Hlavní obsah

Tajemství slavných mrakodrapů: Víte, který měl mít parkoviště pro vzducholodě?

8. 8. 2013, 17:18

Mrakodrapy fascinují svojí výškou a ty nejznámější pozná téměř každý. Znáte ale i jejich příběhy? Víte, který z nich je nejkrásnější, ale o statut nejvyšší budovy světa přišel už po necelém roce? Kde se můžete procházet stovky metrů nad zemí po unikátní skleněné podlaze? A který z amerických mrakodrapů je miláčkem filmařů i přesto, že u něj nakonec nevzniklo parkoviště pro vzducholodě? Přečtěte si příběhy nejslavnějších amerických výškových budov.

Foto: Wilhelm Joys Andersen

Manhattan – to je mrakodrap vedle mrakodrapu. Budovy do výšky vyhnala astronomická cena půdy.

Článek

Panorama New Yorku si bez stovek a tisíců mrakodrapů umí představit jen málokdo. Podle oficiálních statistik jich tu je něco málo přes 5600 a aktuálně tu vyrůstá i třetí nejvyšší stavba planety One World Trade Center (Světové obchodní centrum). Na konci dubna 2012 překonala tato budova výšku ikonické stavby Empire State Building, která měří 443,2 metru. Budova budovaného obchodního centra má být vysoká 541 metrů, její slavnostní otevření je naplánováno na rok 2014.

Chrysler Building – miss mezi mrakodrapy

Titul nejkrásnějšího mrakodrapu světa nicméně patří jiné stavbě. Díky její charakteristické špičce a výšce 318,9 metru ji určitě nepřehlédnete. Chrysler Building byla v roce 1930 prvním mrakodrapem, který překonal výšku Eiffelovy věže. Jeho stavitelé zvítězili v napínavém souboji o titul nejvyšší budovy světa – tím se ale mrakodrap pyšnil jen 11 měsíců, pak ho pokořil Empire State Building.

Foto: Marc Smith

Chrysler Building je asi nejkrásnější mrakodrap ve Spojených státech.

Původně měl být Chrysler o celých jednadvacet pater nižší. Stavitel William Van Alen se ale rozhodl pokořit souběžně vznikající Bank of Manhattan, a tak plánovanou výšku budovy několikrát změnil. Jeho esem v rukávu pak byla unikátní ocelová špička, kterou nechal tajně konstruovat uvnitř mrakodrapu a pak ji během několika hodin vztyčil. Stavitelé manhattanské banky byli pokořeni.

Budova vznikla jako sídlo automobilky Chrysler a na jejím plášti jsou dodnes ozdoby odkazující na automobily Chrysler – sochy orlů a orlic, které odkazují na přední masku automobilů Chrysler z této doby. Turistům je dnes vymezeno 71. patro, právě tady je vyhlídka.

Washington - tady mrakodrapy nenajdete
V hlavním městě Spojených států mrakodrapy nenajdete. Funguje tu totiž zákon, který zakazuje stavbu budov, které by svou výškou přesáhly kopuli Kapitolu. Ta má zhruba 88 metrů. V celém městě tak nenarazíte na jedinou opravdu výškovou budovu.

Willis Tower - někdejší světová jednička

Pokud vám toto jméno nic neříká, pak vězte, že chicagský Willis Tower se ještě v roce 2009 jmenoval Sears Tower. Potom ale došlo ke změně majitele, a tedy i názvu. Willis Tower byla se svými 442 metry od roku 1973 do roku 1998 nejvyšší budovou světa. Dnes už je prvenství tohoto mrakodrapu minulostí.

Ve 110 poschodích jsou tisíce kanceláří. Pracuje tady prý 10 000 lidí a dalších 50 000 sem má každý den nějakou pochůzku. Je to takové město ve městě. Vždyť budova má i své vlastní směrovací číslo. Vyhlídka je tady umístěna ve 103. patře a od roku 2009 je oživená o kompletně prosklené kukaně, které vystupují do prostoru nad chicagské ulice.

Autoři unikátních skleněných „kapslí“ tvrdí, že jim byly inspirací otisky čel na skle – z toho, jak lidé chtěli dohlédnout přímo pod sebe. Teď mají možnost. Stačí sebrat odvahu, udělat krok a šlápnout na skleněnou podestu. Za dobrého počasí je prý vidět území čtyř amerických států.

Empire State Building - mělo tu být parkoviště pro vzducholodě

Odehrávala se tu část děje desítek celovečerních filmů. Empire State Building zkrátka zůstává ikonou všech výškových budov.

Zajímavé stavby v dalších článcích:

Více než 40 let byl nejvyšší budovou planety, v prvních letech provozu v něm ale nikdo sídlit nechtěl. Říkalo se mu Empty (Prázdný) State Building a většina jeho kancelářských prostor opravdu zela prázdnotou – i přesto (nebo možná právě proto), že stojí na slavné a hlavně drahé Páté Avenue.

Foto: roblawol

Takhle září Chrysler Building do noci. Osvětlení ale bylo namontováno až dodatečně.

Málokdo ví, že v původních plánech stavitelů figurovalo i kotviště pro vzducholodě, které měly kotvit u jeho špičky. Pro velkou nebezpečnost byl ale nakonec tento návrh zavržen. V roce 1951 tady sídlila česká sekce Rádia Svobodná Evropa.

Podívejte se New Yorku na zoubek prostřednictvím článku Na skok do New Yorku - mezi mrakodrapy je hej 

Z Empire State Buildingu je úžasná vyhlídka na celý New York. Vyhlídkové terasy jsou v 86. a 102. patře. Připravte se ale na to, že vstupné není za hubičku. Za vstup na první plošinu dáte v přepočtu zhruba pět set korun. Pokud budete chtít i na druhou, zaplatíte celkem 850 korun. Zážitek to ale je – zvlášť v létě po setmění, kdy tu hraje saxofonista a New York vám svítí pod nohama. Na lístky se stojí dlouhé fronty, proto se vyplatí koupit je v předstihu přes internet.

Donald Trump a jeho sny

Postavit mrakodrap v seizmicky aktivní oblasti chce odvahu, nebo dobrý nápad, jak se otřesům bránit. Budova U.S. Bank v Los Angeles má 310 metrů a díky své unikátní konstrukci by měla ustát zemětřesení o síle 8,3 stupně. Zároveň byla 15 let nejvyšší budovou světa, na jejíž střeše je heliport.

Foto: dperez.com

Takto honosně vypadá jeden z pěti vchodů do Empire State Buildingu.

V 90. letech toužil Donald Trump vybudovat nejvyšší budovu planety. Své plány začal uskutečňovat v Chicagu. Pak ale přišlo 11. září 2001 a stavitelé Trump International Hotel and Tower se rozhodli nepokoušet osud. Budovu o několik stovek metrů snížili. Nakonec dosáhla výšky 423,4 metru.

Stavba, která byla dokončená v roce 2009 je asymetrická a z každého úhlu pohledu vypadá jinak. Její součástí jsou kanceláře, luxusní byty a pětihvězdičkový hotel. Sám Trump označil stavbu za splnění svého dávného snu.

Inzertní sdělení: Zajímavé zájezdy do USA

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávací zájezdy do USA:

New York je středobodem amerického snu. Kdo chce tenhle novodobý Babylon pochopit, musí jej zažít – vstřebat výšku jeho mrakodrapů, velkolepé mosty a klokot ulice. Tři dny ve městě, které nikdy nespí!

Unikátní program ESO travel, jenž spojuje turistické šlágry východu USA s omračující nádherou národních parků jihozápadu země. Vydejte se s námi na třítýdenní cestu za americkým snem!

Před sto lety byla Florida místem džunglí a močálů. Nyní je místem pláží, spoře oděných dívek, barů, exotického Key Westu či zábavného Orlanda. Pojeďte s námi na slunou Floridu nachytat trochu slunečních paprsků!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o kuriózních zákazech pro turisty, o vyhlídkovém kole Dubai Eye, nebo o Madeiře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán

Anketa

Které americké město vás nejvíc láká k navštívení?
New York
55,8 %
Los Angeles
11,7 %
San Francisko
15,8 %
Washington
1,5 %
Miami
5,2 %
Houston
1,2 %
Jiné
8,8 %
Celkem hlasovalo 1983 čtenářů.

Mrakodrapy ze dřeva?

K tomu, abychom vám mohli představit i trochu americké přírody, jsme si pomohli lehkou nadsázkou. Na druhou stranu ale sekvojovce obrovské v kalifornském národním parku Sequioa, který přímo sousedí NP Kings Canyon, svým způsobem mrakodrapy skutečně připomínají.

V hájích tohoto národního parku si člověk musí připadat jako v říši obrů. Ne nadarmo se nejnavštěvovanější části parku říká Obří les. Stromy tady dosahují výšky přes osmdesát metrů.

Více o mrakodrapech a dalších zajímavostech Spojených států najdete na Amerika.cz - průvodci po USA

Národní park Sequoia vznikl v roce 1890 – patří tedy k nejstarším národním parkům na Zemi. Od stejného roku je tady také přísný zákaz kácení sekvojovců. Kolem a kolem – dřevo sekvojovců ani není vhodné pro dřevařský a nábytkářský průmysl, snadno se štípe.

Největším stromem je strom Generála Shermana. Jeho výška je 83 metrů, staří asi 2700 let a podle vědců jde o největší žijící organismus na planetě.

O národním parku Sequoai a o dalších zajímavostech americké přírody si můžete přečíst v článku: Pět nejkrásnějších národních parků USA: Yellowstone, Sequoia, Yosemite a další.

Aktuální informace, cestopisy a cestovatelské rady pro cesty do USA najdete na tomto specializovaném portále o USA.

Související témata:

Související články

Výběr článků