Hlavní obsah

Češi si zvykli vyzvedávat léky v cizině. Hlavně v Chorvatsku

3:26
3:26

Poslechněte si tento článek

Nestíháme, léky vyzvedneme až v Chorvatsku. Tak přemýšlí stále více rodin, které míří na dovolenou k Jadranu. Pro předepsané léky si přišlo do tamních lékáren loni přes pět set Čechů, letos toho využily už tři stovky občanů. Zatímco v Chorvatsku vyzvednutých léčiv přibývá, v Polsku léky podražily, zájem je tam tak letos vlažný.

Článek

„Chorvatsko je tradičně jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů, Polsko zase sousední země s častými osobními a pracovně-cestovními vazbami. Proto je vysoká poptávka po přeshraničním výdeji léků právě v těchto státech,“ vysvětluje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáš Boráň.

V obou zemích mohou Češi vyzvedávat léky už třetím rokem. Zájem pomalu roste.

Loni vydaly tamní lékárníci za prvních sedm měsíců 294 léků, letos je to k 24. červenci už 320. Nejvíc připadá právě na letní měsíce, kdy jsou v Česku školní prázdniny. Data Státního ústavu pro kontrolu léčiv to jednoznačně potvrzují.

Podle Boráně je to i tím, že mají Chorvati a Poláci rozsáhlou síť lékáren, které se do přeshraničního vydávání léků zapojily. Systémy jsou tam navíc dobře prověřené a funkční, testovaly se tam tehdy mezi prvními.

QR kód s eReceptem stačí ukázat v lékárně a předložit občanský průkaz nebo pas. Vyzvednout jde většinu generických léků, například na vysoký tlak nebo diabetes, nikoliv vysoce návykové látky.

Jen v Chorvatsku je to přes 1340 lékáren. „Ano, akceptujeme ePreskripce vydané skrz přeshraniční zdravotní servis,“ potvrdili Novinkám už loni zástupci sítě lékáren Prima Pharme, kteří mají pobočky po celém Chorvatsku.

Jejich zapojení ale není povinné. Češi by tak neměli spoléhat, že jim recept vydají kdekoliv. Dílčí problémy řešily loni úřady ve Španělsku.

Praktickým lékařům volají pacienti například kvůli zánětu močových cest nebo angíně, které se jim rozjely na dovolené a chtějí antibiotika. Jindy jde o chronicky nemocné, kteří si zapomněli zajistit dostatek léků.

Polsko bylo naopak spojováno spíše s tím, že jsou tam některé léky levnější a je výhodné jet si pro lék do pohraničí. To se ale mění. Poláci teď naopak jezdí pro léky do Česka.

Data SÚKL ukazují, že loni si od ledna do července vyzvedli Češi v Polsku 604 léků, letos je to za stejné období jen 196. Naproti tomu Poláků, kteří přijeli do Česka pro balení léčiv bylo loni 57 za celý rok, letos je to za prvních sedm měsíců 131.

Ceny Polákům za poslední rok stouply o deset procent, a to hlavně u léků na předpis s plnou cenou, píše polský ekonomický server Strefabiznisu.

Nově i v Litvě a Řecku

Předepsané léky si mohou Češi vyzvednout už v řadě zemí: Španělsku, Chorvatsku, Lotyšsku, Estonsku, Finsku a Polsku. Od letoška pak také v Litvě a od loňského září v Řecku.

Celkem si Češi v zahraničních lékárnách vyzvedli už bezmála 3000 léků. V pobalstkých zemích i v Řecku je možné přijít do kterékoliv lékárny.

Překvapeni by neměli být ale tím, že je některé přípravky vyjdou dráž, než jsou doma zvyklí. Naopak, řada léků ale může být pochopitelně i levnější či dostupnější než v tuzemsku.

Při vyzvedávání preskripce v jiné zemi Češi za lék zaplatí plnou cenu a s účtenkou se po návratu musí obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která výdaj proplatí. Je však možné, že jen z části. Za lék dá totiž jen tolik, kolik stojí běžně v Česku.

Výběr článků

Načítám