Hlavní obsah

Firmám, které pořádaly předváděčky pro seniory, sebrali licence

19. 9. 2013, 20:08

Tažení proti takzvaným šmejdům pokračuje. Živnostenské úřady na návrh České obchodní inspekce (ČOI) odebraly čtyřem firmám, které provozovaly předváděcí akce pro seniory, živnostenské oprávnění. Jedná se o firmy 1. Česká reklamní společnost, Radek Bargel, Reklamní společnost Senior a Cool Home.

Foto: Profimedia.cz

Neuvážený nákup někdy skončí i slzami.

Článek

"Považuji za velkou satisfakci, že se k postihu nekorektních podnikatelů, kteří parazitují na důchodcích jako nejslabší sociální skupině a hrubě porušují zákony, přidaly také další orgány," komentoval zásah živnostenských úřadů ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Zrušení živnostenského oprávnění se u těchto firem vztahuje i na vázané živnosti, a to uzavírání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru.

Pokuty za milióny

S inspektory měly firmy potíže už v minulosti. Například 1. Česká reklamní společnost dostala od ČOI od roku 2012 25 pokut v celkové výši 5,9 miliónu Kč. Firma Radek Bargel dostala čtyři pokuty za celkem 51 000 Kč. Reklamní společnosti Senior udělili inspektoři celkem šest pokut za celkem 880 000 Kč a dalších pět správních řízení nebylo dosud ukončeno. Cool Home dostal uloženo zaplatit pět pokut za celkem 262 000 korun.

Ve většině případů byly sankce uloženy za porušení zákona o ochraně spotřebitele, zejména za opakované nedovolené užívání nekalých (klamavých i agresívních) obchodních praktik při předváděcích akcích, za neposkytování pravdivých a úplných informací o výrobcích, o podmínkách odstoupení od smlouvy a podobně, vysvětlila ČOI v tiskové zprávě.

Další návrhy připravuje

ČOI podala příslušným živnostenským úřadům loňského listopadu nejméně 13 návrhů na zrušení živnostenského oprávnění různým podnikatelským subjektům a další návrhy připravuje, z toho se v osmi případech jednalo o pořadatele předváděcích akcí.

Velčovský již dříve řekl, že v Česku působí několik set firem, které se zabývají nabídkou zboží v předváděcích akcích. O někdy až agresivních praktikách takzvaných šmejdů zaměřených především na seniory se v poslední době často hovoří a píše.

Reklama

Související články

Proti šmejdům bojují i sami obchodníci

17. 8. 2013, 10:09

Předražené hrnce, deky nebo kuchyňské náčiní na předváděcích akcích, k jehož koupi jsou senioři nuceni nevybíravými prostředky. Podomní obchodníci, kteří se...

Výběr článků