Hlavní obsah

Projděte si s námi legendární Alcatraz, který chce Trump znovu zprovoznit

4:29
4:29

Poslechněte si tento článek

Na větrném ostrůvku dva kilometry od pobřeží San Franciska se tyčí bývalé legendární vězení Alcatraz. Poslední půlstoletí se v jeho chodbách procházeli turisté, americký prezident ale zavelel. Místo cvakání fotoaparátů tak nejspíš nehostinnými chodbami opět budou chřestit řetězy těch nejhorších zločinců.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Zaplní se cely Alcatrazu opět tradičnějším osazenstvem než turisty?

Článek

Na devítihektarový ostrov ležící v Sanfranciském zálivu, jemuž se přezdívá Skála, se dá v současnosti dostat jediným způsobem. Společnost Alcatraz Cruises pořádá denně zhruba dvě desítky plaveb zahrnujících vstupné do věznice s audioprůvodcem, trvajících minimálně dvě a půl hodiny. Vydat se lze i na dobrodružnější noční prohlídku či na nejdelší pětihodinovou návštěvu zahrnující exkurzi míst „za oponou“.

Ceny vstupného do Alcatrazu s cestou začínají pro dospělého na bezmála 50 dolarech (v přepočtu 1054 korunách) a končí na 105 dolarech (2300 korunách). Jak zpíval František Ringo Čech v okřídlené sérii o básnících, v Americe je poněkud draze.

Vyšší vstupné přesto ani zdaleka neodradí obrovské množství turistů, kteří chtějí útroby legendárního vězení spatřit na vlastní oči. Ročně jich tam zavítá více než 1,2 milionu.

Plavba z Mola 31 až k nehostinně vyhlížejícímu skalnatému ostrůvku trvá zhruba 15 minut. Po vylodění jsou turisté základně seznámeni s místem a orientací a vypuštěni prozkoumávat místo vlastním tempem. Návrat je totiž možný kteroukoli lodí přivážející nové várky turistů s volnou kapacitou na zpáteční cestu. Dvě až tři hodiny ale většině stačí.

K vězení se na větrném ostrově stoupá do kopce. Pevnost tu byla postavena už v 50. letech 19. století kvůli ochraně Sanfranciského zálivu. Roli sehrály kalifornská zlatá horečka i rychlý růst města a rozvoj kriminality. Na ostrově byly rozmístěny desítky děl, z nichž nakonec nebylo potřeba střílet, místo ale začalo sloužit k internaci vojenských vězňů. Takto byla pevnost využívána zhruba sto let.

Vězení s maximální ostrahou

V roce 1909 byla citadela stržena a o dva roky později byla dokončena stavba nové věznice. Do roku 1933 ostrov využívala americká armáda, poté se Alcatraz stal federální věznicí s maximální ostrahou. Takto využíván byl až do roku 1963 a umisťováni do něj byli vůbec nejnebezpečnější zločinci spolu s dalšími vězni, u kterých hrozilo největší riziko útěku.

Více než čtyři roky strávil v Alcatrazu jeho asi nejznámější obyvatel, mafián Al Capone. Jeho cela s číslem 181 se nachází v prvním patře vězení, kam se během standardní prohlídky nelze dostat a ani příliš dobře nahlédnout. S tou správnou technikou a chvilkovou nepozorností ostrahy není ale nic nemožné. Mezi další známé zločince vězněné na Skále patřil vrah Robert Stroud, známý jako ptáčník z Alcatrazu.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Cela 181 je výjimečná tím, že zde strávil značnou část svého pobytu na Alcatrazu známý mafián Al Capone.

Chlad, vítr a všudypřítomné mouchy

Chladné nehostinné cely mají rozměry 3 na 1,5 metru, a přestože maximální kapacita věznice byla v dobách její největší slávy stanovena na 450 trestanců, zpravidla v ní pobývalo jen kolem 250 vězňů najednou.

Alcatraz byl znám jako vězení, ze kterého není úniku, přesto se o to mnozí pokusili. Za 29 let jeho existence jako federální věznice se celkem 36 vězňů zapojilo do 14 pokusů o útěk. Jednatřicet z nich bylo zabito, zajato nebo utonulo a dalších pět se nikdy nenašlo, předpokládá se ale, že skončili stejně.

V roce 1963 byla věznice kvůli neustále se zvyšujícím nákladům na provoz uzavřena. Poté probíhaly spory o vlastnictví, než se roku 1972 Alcatraz stal součástí nové Národní rekreační oblasti Golden Gate. A tento krok se více než vyplatil, návštěva Alcatrazu je totiž dodnes jednou z nejoblíbenějších turistických kratochvílí v oblasti.

Po vstupu do majestátní oprýskané budovy obdržíte audioprůvodce a můžete si ji projít na vlastní pěst. Pokud nejste příznivcem jednostranné komunikace s přístrojem, můžete se informovat i u místních hlídačů. Společnost vám kromě stovek dalších turistů budou dělat všudypřítomné dotěrné mouchy.

Vyjma studeně vyhlížejících cel si nenechte ujít návštěvu samotky, kuchyně či dvora. Držitelé vstupenek na rozsáhlejší prohlídku nahlédnou i do ještě děsivějších koutů vězení. V obchodě se suvenýry můžete pořídit stylové dárky pro své nejbližší. A učiňte tak raději dříve než později. Je totiž dost dobře možné, že vtipná trička s nápisem „Alcatrazský trojboj“ brzy vystřídají pruhované vězeňské mundúry. A ty půjde získat jediným způsobem…

Výběr článků

Načítám