Článek
„Rozumím tomu tak, abychom v první řadě poskytli pomoc lidem, kteří přicházejí z napadené země, ne těm, kteří už základní pomoc dostali,“ řekl poslanec hnutí STAN Petr Letocha, který návrh na změnu zákona podal. Za návrhem však stojí v první řadě ministerstvo vnitra vedené Letochovým stranickým šéfem Vítem Rakušanem (STAN).
Česko dlouhodobě odmítá vyřizovat žádosti o dočasnou ochranu u těch uprchlíků, kteří už ochranu získali v jiné unijní zemi, ale chtěli by přesídlit do tuzemska a ochranu s jejími výhodami čerpat u nás.
Takový postup vnitra však odmítl svým dubnovým rozhodnutím Nejvyšší správní soud. „Ministerstvo vnitra nemůže vracet žádosti o pobytové oprávnění občanů Ukrajiny požívajících dočasné ochrany na území Evropské unie z důvodu, že jim tato ochrana již byla v minulosti poskytnuta v jiném členském státě,“ uvedl.
To se však představitelům vnitra nelíbí. „Když to velmi zjednoduším, my i přes názor soudu k věci přistupujeme tak, že sekundární dočasné ochrany neposkytujeme. Sněmovna je suverén, který nějakým způsobem rozhodl,“ řekl ministr Rakušan poslancům na bezpečnostním výboru poslední květnový týden.
V českém zákonu Lex Ukrajina je totiž uvedeno, že žádost o udělení dočasné ochrany je nepřijatelná, pokud cizinec dostal dočasnou či mezinárodní ochranu v jiném unijním státě. Ministerstvo však pro jistotu přichystalo novou změnu zákona, aby se slovy ministra Rakušana „vyhnulo problémům s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu“.
ČR má nejvíc ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel
Návrh, který podal poslanec Letocha, zavádí do Lex Ukrajina zcela nový postup. Ministerstvo vnitra v případě, že bude v Česku hrozit vyčerpání kapacit pro uprchlíky, o tom zašle Evropské komisi zprávu. V takovém dopise má být rovněž zmíněno, že Unie musí zajistit rovnováhu v přijímání uprchlíků. Poté, co Česko takový dopis odešle, nemusí podle nového paragrafu přijímat ty cizince, kteří byli nebo jsou držiteli dočasné ochrany v jiném unijním státě.
„Česká republika je v Evropské unii dlouhodobě první v množství držitelů dočasné ochrany v přepočtu na počet obyvatel,“ uvádí důvodová zpráva tohoto návrhu. Podle poslední zprávy vnitra o stavu migrace je u nás 397 750 držitelů dočasné ochrany, tedy uprchlíků z Ukrajiny, to je 36,49 uprchlíka na tisíc obyvatel. Druhé za námi je v tomto žebříčku Polsko s 27,16 uprchlíka, například v Rakousku je tato hodnota 24,47 a v Německu „jen“ 14,11.
Podle českého ministerstva není možné dále prohlubovat tyto rozdíly tím, že by k nám přicházeli další ukrajinští uprchlíci ještě z ostatních unijních zemí. Podle vnitra je konflikt na Ukrajině nestabilní a Česko si musí udržovat rezervy „i pro případ zvýšených nových příchodů“.
Momentálně jde v Česku o desítky případů osob, které se domáhají dočasné ochrany i přesto, že už jim byla udělena jinde v Unii. Podle Letochy je tak chystané opatření především preventivní do budoucna. Popisovaný návrh na změnu Lex Ukrajina byl připojen k novele zákona o azylu, který v současnosti čeká ve Sněmovně na třetí čtení.