Hlavní obsah

Záchranáři zřídili novou základnu na Orlíku. Posádka se k pacientům dostává i na člunu

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Střední Čechy

Úrazy a kolapsy jsou nejčastějšími příčinami výjezdů zdravotnických záchranářů k pacientům v kempech. K vodě do rekreačních oblastech podél Vltavy se během prázdnin přesouvají tisíce lidí. Aby mohli záchranáři rychle zasáhnout, na léto zřizují dočasná stanoviště u vodních nádrží. Dosud působili na Slapech, od víkendu mají novou základnu také u Orlické přehrady.

Foto: ZZS SK

Člunem se posádka středočeské záchranné služby nově dostane k pacientům podél Orlické přehrady.

Článek

Nové stanoviště je v lokalitě Marina Orlík poblíž obce Chrást naproti zámku Orlík nad Vltavou.

„Obdobně jako na základně na Slapech, i tady budou po oba letní měsíce nepřetržitě sloužit dvoučlenné posádky, tedy jeden řidič a jeden zdravotník záchranář,“ upřesnila mluvčí středočeské záchranné služby Monika Nováková.

K dispozici mají sanitku s přístrojovým vybavením a další technikou jako ostatní základny, na rozdíl od suchozemských posádek tady mají k dispozici i člun.

Foto: ZZS SK

Nová základna středočeské záchranné služby je v lokalitě Marina Orlík naproti stejnojmennému zámku.

„Orlická přehrada je v létě velmi frekventovanou rekreační oblastí. Naším cílem je zajistit rychlou a odbornou pomoc i tam, kam mají běžné výjezdové skupiny složitější přístup kvůli terénu. Díky přítomnosti stálé posádky na vodní ploše můžeme zkrátit dojezdové časy a zvýšit šance na záchranu života,“ uvedl ředitel středočeské záchranné služby Pavel Rusý.

Zvláště v případě tonutí hraje roli každá minuta a příjezdy do kempů podél orlické přehrady jsou po klikatých silnicích komplikované. Z nové základny se posádka na člunu dostane například na hráz Orlické přehrady nebo na opačnou stranu k hradu Zvíkov do 20 minut bez ohledu na dění na silnici.

Nejčastějšími jsou úrazy ze sportování, různé výrony, odřeniny či zlomeniny. Často zdravotníci vyjíždějí také k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem. „V horkém počasí to bývají i kolapsy a případy dušnosti,“ dodávala Nováková. Vloni měli záchranáři na Slapech, kteří mají základnu u kempu Ždáň, během prázdnin šedesát výjezdů, rok před tím to bylo ještě o šest víc.

Neskákat do neznámé vody

Na Orlíku dříve působili v roli zdravotních záchranářů samaritáni. „Byli naším smluvním partnerem, nyní jsme schopni posádku zajistit sami,“ doplnila Nováková. Vzhledem k poloze bude středočeská posádka spolupracovat i s jihočeskými záchranáři, řízena pak bude ze středočeského operačního střediska.

Kromě záchranné služby Středočeského kraje působí u vodních nádrží také vodní záchranáři náležící pod Český červený kříž. Například na Slapech, kde mají základnu na Staré Živohošti, jim vloni výrazně přibylo zásahů, celkem zdejším zdravotníkům prošlo rukama 180 pacientů. Záchranáři potvrzovali, že i tady řeší nejčastěji úrazy, alergické reakce a kolapsy. Nejzávažnější jsou úrazy a tonutí po skoku do vody, před nimiž varují a nabádají k obezřetnosti. Vloni právě na Slapech skočil do vody nezletilý chlapec hned první den prázdnin a záchranáři jej odváželi s velmi vážnými následky.

Výběr článků

Načítám