Hlavní obsah

Kostel v Hrbokově zdobí moderní fresky s podobou místních obyvatel

3:33
3:33

Poslechněte si tento článek

Hrbokov

Hrbokov na Chrudimsku je nevelká vesnička, kde ve třicítce domů žije necelá stovka obyvatel. Největší zajímavostí je kostel svatého Václava. Stavba není významná svým stářím, byla postavena v roce 1922, ale vnitřní výzdobou. Originální fresky tu v druhé půli minulého století vytvořil pardubický malíř Vojmír Vokolek (1910-2001). O prázdninách se vždy v neděli a v pondělí otevře veřejnosti.

Novodobé fresky v hrbokovském kostele na ChrudimskuVideo: Ludmila Žlábková, Novinky

Článek

„Vokolkův styl je jedinečný. Zobrazoval biblické příběhy tak, aby byly blízké obyčejným lidem, čímž zdůrazňoval, že víra je součástí každodenního života,“ zve do Hrbokova Lenka Simonová, jedna ze tří zdejších dobrovolných průvodců.

Když Vojmír Vokolek poprvé vstoupil do hrbokovského kostela, byl uchvácen. Na takovou příležitost prý čekal celý život. Tvořit chtěl jen za peníze na barvy a na autobus. Podle svých slov hodlal jít po stopách středověkých mistrů, kteří při budování katedrál a chrámů bydleli poblíž, a tak po dobu výmalby žil jako poustevník přímo na kůru pod věží. Na prkenné podlaze měl rozložené matrace, tvrdý polštář a přikrývku.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

První komentovanou prohlídku kostela sv. Václava vedl Josef Honzíček.

Autor se nebál konvencí. Zatímco formu používal tradiční, techniku fresky, kdy se maluje přímo do mokré omítky, obsah je inovativní. Biblické postavy mají na sobě dobové oblečení, stylově skromné sutany, další postavy jsou oblečeny civilně. Muži mají saka, ženy letní šaty. Interiér tak například zdobí velká freska s námětem svatby v Káně Galilejské, jen svatebčané mají podobu místních obyvatel.

„Je tu pan Horák, řidiči, pánové Švadlenka a Trávníček, paní Nevečeřalová se synkem na klíně, který je mimochodem jediný žijící z těchto postav. Místní hospodský pan Smetánka ochutnává víno,“ vyjmenoval iniciátor zpřístupnění fresek, místní zastupitel Josef Honzíček.

Na další stěně upoutá postava v černém obleku s rukou na prsou. Je to místní kněz Jaroslav Moštěk, který Vojmíra Vokolka přizval k výzdobě svatostánku. A hned za ním stojí sám autor.

Hořčice do barev

Na počátku myšlenky originální výzdoby byla rekonstrukce elektroinstalace. Po ní měly zůstat stěny nabílené. Ale farář Moštěk oslovil Vokolka, zda se nechce práce ujmout.

„Náš kostel je prvním církevním objektem, který Vokolek kompletně vyzdobil. Bylo to v letech 1958-1962. Jeden z žijících pamětníků, tehdy hošík, nám líčil, jak často běhal do obchodu pro hořčici, kterou pan malíř přidával do barev,“ prozradila Simonová a Josef Honzíček upozornil ještě na jeden pro kostel netradiční motiv.

„Páter Moštěk chtěl, aby se vždy shodli na tématu. V kostelích, které maloval potom, byli třeba kosmonauti nebo i raketa. Na kůru máme alegorii čtyř ročních období. Podzim tu symbolizuje kráva s telátkem a košík s jablky. Taková krásná dojnice s teletem, škoda že nemůže jít na výstavu, zvolal prý okresní církevní tajemník, který měl novou výmalbu v kostele schválit. Nejenže to udělal, ale ještě farář dostal pochvalný dekret,“ dodal Honzíček.

O umělci

Vojmír Vokolek (1910–2001) byl malíř, grafik, sochař a básník z pardubické umělecké rodiny Vokolkových. I když za totality tvořil často v ústraní, dokázal svými freskami vyzdobit celkem deset kostelních interiérů v Čechách a na Moravě. Kostel sv. Václava v Hrbokově, v současné podobě pocházející z roku 1922, se stal jeho prvním takto rozsáhlým freskovým dílem.

Hrbokov sice leží poměrně daleko od známých turistických cílů, ale současně necelých deset kilometrů od přehrady Seč. Vstupné se za prohlídku nevybírá, návštěvníci ale mohou darovat dobrovolný příspěvek.

„Půlka výtěžku půjde farnosti, druhá na pokrytí nákladů obce,“ dodal Honzíček. Otevřeno je v červenci a v srpnu vždy v neděli a v pondělí od 13 do 15 hodin, ve 14 hodin začíná komentovaná prohlídka.

Otevřeno bude i v pátek 25. července, kde se tu uskuteční jeden z šesti koncertů letošního už 19. ročníku letního festivalu Bojanovské muzicírování.

Související témata:

Výběr článků

Načítám