Hlavní obsah

Babišova rozpolcenost: Korupčníci jsou „infiltrováni“ z ODS. Bývalí odeesáci jsou přitom hvězdy hnutí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Když se nějaká korupční kauza dotkne hnutí ANO, předseda Andrej Babiš se od zapojených lidí důrazně distancuje s tím, že jde o bývalé členy ODS, kteří „infiltrovali ANO“. Řada „exodéesáků“ v ANO přitom přináší hnutí politické body a je na vysokých postech. „Vybírá si, kdy se mu to hodí,“ míní Novinkami oslovení politologové.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Alena Schillerová, Jana Mračková Vildumetzová, Patrik Nacher, Hana Válková, Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny

Článek

Hnutí ANO se v posledních letech dotkly dvě velké korupční kauzy – v roce 2019 jím otřásla brněnská korupční kauza Stoka, v tomto týdnu se pak objevila kauza na pardubickém magistrátu.

V obou případech se Babiš rozčílil, že hnutí ANO poškozují „infiltrovaní bývalí členové ODS“, a řekl, že je chybou, že ANO v roce 2013 dopustilo tuto infiltraci.

„Je pravda, že v zásadě všechno, co se odehrálo špatně, Andrej Babiš svádí na ty, kteří vládli před ním, nebo na politiky takzvaných tradičních stran. I když jsou to v některých případech lidé, kteří působí dnes u něj,“ komentoval pro Novinky politolog Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček. Podle něj lídr ANO hledá vinu svých problémů vždy někde jinde než u své strany.

Kauza Pardubice: V ANO končí exprimátor Charvát i šéf fondu rozvoje Drenko

Domácí

Podle politologa Miloše Brunclíka z Univerzity Karlovy je to logické. „ODS je po ANO největší strana ve Sněmovně, tak se tam drží nějaká žárlivost. Když Andrej Babiš hledá hlavního nepřítele, logicky se vymezuje vůči ODS,“ podotkl.

Řada exodéesáků mu přináší body

Babiš však při slovech, že ANO udělalo chybu, když do svých řad vpustilo bývalé členy ODS, zřejmě pozapomněl, že řada z nich v hnutí patří k významným osobnostem a přináší mu politické body.

Předtím, než začali hájit barvy ANO a plnit místa na jeho kandidátních listinách, v ODS byli například poslanec a bývalý kandidát na pražského primátora Patrik Nacher, který se ve Sněmovně zabývá spotřebitelskými tématy či zvyšováním finanční gramotnosti Čechů, či někdejší hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a několik dalších poslanců.

V ODS v letech 2008 až 2014 působila také nynější členka předsednictva ANO, bývalá hejtmanka Karlovarského kraje a stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová.

Společně s ní sedí v předsednictvu hnutí též stínový ministr zahraničí a současný kandidát ANO do Evropského parlamentu Jaroslav Bžoch a exministr životního prostředí Richard Brabec. Z celkem třináctičlenného předsednictva hnutí jsou tedy hned tři bývalými členy ODS.

K „modrým ptákům“ ale dříve patřil také současný velvyslanec ve Finsku a bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (tehdy za ANO), o kterém Babiš opakovaně hovořil jako o nejlepším polistopadovém ministru zdravotnictví. Za dobu fungování ANO lze ale nalézt i řadu dalších jmen, a to jak mezi bývalými poslanci, tak třeba na nižších úrovních, v samosprávách.

Velká policejní razie: Detektivové se zajímají o pardubické politiky ANO

Domácí

Pokud se proviní, hodí je přes palubu

Podle odborníků ale bývalou stranickou příslušnost těchto významných tváří hnutí Babiš rád zamlčí. „Pokud mu jsou loajální, nemá důvod se vůči nim vymezovat nebo je kritizovat. Vybírá si případy, které se mu hodí,“ upozornil Brunclík.

Kopeček ale varoval, že kdyby i tito bývalí členové ODS provedli něco podobného, jako jsou výše zmíněné kauzy, předpokládá, že by je Babiš „hodil přes palubu“ a použil by stejnou kritiku jako doteď. „Že to vlastně byl člověk, který přišel do ANO z ODS, že ho tam ODS nastrčila,“ podotkl politolog.

Oba se shodli, že tato výmluva Babišovi u jeho voličů neuškodí. „Možná to narušuje etický pohled některých lidí, ale není to nic nelegálního a zřejmě to asi nepohoršuje ani jeho voliče,“ řekl Brunclík s tím, že si myslí, že to neuškodí ani ODS.

„Kritika na její adresu od Babiše její voliče nepohorší. Oni to berou tak, že zloděj křičí ‚chyťte zloděje‘,“ myslí si odborník.

Dodal, že hnutí ANO obecně kvůli kauzám většinou ani nepřichází o politické preference. „Na kauzy jsou voliči u Andreje Babiše zvyklí, vždycky si je dokáže nějak obhájit. Říká, že jsou to pseudokauzy, kampaň, že on je tu pro lidi, zvyšuje důchody a tak dále,“ vysvětlil Brunclík.

V ANO už nejsou

V pardubické kauze policie obvinila 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace veřejnými zakázkami, mezi nimi mají být i bývalý primátor Pardubic a dosavadní radní Martin Charvát či šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko. Oba až do středy byli členy ANO, dříve hájili barvy ODS.

Babiš po úterním policejním zásahu avizoval, že všichni, kdo jsou do pardubické kauzy zapleteni, v hnutí skončí. A tak se také stalo.

Podobně své hnutí vyviňoval i v případu brněnské Stoky, který se týkal manipulací s veřejnými zakázkami na radnici, kde soud uložil nepravomocný trest ve výši 9,5 roku bývalému místostarostovi a radnímu městské části Brno-střed Jiřímu Švachulovi, tehdy taktéž členovi ANO. Předsednictvo po vypuknutí celou brněnskou buňku ve snaze „očistit“ ANO rozpustilo. „On konkrétně přišel z brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno,“ řekl tehdy Babiš.

Švachulovu dřívější příslušnost k ODS připomněl Babiš i ve středu, když se vyjadřoval k pardubické kauze. „ODS má korupci v DNA,“ řekl šéf nejsilnější opoziční strany. Hnutí ANO ale podle něj své kauzy rázně řeší. „Korupci nesnáším,“ poznamenal s tím, že ANO zakládal jako protikorupční hnutí.

Reklama

Výběr článků

Načítám