Článek
Agentura sbírala data mezi prosincem a lednem na pěti velkých letištích, kterými byla mimo jiné Narita či Haneda v Tokiu. Nízká hustota odpadkových košů se ukázala jako největší nedostatek, který zahraniční turisté během své návštěvy Japonska zaregistrovali – zmínilo ho 21,9 procenta z více než čtyř tisíc respondentů.
Přestože je podle serveru Independent toto číslo nižší než v předchozích letech, množství návštěvníků si povzdechlo nad tím, že odpadky museli často nosit s sebou po městě a vyhodili je až v ubytování. Jejich odhazování na ulicích je totiž v Japonsku striktně zakázáno a může vyústit v tučné pokuty i další tvrdé postihy.
Independent uvádí, že odpadkových košů bývalo v Japonsku mnohem víc, řada z nich ale z veřejného prostoru zmizela kvůli bezpečnostním obavám. Ty zapříčinily mimo jiné teroristické útoky z března 1995, kdy v tokijském metru členové náboženské sekty Óm šinrikjó zaútočili pomocí nervového plynu sarin. Ten teroristé umístili mimo jiné do odpadkových košů.
Japonci jsou tak na nedostatek košů zvyklí. Když proto vyrazí na piknik, nepořádek uloží a odnesou ho zase domů.
Neumí anglicky
Další časté stížnosti turistů, které trochu kalily jinak pozitivní zážitky, zahrnují třeba komunikační bariéru – 15,2 procenta respondentů uvedlo, že personál restaurací a dalších podniků nehovořil anglicky. Obrovské davy pak považuje za minus 13,1 procenta hlasujících.
Japonsko loni navštívilo rekordních 36 milionů turistů. Dá se předpokládat, že letos bude číslo obdobné, možná i vyšší, a to vlivem probíhající Světové výstavy v Ósace.