Hlavní obsah

Bylo to hodně špatné, řekl syrský inženýr o zadržení ve Vyšních Lhotách

3. 9. 2015, 18:31 – Frýdek-Místek

Vysokoškolsky vzdělaný Syřan Abdal Rzzák je už měsíc na cestě. Ze své vlasti devětadvacetiletý muž utekl před válkou, bombovými útoky a řáděním teroristů. Jeho cílem je Berlín, kam chce časem přivést i svou ženu, dvouletou dcerku Šahd a nemocnou maminku.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Syřan Abdal Rzzák (vlevo) patřil mezi šest běženců, které pracovníci uprchlického zařízení v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek propustili.

Článek

Po vynucené zastávce, kdy jej zadržela česká policie a dva týdny strávil v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách, ve čtvrtek opět vyrazil na cestu. Patřil mezi šest běženců, které pracovníci uprchlického zařízení v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek propustili.

Počítačový inženýr Rzzák cestuje se svým nevlastním bratrem. Mluví skvěle anglicky. S chutí popisuje svou pouť přes Maďarsko až do Česka. Slova mu ale dojdou v okamžiku, kdy se rozhovor stočí na dění v Sýrii, kde nechal rodinu.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Syřan Abdal Rzzák (uprostřed) na nádraží ve Frýdku-Místku

"Co na to říct," pokrčí jen rameny, když se otázka dotkne činnosti Islámského státu. "Podmínky doma jsou hodně špatné. Jenom bombové útoky a zabíjení nevinných lidí. Nejde tam o nic jiného než o vraždění a moc," řekl rodák z Damašku.

Nasedli do špatného vlaku

Před měsícem s nevlastním bratrem opustil domov a vydal se na cestu. Přes Maďarsko chtěl pokračovat na Berlín. Najednou se ale ocitl v České republice. "Nasedli jsme na vlak a netušili, že jede do Česka. Sem jsme původně nechtěli," řekl Rzzák.

Už krátce po překročení státní hranice ale skončil v rukou policie. "Řekli mi, že jsem kriminálník. Že jsem do země vstoupil nelegálně," doplnil.

Pak se dostal do tábora ve Vyšních Lhotách. O tamních podmínkách moc mluvit nechtěl. "Bylo to hodně špatné," postěžoval si pouze. Řekl, že spousta uprchlíků nemluví anglicky a mají problém s komunikací.

Snažil se jim proto pomáhat. "Fungoval jsem jako tlumočník. Překládal jsem z arabštiny do angličtiny a naopak," doplnil.

Cestuje jen s batohem

V batohu nese pár svršků a také kobereček potřebný pro modlení. To nejdůležitější ale má v kapse. Mobilní telefon s fotografiemi své rodiny. Ukazuje hlavně malou Šahd. Když přijde řeč na manželku, nejdříve ukáže prsteníček se snubním prstenem. "Ten mám od své manželky," řekl na nádraží ve Frýdku-Místku.

Tam jej ve čtvrtek odpoledne doprovodil pracovník Správy utečeneckých zařízení. Rzzák splnil všechny podmínky a spolu s nevlastním bratrem znovu získal svobodu. Okamžitě se oba vydali na další cestu. Přes Ostravu zamířili do Prahy a pak dál do Německa.

Právě Německo změnilo postoj k syrským uprchlíkům a nechce je už vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území Evropské unie.

Běžence ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl, česká policie začala propouštět ve čtvrtek. Celkem je jich v ČR okolo 230. Ve čtvrtek jich policie propustila asi 50, většinu z nich odvezla nebo doprovodila na železniční nádraží. Je na cizincích, zda se vydají do Maďarska, nebo vycestují do Německa.

Reklama

Související články

Výběr článků