Hlavní obsah

Babiš chce zrušit brněnskou organizaci ANO. A znovu ji založit

11. 6. 2020, 21:07 • Aktualizováno 11. 6. 2020, 22:23

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš navrhne předsednictvu zrušení brněnské organizace hnutí a její nové vytvoření. Řekl to ve čtvrtek večer novinářům v Brně po jednání s brněnskými členy hnutí.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Článek

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš navrhne předsednictvu zrušení brněnské organizace hnutí a její nové vytvoření. Řekl to novinářům v Brně po jednání s brněnskými členy hnutí. Babiš to zdůvodnil tím, že nechce v hnutí lidi, kteří mohou být napojení na pochybné kauzy.

V Brně chtějí znovu zrušit organizaci ANO Starý Lískovec

Domácí

Loni po razii policie na radnici v Brně-středu skončil kvůli podezření z korupce ve vazbě bývalý místostarosta Jiří Švachula (zvolen za ANO). Babiš navrhuje i mimořádný krajský sněm, který si v tajné volbě zvolí nové vedení. Nyní vede krajskou organizaci poslankyně Taťána Malá. Podle Babiše je možné, že si krajská organizace zvolí vedení stejné, musí mít ale důvěru, aby mohlo začít pracovat na vytvoření nové brněnské organizace.

Švachula neuspěl u ÚS, z vazby nepůjde

Krimi

Malá ČTK řekla, že zrušení brněnské organizace je asi nejvhodnější řešení, pro které se klonilo víc členů. ”Budeme postupovat podle toho, jak rozhodne předsednictvo," uvedla Malá. Zda bude znovu kandidovat na předsedkyni, považuje zatím za předčasné. Brněnská předsedkyně ANO Karin Karasová uvedla, že situace je na pováženou. „V tomto momentě se ale nepřikláním k ničemu, musíme si utřídit myšlenky," uvedla Karasová.

Babiš uvedl, že hlavním cílem hnutí ANO je vyhrát ve volbách do Sněmovny v příštím roce. „Neobětoval jsem deset let mého života na to, aby to finále někdo pokazil. A pokud krajské organizace vybírají lidi, kteří mají různé přešlapy a má to negativní vliv na hnutí, tak jsem jasně řekl, že už nebudu takové věci tolerovat," řekl Babiš.

ANO po odchodu Vokřála: Musíme se zamyslet, kam směřujeme. Je čas na sebereflexi

Domácí

Brněnské hnutí ANO řešilo v posledních týdnech velké spory. V březnu navrhl tehdejší místopředseda hnutí a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál zrušení tří brněnských organizací kvůli tomu, že někteří lidé mohli mít souvislost s kauzami spojenými se Švachulou.

Původně byly buňky zrušeny, potom ale předsednictvo rozhodnutí změnilo. Vokřál se minulý týden rozhodl z hnutí vystoupit, přestože měl na podzim vést kandidátku do krajských voleb. Nyní bude lídrem současný hejtman Bohumil Šimek. Vokřál při vystoupení z hnutí uvedl, že nechce své jméno spojovat s lidmi, kteří hnutí využívají jen pro vlastní prospěch.

Reklama

Výběr článků