Hlavní obsah

Babiš: Kdybych chtěl odrbávat státní kasu, tak moje firmy sídlí na Kypru

18. 3. 2017, 17:25 – Praha
Právo, Jan Rovenský

Žádných daňových podvodů jsem se nedopustil, ale tradiční partaje a jim stranící novináři se mě rozhodli zničit i za pomoci evidentních lží. Těmito slovy se v rozhovoru pro Právo hájí v kauze korunových dluhopisů ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš

Článek

Pane ministře, v médiích se stále propírají vaše příjmy. Nakolik si myslíte, že vás poškozuje, jak se zamotáváte do vysvětlování svých majetkových poměrů?

Vůbec není pravda, že se do něčeho zamotávám a naprosto odmítám osočení z daňových podvodů. Nikdy jsem nic takového neudělal, všechno jsem už opakovaně vysvětlil.

Bohužel to ale jde dost těžko, když se proti vám vede organizovaná kampaň postavená na cílených lžích, kterou neustále živí tradiční politici v čele s panem Sobotkou a Kalouskem a jim názorově blízkými novináři, které nezajímá, co říkáte.

Marketingové oddělení ČSSD dokonce tento týden poslancům rozesílalo kuchařku, jak na mě útočit ve Sněmovně, v médiích a na sociálních sítích. To je jen další důkaz, že jde o organizovanou kampaň. Ono se pak těžko něco vysvětluje, když to někdo nechce slyšet.

Nechce slyšet, nebo v tom máte nepořádek?

Tak to ale vůbec není a přestaňte něco takového podsouvat. Jeden případ za všechny - pan Kalousek prohlásil, že jsem prodal svoje společnosti své vlastní firmě a ta si prý díky tomu mohla o 748 miliónů snížit daňový základ a méně odvádět do státního rozpočtu. Proboha, vždyť se stačí podívat do zákona o daních z příjmů, který to zakazuje!

Takže pan Kalousek buď nezná zákon, což by jako bývalý mnohaletý ministr financí vědět mohl, ale spíš úmyslně lže. Nestydí se to říct, což okamžitě převezmou protibabišovské servery stejně ochotně jako lživé články bývalé zaměstnankyně Mafry, která tu tvrdí, že jsem neměl peníze, tu že nešly z mého účtu. Těch lží, které zazní a pak odezní, je pak spousta.

Je také kampaň, když vám nesedí příjmy v dokumentech posílaných do Sněmovny se závěry vašeho auditu?

Ne, šlo o omyl mé účetní, která zaměnila částku po zdanění s částkou před zdaněním. Každý se může splést, a tu nesrovnalost jsem hned vysvětlil. Moje příjmy byly dostatečné a audit to prokázal. To je podstatné. Ale kdo to nechce chápat, tak to nebude chápat a dál to bude živit.

A já to mohu stokrát vysvětlit a stokrát vyvrátit, ale ten systém, ten matrix, ta kampaň jede dál. Takže mi nepodsouvejte, že se do něčeho zamotávám. Opakuji, je to organizovaná lživá kampaň tradičních politiků a někteří novinářů, kteří jsou na ten matrix napojeni.

Žádný jiný silný kandidát jako Zeman tady není a nevidím nikoho, kdo by ho porazil

Platí to i v případě, když mluvíte o auditu a nakonec se ukáže, že to audit tak zcela není? Nebo o investičním fondu a ukazuje se, že také nesplňuje definici investičního fondu. Ukazujete na ostatní, přitom si potíže do značné míry působíte sám.

Ano, nepoužívám přesné právní termíny. Ano, fyzická osoba nemá účetnictví, proto nemůže mít audit. Myslíte si ale, že kdybych místo auditu použil „dohodnuté postupy v souvislosti s finančními informacemi“, že by z toho někdo byl moudrý? O Hartenbergu jsem vždycky mluvil jako o investičním fondu, i když to není přesné. To se snad nesmí?

Pak se ale nemůžete divit svým politickým oponentům, že toho využívají.

Zneužívají. A z novinářů se stávají aktivisti, kteří mají pocit, že Babiš je ohrožení. Ano, jejich společného korupčního systému, protože s nimi nekradu veřejné peníze. A že se bráním a ty věci vyvracím? Samozřejmě, že ano. Copak si necháte líbit, kdybych vás obvinil, že jste ukradl sklenku z restaurace a chtěl po vás, abyste dokázal, že to tak nebylo?

Nechal byste se moralizovat a lživě obviňovat z podvodu od největšího symbolu korupce Kalouska, za nímž se táhnou padáky, casy, kasárna v Praze, příprava 60miliardového tunelu ekologických zakázek a hazard?

Nebo od Sobotky, který za ekonomického růstu nasekal 400 miliard dluhů a kterého i pan prezident považuje za nejhoršího ministra financí? Nechal byste se moralizovat od člověka, který zašantročil pro Bakalu OKD a tím zdevastoval celý Moravskoslezský region?

Nepřeháníte to s tím spojenectvím Sobotka-Kalousek?

Vždyť ti dva jsou jedna ruka. Dělají všechno pro to, abych v politice nebyl, a k tomu použijí všechny prostředky. Společně hlasovali proti vyššímu zdanění hazardu a protlačili lex Babiš.

Nyní ve Sněmovně blokují můj návrh na zdanění korunových dluhopisů pro firmy, a mě za to přitom kritizují. Proč asi? Že by to mělo souvislost s tím, že ten špatný zákon prosadil Kalousek, aby si třeba jeho kamarádi emitovali dluhopisy za úrok dvanáct, čtrnáct nebo dokonce 18,5 procenta? Pět set firem to bylo.

Zatímco u Agrofertu vše bylo v pořádku, že?

Ano, bylo. Na všechno jsou posudky, všechno bylo podle zákona. Dluhopisy byly na úrok šest procent, ne dvakrát tolik. Já i moje firmy daní v ČR. Kdybych chtěl skutečně odrbávat státní kasu, tak moje společnosti sídlí na Kypru, v Holandsku či různých ostrovech jako to je u řady největších českých podnikatelů.

Agrofert ale vždy byl v Čechách a dokonce domů stahoval z ciziny dividendy, zatímco ostatní dělali opak. Za deset let do Česka přišlo na dividendách 83 miliard, z toho 23 miliard bylo Agrofertu a za tu dobu odešly mimo ČR dva bilióny.

Škoda ale, že mě nehodnotíte za moji činnost v politice - za přebytkový rozpočet, za investice, za to, že se mi na ministerstvu financí ušetřit 11,7 miliardy na úrocích ze státního dluhu, které jsem si nenechal, ale dal na zvýšení platů učitelům, na opravu silnic a na další věci.

Nikdy jsem od pana Stropnického neslyšel, že by chtěl kandidovat na prezidenta

Sněmovna ale i hlasy koaličních poslanců a komunistů přijala usnesení, že byste měl do konce dubna vysvětlit své příjmy. Nejdřív jste tvrdil, že nic vysvětlovat nebudete, pak jste se ale rozmyslel. Bojíte se, že vás premiér odvolá?

Vůbec ne. Ale abych nebyl osočován, že pohrdám Sněmovnou, tak jsem se rozhodl poslancům své již desetkrát vysvětlené a nyní i prokázané a zveřejněné příjmy zaslat znovu. A zároveň se vyjádřím ke lžím, které šíří pan Kalousek.

Nebojím se ničeho a hlavně nevidím důvod, proč by mě měl premiér odvolávat. Ale možná je to cíl. Každopádně usnesení považuji za šikanu, a je skandální, že si Sněmovna hraje na vyšetřovatele a soudce. Od toho tu je policie a justice.

Jsem jediný politik, který za posledních dvacet let zveřejnil své příjmy. Odvážil se toho pan Sobotka, Kalousek či ostatní předsedové stran? Čeho se bojí, že by vyšlo najevo?

Hlavně je ale pro matrix důležité pseudokauzu kolem dluhopisů stále udržovat. Proto je termín do konce dubna, aby se zaručilo, že se o tom bude stále mluvit.

Z ANO se ozývají hlasy, že by bylo dobré v prezidentské volbě příští rok postavit vlastního kandidáta proti Miloši Zemanovi. Už jste se v hnutí dohodli, co uděláte?

Zatím jsme se nedohodli. Jsou na to různé názory. Myslím si, že by naši členové měli mít možnost jak někoho navrhnout, nebo se vyjádřit k lidem, kteří svoji kandidaturu již ohlásili. Ať se vyjádří, jestli chtějí za prezidenta Zemana, Horáčka nebo Drahoše.

Nebo Stropnického? Nenavrhnete ho sám?

Ne.

Proč ne?

A proč ano? Nikdy jsem od pana Stropnického neslyšel, že by chtěl kandidovat na prezidenta. Když to zváží a hnutí se tím bude zabývat, tak ho někdo určitě navrhne.

Nemyslíte si, že by byl dobrý prezident?

Pane redaktore, zase mě chcete někam nahnat. Já už ty vaše otázky znám. Jak jsem řekl, o případném kandidátovi rozhodnou naši členové a ten kandidát, pokud bude z našich řad, tak se k tomu musí přihlásit, ztotožnit a hnutí ukázat, jakou bude mít strategii. Já žádného kandidáta na prezidenta navrhovat nebudu a ani nebudu za hnutí dělat kampaň na Hrad.

Proč ne?

Protože budu dělat kampaň do sněmovních voleb, které jsou pro nás klíčové. Hnutí ANO nikdy nechtělo stavět kandidáta na Hrad, nikdy jsme o post prezidenta neusilovali. Nechceme honit tolik zajíců najednou. Pro mě je prioritou vyhrát sněmovní volby.

V každém případě pan prezident má své názory, se kterými někdy souhlasím jako v případě migrace, a někdy nesouhlasím jako v případě zavedení eura

Spíš si myslím, že si proti sobě nechcete popudit prezidenta, protože jste si spočítal, že po volbách ho dost možná budete potřebovat.

Ale to není pravda. Zeman je jasný favorit, to je jediný politik, který na náměstí dokáže přilákat tisíce lidí. Žádný jiný tak silný kandidát tady není a upřímně nevidím nikoho, kdo by ho porazil.

Takže se vám nechce jít do předem prohraného boje, to je, co říkáte?

Především chci vědět, co chce naše téměř třítisícová členská základna dělat. Snažím se vám ale vysvětlit, že pro mě prezidentská volba není téma. Já kandidovat na Hrad nebudu a zklamu vás, nemám žádný deal s panem prezidentem.

Volil byste Zemana? Myslíte si, že by měl zastávat úřad dalších pět let?

Nechci to komentovat. V každém případě pan prezident má své názory, se kterými někdy souhlasím jako v případě migrace, a někdy nesouhlasím jako v případě zavedení eura.

Není to také politik, který mě neustále kritizuje. Také nejsem politik, který by prezidenta kritizoval každý den. Občané si ho v přímé volbě zvolili, a když se jim bude líbit, tak ho zvolí znovu. Budou to oni, kdo budou rozhodovat, ne politici nebo novináři.

Celý rozhovor s Andrejem Babišem najdete v sobotním vydání deníku Právo

Reklama

Výběr článků