Hlavní obsah

Babiš dorazil do Ústí. Odpůrci a příznivci se do sebe pustili

11. 8. 2022, 13:43 – Ústí nad Labem • Aktualizováno 11. 8. 2022, 14:45

Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve čtvrtek vyrazil na další předvolební cestu se svým karavanem. Po zastavení v několika vesnicích na severozápadě Čech odpoledne přijel do krajského města Ústí nad Labem.

Záznam: Babišův karavan na zastávce v Ústí nad LabemVideo: Novinky

 
Článek

Zatímco dopolední zastavení se obešla bez incidentů, v Ústí na sebe první potyčky nenechaly dlouho čekat. Hned po příjezdu šéfa hnutí ANO došlo na první strkanice mezi příznivci a odpůrci expremiéra.

Když jeden z odpůrců zapískal na píšťalku, napadl ho přihlížející muž a začal se s ním přetahovat. „Pocem, já ti ukážu,“ vyhrožoval. Další Babišovi fanoušci ho v tom podporovali slovy, ať ho kopne. Na pomoc mu o chvíli později přišel muž v černém tričku, kterého policie následně vyvedla z davu.

Babiš opět vyrazil na tour. V Unhošti ho přivítali fanoušci i pískot a skandování „Odchod!“

Když se mu snažily Novinky položit dotaz, jeho kolega reagoval slovy „neotravuj“ a dodal s použitím různých posunků, že je „němej a hloupej“. Policie následně informovala, že muže řeší pro možný přestupek.

„Nevšímejte si jich,“ uklidňoval své příznivce současně do mikrofonu Babiš. Marně.

Na místě byli podle informací reportéra Novinek uniformovaní policisté i členové antikonfliktního týmu. Stejně jako dopoledne v Unhošti pak Babišovo vystoupení na mikrofon provázel neutuchající pískot odpůrců. Ti měli s sebou transparenty a skandovali hesla jako „Nauč se česky“ nebo „Hanba“.

Na místě bylo podle odhadů dohromady asi 250 lidí.

Na mítinku Babiše v Ústí nad Labem padla facka.Video: Novinky

Na náměstí se odehrály ale i další incidenty, padla facka, podporovatelé Andreje Babiše strhli podle reportéra Novinek na zem také paní z manželského páru. Ta v ruce držela transparent.

Napadli mě, stěžuje si Babišova odpůrkyně

„Napadli mě, je mi 67 let, mám asi poraněný malíček. Měla jsem transparent ‚Táhni domů do domovské obce‘ a oni mi ho vyrvali. Řekli mi, že mám táhnout dop*dele a že jsem kráva,“ popsala Novinkám incident žena.

„Tito primitivové, kterým stačí ta tisícovka k důchodu, si myslí, že je spasil. To není pravda, on nám zadlužil naše vnučky, celý život budou splácet jeho dluhy,“ reagovala na dotaz, jak si vysvětluje bouřlivou atmosféru a potyčky na Babišových mítincích.

V Ústí nakonec atmosféru výrazně zklidnili členové antikonfliktního týmu, kteří mírnili slova mezi odpůrci a podporovateli.

„Proč sem chodí?“

„Proč sem ti lidi chodí, když se jim Andrej Babiš nelíbí? Nepřišli vyjádřit svůj názor, přišli řvát, abychom neslyšeli, co nám chce říct. Přišli vyloženě znemožnit ten mítink. Příště se může stát, že si vezmou hole. Nás by to nenapadlo jít dělat nepořádek na Fialův mítink,“ řekl Novinkám v Ústí nad Labem starší manželský pár, který se zařadil do tábora Babišových příznivců.

„Otevřeně říkám, že by měli toho hvízdálka vzít ven a lustrovat ho,“ řekl muž z páru, který zároveň souhlasil s postupem policistů při zákrocích v Borovanech či Českém Krumlově.

Foto: Radim Vaculík, Právo

Podporovatel Andreje Babiše

Unhošť, Žižice 

Také dopoledne na Babiše čekali v Unhošti jak jeho podporovatelé, tak odpůrci, kteří jeho vystoupení na náměstí po celou dobu provázeli pískotem a skandováním hesel „Bez Babiše bude líp“ nebo „Odjezd!“. Na setkání se vybavili transparenty.

Oproti předchozím mítinkům probíhala čtvrteční setkání dosud poklidně,  obě skupiny na sebe tentokrát nereagovaly a nedocházelo ani k vzájemným slovním přestřelkám. K tomu, aby se nenechali vyprovokovat, své příznivce Babiš také opakovaně vyzýval.

ANO vyhradí na mítincích místo pro odpůrce. Je to protizákonné

V Žižicích naopak na Babiše nečekal téměř nikdo. Podle reportéra Novinek na návsi malé vesnice seděla jen hrstka seniorů z nedalekého domova důchodů.

Před zastávkou v Ústí se pak Babiš, doprovázený exministrem Karlem Havlíčkem a místopředsedkyní sněmovny Janou Vildumetzovou, stavil ještě v obci Klobuky. Tam na něj čekalo několik desítek lidí, odpůrci na místě nebyli. Na Ústecku pak navštívil kromě Ústí i obec Chabařovice, kde na něj čekalo asi 60 příznivců. Celodenní turné zakončí v Krupce.

Na pořádek dohlíželi podle reportéra Novinek ve vesnicích policisté, šlo o uniformované příslušníky a členy antikonfliktního týmu. Podle reportéra byli i tentokrát s největší pravděpodobností přítomni policisté v civilu.

Na místě byla také tentokrát viditelně označená pořadatelská služba a členové Babišovy ochranky u sebe neměli zbraň na viditelném místě.

Záznam: Babišův karavan má další zastávku v Ústeckém kraji.Video: Novinky

Reklama

Výběr článků