Hlavní obsah

K Bobří soutěsce v Českém středohoří se v létě turisté nedostanou

1:53
1:53

Poslechněte si tento článek

Přírodní památka Bobří soutěska s několikametrovým vodopádem, ležící na hranici Libereckého a Ústeckého kraje, bude až do konce září nepřístupná. Turisty by na cestě k ní měly zastavit zákazové značky. V okolí totiž začala těžba odumírajících stromů.

Foto: Lesy ČR

Popadané kmeny v korytě Bobřího potoka

Článek

Bobří soutěska je přírodní kaňon podél Bobřího potoka mezi Kravařemi na Českolipsku a Verneřicemi na Děčínsku. Cesta kaňonem podél potoka byla už v předchozích letech částečně nepřístupná.

Důvodem byl spor lesníků a vodohospodářů s ochranou přírody. Strany se nemohly shodnout, jak naložit s popadanými kmeny a usychajícími stromy, respektive jestli do přírodní památky vpustit těžkou techniku, která by nebezpečné dřevo vytěžila.

Nakonec došlo k dohodě, odumírající stromy podél Bobřího potoka teď začnou lesníci zpracovávat. Veřejnost proto až do konce září nesmí do celé Bobří soutěsky vstupovat. Informovaly o tom Lesy ČR.

„Kůrovec a voskovička jasanová způsobili odumírání stromů u Bobřího potoka. Spadlé stromy koryto přehradily a případná povodňová vlna by mohla ohrozit obyvatele a infrastrukturu obcí, které se nacházejí níže po toku,“ zmínil Petr Sloup z Povodí Ohře. Stromy ale podle něj ohrožují i turistickou stezku.

„Proto je potřeba zasáhnout, tedy koryto uvolnit, důležitá je i bezpečnost turistů,“ řekl Petr Chvála, lesní správce z Lesů ČR.

Foto: Lesy ČR

Popadané kmeny v korytě Bobřího potoka

Dříví vytáhne speciální lesnický traktor na širokoprofilových pneumatikách, které by neměly poškodit půdu. Obdobná technika se využívá v národních parcích.

„Práce potrvají minimálně do konce srpna. Během několikadenních dešťů je kvůli ochraně přírody případně přerušíme. Opravíme i stezku a lávky přes potok,“ upozornil Chvála.

Lesníci na základě dohody s CHKO České středohoří odstraní kmeny z koryta a blízkého okolí potoka, v ostatním porostu ale některé zůstanou.

Výběr článků

Načítám