Hlavní obsah

Babišovou zastupoval na valné hromadě Čapího hnízda člen dozorčí rady

29. 9. 2022, 18:43

Na valné hromadě k Čapímu hnízdu v lednu 2008 zastupoval Moniku Babišovou advokát Václav Knotek, který byl ale zároveň členem dozorčí rady firmy, což bylo v rozporu s tehdejšími zákony i stanovami společnosti. Dnes to uvedla Česká televize (ČT).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Monika Babišová v soudní síni

Článek

Valné hromady, na které byl změněn název firmy právě na Farma Čapí hnízdo a do představenstva se dostala nyní obžalovaná Jana Nagyová, se účastnila i právnička Gabriela Knapová. Knotka i Knapovou tento týden předvolal soud jako svědky v případu kolem dotace na stavbu farmy, oba s odkazem na povinnost advokátní mlčenlivosti odmítli vypovídat.

Kromě Nagyové je v případu stíhán i předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová, která nyní za ANO kandiduje v Jihlavě v senátních volbách, podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

ON-LINE: Svědek potopil Babiše i Nagyovou. Podle něj věděli, že Čapí hnízdo nemá na dotaci nárok

Česká televize s odkazem na odůvodnění obžaloby státního zástupce Jaroslava Šarocha uvedla, že není jasné, koho Knapová na valné hromadě zastupovala. „To by mělo ve spojení s neplatnými hlasy Mgr. Knotka za následek, že rozhodnutí této mimořádné valné hromady by nebyla platná,“ cituje ČT obžalobu. Žalobce podle České televize zpochybňuje i následný převod akcií premiérova syna Andreje Babiše mladšího do vlastnictví jeho švagra Martina Herodese.

Ani na dalších valných hromadách nebylo podle obžaloby přitom jasné, koho advokáti zastupovali. Právníci následně při sloučení společnosti Farma Čapí hnízdo se společností Imoba akcie sami prodali, policie ale nezjistila, jak je získali. Podle Šarocha je ale nutné rozhodnutí valné hromady akceptovat, pokud by byly změny ve vedení firmy neplatné, zpochybnilo by to totiž všechny další kroky společnosti Farma Čapí hnízdo, včetně podání žádosti o dotaci.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch

Podle obžaloby také syn bývalého premiéra nemohl podepsat smlouvu o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, protože byl v té době v USA, uvedla dnes ČT. To, že by listinu podepsal, odmítl v polovině září u pražského městského soudu i Babiš mladší. Uvedl, že až později připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. K závěru, že na listině o převodu akcií s určitou mírou pravděpodobnosti není podpis Babiše mladšího, dospěl i písmoznalec.

V období, kdy došlo k převodu akcií, byla v USA podle policie opakovaně použita platební karta Babiše mladšího. Na dotaz státního zástupce, zda ji někomu půjčoval, Babiš mladší odpověděl, že ani jednou. Zároveň odmítl, že by někomu tehdy udělil plnou moc ke svému zastupování.

Reklama

Výběr článků