Článek
„Přijíždí ten, kdo má k místu nejblíž. Týká se to akutního stavu - infarkt, cévní mozková příhoda, úrazy i hromadné úrazy. Pokud bude dostupná kapacita v druhém státě a bude rychlejší, tak na místo může přijet,“ řekl po podpisu smlouvy Válek s tím, že se vztahuje na pozemní i leteckou záchrannou službu.
„Může se stát, že vrtulník na naší straně jednodušeji zasáhne u slovenského nebo českého občana na slovenské straně, přece jenom na Slovensku jsou ty hory vyšší než u nás. Naopak se může stát, že slovenský vrtulník je blíž a může zasáhnout na české straně. To dosud nejde. Po podpisu smlouvy to technicky jde,“ uvedl Válek.
Podotkl, že zásahy v druhé zemi navíc nekomplikuje jazyková bariéra.
Smlouva se týká příhraničních krajů. Na české straně jsou to Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský, na slovenské pak Bratislavský, Trnavský, Trenčianský a Žilinský. Podobnou dohodu má Česko i s Německem a Rakouskem, podepsat ji chce také s Polskem.
Čeští záchranáři mohou podle zákona působit jen na českém území a pokud převážejí pacienta do nemocnice kratší cestou přes druhý stát, nemohou tam použít sirénu a houkat. Díky smlouvě to však bude možné a převoz tak bude snadnější a rychlejší.
Leteckou a pozemní záchrannou službu budou koordinovat dispečinky v obou zemích. Na místo budou moci vysílat záchranáře ze sousední země, když budou volní a budou blíž, popsal Válek. Dodal, že se jedná o jednotky případů měsíčně.
Úzká spolupráce
Rámcová smlouva se uzavírá na neurčito. Platit začne po ratifikaci v obou zemích. Na plnění dohlédne společná česko-slovenská komise.
Slovenský ministr označil Česko za klíčového partnera, spojence a přítele. Zmínil, že obě země spolupracují ve zdravotnictví i v dalších záležitostech.
„Už jsme se dohodli na konkrétních krocích především v lékové oblasti. Další věc je propojování našich špičkových vědeckovýzkumných týmů a třetí neméně důležitou oblastí je sdílení zkušeností v rozvoji lidských zdrojů. Tato otázka trápí celou EU, Slovenskou i Českou republiku. Musíme si říct, jak chceme pokrýt nedostupná povolání, ať už jsou to sestry, porodní asistentky, ale i lékaři,“ řekl Šaško.