Článek
Rozhledna nad obcí Kobylí je jen jedním z mnoha turistických míst, kterým jižní Morava vychází vstříc návštěvníkům se sníženou pohyblivostí. Na vozíku lze vyjet i na ornitologickou pozorovatelnu u rybníka Sedlec u Mikulova, na vozíčkáře jsou připraveni i ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích a na mnoha dalších místech.
Výčet takových lokalit nově nabízí Průvodce přístupnosti, který se přidává k pravidelnému mapování cílů klienty Paracentra Fénix a který se od loňského roku rovněž zaměřil na testování objektů na Znojemsku a v Dolním Rakousku.
Ukázalo se totiž, že většina turistických zařízení nepublikuje informace o bezbariérovosti na svých stránkách, což významně komplikuje plánování dovolené seniorům, invalidům a rodinám s malými dětmi.
„Podniky často přicházejí o zákazníky z řad osob s omezenou schopností pohybu jen proto, že chybí jednoduchá a jasná informace o tom, co nabízí. Přitom často stačí opravdu málo – vyfotit a stručně popsat například dostupné parkování, vstup do zařízení nebo třeba WC,“ potvrzuje manažerka projektu CE-Spaces4All Marie Scott.
Jak dodává, provozovatelé mají často zbytečnou obavu označit své zařízení jako bezbariérové, pokud to není plně v souladu s platnou českou legislativou.
„My na to říkáme: ukažte, co máte, a nechte na zákazníkovi, aby se sám rozhodl, jestli mu to stačí. Potřeby lidí se zdravotním postižením se liší,“ dodala Scott, která vznik Průvodce přístupnosti koordinuje.
„Uvědomujeme si, že turisté z řad vozíčkářů a handicapovaných jsou důležitou cílovou skupinou, která si pečlivě vybírá, kam zamíří. Pokud jim v úvodu zprostředkujeme potřebné informace a přilákáme je k návštěvě, získáváme v nich věrné cestovatele, kteří se rádi vracejí a zároveň v lokalitě stráví delší čas než běžní návštěvníci,“ vysvětlila Novinkám ředitelka Centrály cestovního ruchu jižní Moravy Martina Grůzová.
Cílů je víc, jen se o nich musí vědět
Jak doplňuje, získané poznatky se pak stávají součástí webu jizni-morava.cz v sekci Výlety bez bariér a začleňují se do obsáhlé databáze bezbariérových míst vozejkmap.cz, kterou provozuje Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Ta zastřešuje i koncept Průvodců přístupnosti.
„Chceme, aby si podniky, které o turisty stojí, zvykly zveřejňovat informace o přístupnosti. Abychom jim tuto práci zjednodušili, vytvořili jsme návody, které jsou volně dostupné a každý podnik si tak může Průvodce přístupnosti vytvořit sám,“ říká ředitelka CZEPA Alena Jančíková.
„Po skončení testovací fáze Průvodců přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu se může tento koncept využít k šíření informací o přístupnosti také pro další skupiny zákazníků se speciálními potřebami, například se sluchovým a zrakovým postižením,“ doplnila Grůzová.