Hlavní obsah

Cynik. Ruskému velvyslanectví se nelíbí Pavlovo srovnání Ruska s nacistickým Německem

2:18
2:18

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ruské velvyslanectví v České republice se ohradilo proti srovnávání Ruska s nacistickým Německem. Vyjádření, jaké v této souvislosti učinil ve čtvrtek prezident Petr Pavel, podle ambasády vyznívají v době oslav 80. výročí konce 2. světové války cynicky.

Foto: Petr Horník, Novinky

Pietní akt na Vítkově k oslavě 80. výročí konce druhé světové války. Na snímku prezident Petr Pavel

Článek

„Kategoricky odmítáme jakékoli srovnávání dnešního Ruska s nacistickým Německem. Taková prohlášení vyznívají obzvláště cynicky na pozadí oslav 80. výročí vítězství nad Hitlerovou říší, k němuž naše země rozhodujícím způsobem přispěla, včetně osvobození Československa,“ napsalo v pátek velvyslanectví na sociální síti X.

Prezident ve čtvrtek večer před zahájením koncertu k výročí konce války podotkl, že se Rusko v některých ohledech chová podobně jako v minulosti nacistické Německo.

Na vyjádření ruské ambasády ihned reagovala na sociální síti česká diplomacie. „Napsali jsme, že se ozvala potrefená husa. Myslím si, že to je to nejtrefnější, co se na to dá říct,“ popsal novinářům při návštěvě ukrajinského Lvova ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) překlad anglického úsloví, které ministerstvo použilo.

„Dnešní Rusko se, bohužel, chová v některých ohledech, jako se kdysi chovalo nacistické Německo. Nerespektuje mezinárodní právo, respektuje právo silnějšího, napadlo suverénní zemi a vede s ní už víc než tři roky agresivní válku,“ řekl Pavel ve čtvrtek v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

Už při čtvrtečním dopoledním pietním aktu na pražském Vítkově ale připomněl, že se po válce tehdejší Československo dostalo na čtyři desítky let do područí Sovětského svazu a totalitního komunistického režimu.

Anketa

Souhlasíte s prezidentem Pavlem, že projevy současného Ruska vykazují podobnost s nacistickým Německem?
Ano
79,6 %
Ne
20,4 %
Celkem hlasovalo 7181 čtenářů.

„Zatímco část Evropy osvobozená spojenci vedenými Spojenými státy, Francií, Velkou Británií a dalšími dostala po válce možnost rozvíjet se ve svobodných demokratických podmínkách, část osvobozená od fašismu sovětskou armádou se dostala pod vliv autoritativního režimu jiného druhu,“ uvedl prezident na Vítkově s tím, že je dobré být ohledně historie objektivní a nenechat se unášet mýty.

Respekt a úctu si podle něj zaslouží všichni padlí, kteří působili jak na východní, tak na západní frontě i v domácím odboji, protože se zasloužili o poražení fašismu.

„Na druhou stranu je také dobré vědět, že to nebylo osvobození úplné a že po dlouhá desetiletí jsme čelili tlaku úplně jiného druhu,“ doplnil Pavel.

Výběr článků

Načítám