Hlavní obsah

Dramatizace nahrávek Kristýny Kočí vyvolala v divadle bouřlivé ovace

18. 4. 2011, 10:33 – Praha • Aktualizováno 18. 4. 2011, 14:46

Bankovky létaly v neděli večer v pražském divadle A Studio Rubín, které uvedlo mimořádné scénické čtení nazvané Kristýna - blonďatá bestie. Tvůrci se inspirovali přepisem tajně pořízené nahrávky ze setkání bývalé šéfky poslaneckého klubu strany Věci veřejné Kristýny Kočí se spolustraníky, která se objevila v médiích. Herci si v režii Tomáše Svobody vzali na paškál také lídra strany Víta Bártu, který v hereckém provedení štědře rozdával z "korupčního balíku". Vysloužili si bouřlivé ovace publika.

Nahrávka Kristýny Kočí ožila v Divadle RubínVideo: Novinky

 
Článek

Na představení dorazily mimo jiné Bártova manželka a místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová a její stranická kolegyně Karolína Peake. V těsném a dusném hledišti, kam se natěsnala zhruba stovka diváků, se ovívaly natištěnými bankovkami. Představení si velmi pochvalovaly. Líbila se zejména píseň Nevinná, kterou na závěr hry zazpívala herečka Barbora Poláková, která ztvárnila Kočí.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Lukáš Příkazký jako Vít Bárta v A Studiu Rubín v Praze pohazoval po divácích dvoutisícovými bankovkami.

Vyznává se v ní z lásky k Bártovi a slibuje mu, že mu porodí syna. "Myslím, že z té písničky bude hit... Až se mi bude stýskat po Vítkovi, tak si vždycky pustím tu hru," řekla Klasnová. Podle ní "je to v realitě spíš k pláči". "V divadle jsem se bavila. Konečně vím, jak to bylo doopravdy. Jestli to byl jenom scénář pro divadelní hru, tak je to perfektní," dodala.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Hlavní roli blonďaté bestie ztvárnila herečka Barbora Poláková.

Všichni se vzájemně nahráli

Herec Lukáš Příkazký v prvním dějství hry parodoval údajný projev Víta Bárty. V dalším dějství se pak u stolu sešli protagonisté politického skandálu. Lukáše Vícha z VV hrál Ondřej Pavelka, který se objevil v kroji, s košíkem, dřevěnými vidlemi a ohromným magnetofonem, který měl zřejmě navozovat dojem "štěnice". Také "Kočí" si přinesla nápadné "tajné" nahrávadlo.

Představení se bude reprízovat v pondělí. "Úspěch nás velmi překvapil. Počítali jsme s tím, že půjde pouze o komorní čtení pro několik spřízněných duší," řekla produkční divadla Lenka Chalupová. "Díky tomu, že se kolem toho strhla taková lavina pozornosti, jsme se rozhodli pro opakování," doplnila . Pondělní repríza je vyprodaná.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nikdy nevíš, kdo tě nahrává. Vedle Barbory Polákové sehrál jednu z nejvýznamnějších rolí ve hře magnetofon.

Podle nahrávky, kterou zveřejnil server Týden.cz, poslankyně Kočí naznačuje, že na současné krizi Věcí veřejných a potažmo celé vlády se od loňska podílela ODS. Po zveřejnění nahrávky tvrdila, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šíří její bývalí kolegové z VV, jelikož si prý byla vědoma tajného nahrávání.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nad kapučínkem s vidlemi a lahví samohonky po ruce. Dramatici A Studia Rubín doplnili, co odposlechům uniklo.

Autor nahrávky, člen frýdecko-místecké organizace VV Lukáš Vích, ale řekl, že slova Kočí o puči dlouhodobě připravovaném ve spolupráci s ODS jsou pravdivá.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Blonďatá bestie přilákala do A Studia Rubín i čelní osobnosti VV Karolínu Peake a Kateřinu Klasnovou.

Bodoval i námět z fotbalového skandálu

Zhruba hodinové scénické čtení se uskutečnilo v malém divadle A Studio Rubín, kam se vejde při běžném provozu asi 65 diváků. Pořadatelé museli zrušit plánovaný večerní program.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Obě političky VV Kateřina Klasnová i Karolína Peake se během představení i po jeho skončení náramně bavily.

Podobný scénický projekt připravil na přelomu let 2004 a 2005 herec Petr Čtvrtníček. Reagoval jím na korupční skandál v českém fotbale, předlohou mu byly policejní odposlechy, při nichž se bývalý manažer fotbalového klubu Viktorie Žižkov Ivan Horník domlouval s rozhodčími a delegáty na úplatcích. Ve slavné inscenaci s názvem Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit...? hrál se Čtvrtníčkem také Jiří Lábus a kromě jiného byla za hudebního doprovodu symfonického orchestru uvedena i na MFF v Karlových Varech.

Reklama

Výběr článků