Hlavní obsah

Babiš pozval Zemana na Čapí hnízdo, prezident to přijal

16. 3. 2016, 18:11 – Praha • Aktualizováno 16. 3. 2016, 19:26
Novinky, Barbora Zpěváčková

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve středu pozval prezidenta Miloše Zemana na návštěvu Čapího hnízda. Hlava státu nabídku přijala. Spolu se Zemanem by v dubnu na farmu měly zavítat i děti z Klokánků, které provozuje Fond ohrožených dětí. Novinářům to v pondělí po jednání se Zemanem řekl Babiš, následně to potvrdil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Babiš po setkání rovněž přiznal, že prezident mu vytkl vyjádření o dřívějších volbách.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Článek

Babiš se Zemanem mluvil například o rozpočtu na příští rok, jedním z témat byla právě i kauza kolem farmy. „Informoval jsem pana prezidenta o Čapím hnízdě, taky jsem ho tam pozval. Pan prezident moje pozvání akceptoval,“ prohlásil Babiš.

Vzápětí novinářům ukázal vytištěný obrázek klokana - nový přírůstek Čapího hnízda. „Domluvili jsme se, že pozveme děti z Klokánků,“ uvedl ministr financí.

Babišova slova potvrdil Zemanův mluvčí. „Pan prezident pozvání přijal, návštěva se uskuteční během měsíce dubna. Při té příležitosti budou pozvány i děti z Klokánků,“ sdělil Ovčáček. Dodal, že Zeman považuje celý případ za mediální.

Zeman mu vytkl vyjádření o dřívějších volbách

Vyjádření o dřívějších volbách, které učinil v rozhovoru pro deník Právo po roztržce v koalici, kdy se hovořilo o možné podpoře omezení podnikání ministrů, což by se jej coby majitele Agrofertu dotklo, Babišovi prezident vytkl.

„Pan prezident mi to vytknul, že jsem to nedomyslel a že se mám nejdřív informovat,“ komentoval Babiš po schůzce s prezidentem.

Babiš tehdy v rozhovoru uvedl, že dřívější volby, tedy v květnu či červnu, by umožnily nové vládě sestavit rozpočet na rok 2018, takže by se nemusela řídit rozpočtem přechozího kabinetu. [celá zpráva]

„Prezident republiky vyjádřil názor, že mimořádné volby nepřipadají v úvahu, vzhledem k tomu, že by je musela odsouhlasit Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, která by se sama musela rozpustit,“ uvedl v prohlášení Ovčáček.

Babiš zveřejní jméno exmajitele Čapího hnízda 23. březnaVideo: Novinky

Babiš: Není důvod rezignovat

Babiš také řekl, že kvůli kauze Čapí hnízdo nehodlá odejít z funkce ministra financí. „Není důvod rezignovat. Byly nějaké úvahy v novinách, které se mi líbily. Ale nebudu spekulovat,“ řekl.

Šéf státní kasy už odpoledne při příchodu na Hrad uvedl, že příští týden na mimořádné schůzi Sněmovny prozradí vlastníka Čapího hnízda v době, kdy projekt čerpal evropské dotace. Mimořádnou schůzi byla svolána z podnětu opozice, jejíž část Babiše podezřívá z dotačního podvodu.

Babiš jméno vlastníka z doby žádosti o dotace Zemanovi neřekl a zřejmě ho nesdělí ani koaličním partnerům, se kterými se ve středu večer kvůli kauze schází. [celá zpráva]

Časová osa kauzy Čapí hnízdo
Prosinec 2007 – Firma ZZN AGRO Pelhřimov spadající pod Agrofert se mění ze s. r. o. na akciovku s akciemi na majitele. Tehdy ještě byl jediným akcionářem Agrofert prostřednictvím firmy ZZN Pelhřimov.
Únor 2008 – ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovává na Farma Čapí hnízdo a její akcie jsou od té chvíle anonymní. Majitel tak není znám a jediným vodítkem k odhalení jeho identity je Babišovo mlhavé vyjádření z roku 2013 „nějací advokáti" a naposledy výrok z nedělní Partie na Primě, že do farmy vstoupil ”investor, který si nepřál být jmenován, což bylo akceptováno". Agrofert s farmou podepsal smlouvu o spolupráci. Ve statutárních orgánech seděli lidé s Agrofertem spojení, firma dokonce sídlila v jeho budově.
Srpen 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 miliónů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo, což by nebylo možné, pokud by majitelem byl Agrofert.
Červen 2010 – Farma Čapí hnízdo byla dokončena a otevřena. Už v té době byla v médiích běžně spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.
Září 2010 – Udělením dotace pro Farmu Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma při žádosti o dotaci brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nikdy nezískala.
Duben 2013 – „Nejlepší místo k životu je moje farma," píše Babiš na Twitteru.
Říjen 2013 – „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří," říká Babiš Respektu.
Listopad 2013 – Agrofert přebírá „ztrátovou a předluženou farmu" Čapí hnízdo. Přesně pět let po udělení dotace, přičemž právě pět let je lhůta, po kterou podle dotačních pravidel musí projekt provozovat příjemce dotace.
Červen 2014 – Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.

Reklama

Výběr článků