Článek
Jedním z nich je i Alenka. „Žije u tety. Matka ji opustila a s tatínkem Pavlem, který si odpykává dvouletý trest, má pouze telefonický kontakt. Tatínek jí chybí, má o něj obavy a tak jako další děti zažívá nejistotu, zda na ni nezapomněl,“ řekla vedoucí projektů pro rodiny a děti odsouzených Žaneta Dvořáčková.
Pavel se podle ní loni obrátil na Mezinárodní vězeňské společenství, které v rámci projektu Andělský strom přináší o Vánocích dětem odsouzených dárky.
„Po loňských Vánocích nám Pavel napsal, jak moc pro něj znamená, že dcera mohla dostat dárek. Do telefonu mu nadšeně popisovala, jak housenka vypadá a že s ní spinká každý večer a objímá ji místo tatínka. Pavel děkoval, že jsme nad ním nezlomili hůl a pomohli mu cítit se zase jako otec,“ dodala.
Další dárky, kterých Andělský strom loni nadělil 1300, putovaly dvěma dětem, jejichž otec je ve výkonu trestu a ony vyrůstají v pěstounské péči prarodičů své biologické matky.
„Vážím si toho a jsem dojat, když se najdou lidé jako vy, kteří jsou ochotni pomoci lidem jako já a udělat našim dětem radost. Já si trest odpykávám již poněkolikáté za majetkovou trestnou činnost. A poprvé díky vám a vašemu šlechetnému skutku cítím výčitky i ke společnosti, a ne jen ke svým dětem, které vyrůstají bez otce,“ napsal recidivista autorům projektu, na který upozornila iniciativa HateFree Culture.
Odpověď těch, kteří pomáhají, je i mottem Andělského stromu – Děti nemohou za činy svých rodičů, přesto musí nést jejich důsledky.
Plínky i sluchátka
Dárkem to ale mnohdy nekončí. „Nezištná pomoc dárce pomohla také paní Romaně, která se ze zoufalství kvůli dluhům uchýlila ke krádežím, což ji dovedlo do vězení. V žádosti o dárek z Andělského stromu poprosila o zimní bundu pro dceru, která zůstala doma s tátou v invalidním důchodu. Dárce přidal další drobnosti a rodinu podpořil i po návratu Romany, která se díky tomu dostává z dluhové pasti,“ popsala Právu Blažena Kotrsová, koordinátorka Andělského stromu.
V létě pro tyto děti dobrovolníci pořádají i tábor Andělský kemp. Do nápadu pomoci dětem a rodinám odsouzených, se kterým přišla odsouzená Američanka v 70. letech, se v Česku zapojili před deseti lety. Pracovníci projektu vyhledávají odsouzené a kontaktují jejich rodiny, aby se seznámili s přáními a potřebami dětí.
„Letos jsme obdrželi 1295 přihlášek, několik jich je na cestě. Přání těchto dětí se neliší od přání jejich vrstevníků. Nejčastěji pořizujeme panenky, figurky superhrdinů, plyšáky či auta. Nakupujeme i plínky pro miminka. Letos jsem udivena, jak velký je zájem o sluchátka a reproduktory, a říkám si, nakolik to ovlivnila distanční výuka,“ uzavřela Kotrsová.