Článek
„Už letos otevřeme 14 praporů územní obrany. Do budov krajských velitelství by se nevešly, proto hledáme nové prostory,“ řekl Novinkám zástupce náčelníka generálního štábu Pavel Lipka.
Prapory poskládané z profesionálních vojáků a záložáků, kterých je dnes už více než čtyři tisíce, budou mít na starosti ostrahu důležitých objektů nebo přípravu mobilizace v době krize. Podle generála nehledají velká několikahektarová kasárna, ale spíše menší areály.
Do podzimu chce generální štáb udělat analýzu, kde všude budou stavět. „Chceme především rozšiřovat stávající posádky, pokud nám to dovolí okolí. Ale zřejmě dospějeme k tomu, že budeme stavět i na zelené louce,“ uvedl Lipka.
V hledáčku mají také budovy, které ostatní státní složky nechtějí. „Jednáme s Českou poštou nebo Radiokomunikacemi. Ty opouští některé objekty a my zkoumáme, jestli by nám nevyhovovaly,“ poznamenal generál.
Už dnes je jasné, že vzniknou dvě nová velká logistická centra. A to na bývalých vojenských letištích v Líních u Plzně a v Bochoři u Přerova. Ranveje nezmizí, protože se budou hodit pro případnou přepravu pomocí letadel.
V logistických centrálách se bude skladoval materiál nutný nejen pro českou armádu, ale také pro poskytování logistických služeb spojeneckým armádám. Pokud by vypukla válka s Ruskem, kterou Moskva Západu vyhrožuje, tak by přes Česko projížděly desítky tisíc vojáků a techniky.
„Jako tranzitní země musíme zajistit podporu jednotek přesouvajících se na východní křídlo. To znamená zabezpečit jejich odpočinek, dotankování, stravování,“ popsal generál.
Výhodou obou míst je, že leží blízko dálnice i železnice. „Okolo vede hlavní dálniční tepna z východu na západ,“ podotkl Lipka s tím, že spojení se ještě zlepší, až bude dokončena chybějící část D1 kolem Přerova.
Nová posádka protivzdušné obrany
Z nových obranných plánů schválených na červnovém summitu NATO vyplývá, že česká armáda musí zajistit tranzit vojsk ze západu na východ, ale i posílit svoji protivzdušnou obranu.
Pluk protivzdušné obrany ve Strakonicích proto doplní nová raketová základna. O jejím umístění by mělo být jasno už na podzim. „Jednotka ve Strakonicích zabezpečuje primárně ochranu pozemních vojsk a my se nyní budeme zaměřovat na ochranu objektů,“ uvedl Lipka.
Velké investice budou směřovat také do ženijní posádky v Bechyni. „Byla roky zanedbávaná. Vznikne tam v několika etapách vozový park, ale i pracovně-pobytové zóny, abychom mohli rozšířit ženijní útvary,“ popsal.
Armáda uvažuje, že do budoucna oživí i kasárna, která opustila, ale má je stále v majetku. Podle Lipky ale nejde jen o vybudování nové posádky nebo oprášení staré. „Musíme zjistit, zda tam lidé budou chtít sloužit, a zajistit, aby měli zázemí a měli kde bydlet,“ podotkl generál. Dodal, že například v Líních a Bochoři už o možnostech bydlení vojáků s okolními obcemi jednají.