Hlavní obsah

Fantastické přírodní divy světa: Skrývají sněžného muže a další tajemství?

4. 10. 2014, 14:00

Žije na hoře Everest yetti? A vodní bůh v jezeře nedaleko Viktoriiných vodopádů? Nikdo jejich existenci nedokázal. Jisté ale je, že okolí těchto míst bere dech turistům z celého světa. Dokonce do takové míry, že se nejvyšší hora světa i nejslavnější vodopády Afriky dostaly mezi sedm přírodních divů planety. Která místa se zařadila po jejich boku?

Foto: US Air Force (Public Domain Image)

Žádná světla z diskotéky, tohle je pravá polární záře nad Aljaškou.

Článek

Na každém kontinentu mají svou velkou chloubu. Co se týká přírody, je fantastických míst na Zemi spousta, nicméně v roce 2008 proběhla anketa organizovaná televizní stanicí CNN, která se právě tímto zabývala. Jejím prostřednictvím bylo zvoleno sedm nejpopulárnějších a údajně nejkrásnějších míst světa. Která to jsou?

Polární záře: Co dokáže sluneční vítr

Začněme tím, co můžeme pozorovat i v Evropě, a sice polární září. Aurora borealis, jak se tento jev jmenuje latinsky, je dobře pozorovatelná ze států na severu – z Norska, Islandu, Švédska, Skotska, Finska, ale nejen z nich. Kdysi ji lidé sledovali i na jihu Evropy, čas od času se prý ukáže i na americké Floridě. Na Aljašce mají dokonce telefonickou službu, kde lze dva dny předem zjistit, zda meteorologové nějakou záři zrovna očekávají.

Co to ale ta polární záře vlastně je? Všechno začíná na Slunci. Mrak slunečního větru se čas od času dostane do vesmíru. Jestliže se na této pouti střetne se Zemí, odrazí se od jejího magnetického pole a letí dál. Část se ovšem v poli zachytí a začne se spirálovitě stáčet směrem k některému z magnetických pólů země. Ale to je vysvětleno poněkud suše, raději se podívejte na obrázek. Nádhera, že?

Mount Everest: Žije tam sněžný muž?

Ze světla polární záře se přesuneme do míst, kde se prohánějí mraky, takže toho zase tolik neuvidíte. Jde o největší přírodní div Asie (podle CNN) – horu Mount Everest. Že měří 8848 metrů a jako první ji zdolali Edmund Hillary a Tenzing Norgay ví téměř každý. Méně známý je fakt, že jako první žena pokořila Everest Japonka Džunko Tabeiová v květnu 1975, tedy 22 let po prvních mužích (a 16 let před prvním Čechem Leopoldem Sulovským).

Foto: Anju Sherpa (Wikimedia Commons)

Uprostřed Everest, hora, kterou na začátku sedmdesátých let zdolali Slováci Demján a Psotka. Psotka při sestupu zahynul.

Nejvyšší horu světa obestírá i pár záhad a legend. Například v roce 1951 vyděsily britskou expedici neobvykle velké stopy ve sněhu. Okamžitě se vynořily spekulace o yettim. Obývá Everest jeden z nejtajemnějších tvorů planety? Podle nejnovějších výzkumů stopy i později nalezené chlupy patří zvláštnímu poddruhu medvěda.

Pohřbívání v Himálaji a Tibetu
Do země, nebo spálit? Tahle otázka se při úmrtí řeší v mnoha zemích. Ne tak na střeše světa. Do tvrdé kamenité půdy se nedá kopat a oheň v řídkém vzduchu nedokáže mrtvolu zlikvidovat. A nechat tělo ležet někde v okolí je nebezpečné, pach by přilákal dravé šelmy. Proto v těchto končinách praktikují opravdu drsný rituál. Odejdou s nebožtíkem na odlehlé místo, tam vykonají potřebné rituály, rozčtvrtí ho, přilákají dravé ptáky a nechají je, aby se o vše postarali.

Velký bariérový útes: Vymře největší korálová kolonie?

Z osmikilometrových výšin Himálaje sestoupíme do mořských hlubin k Velkému bariérovému útesu nedaleko pobřeží Austrálie. Větší korálový útes na planetě nenajdeme. Měří okolo 2000 km, tedy asi tolik, jako kdybyste cestu z Prahy do Brna a zpátky absolvovali pětkrát za sebou.

Poslední dobou se ale životu na Velkém bariérovém útesu daří čím dál méně. Koráli hnědnou a hynou, ryby a další živočichové tu nacházejí obživu obtížněji. To samé se děje též v okolí – na šest stovek menších ostrůvků chřadne také. Kdo by si chtěl dopřát pohled na tenhle unikát, měl by jednat rychle.

Foto: Skeeze (Pixabay.com, licence Public Domain Image)

Potápění u útesu vzdáleného jen 50 km od pobřeží je velmi populární.

Viktoriiny vodopády: Kde žije vodní bůh?

U vody ještě zůstaneme, její proud se ale proti vodám moře u bariérového útesu podstatně zrychlí. Dostáváme se totiž k africkému přírodnímu klenotu – Viktoriiným vodopádům na hranicích Zambie a Zimbabwe. Jsou impozantní – jejich délka přesahuje 100 metrů a šířka se blíží dvěma kilometrům.

Legenda praví, že o něco dále na severovýchod od vodopádů v jezeře Kariba žije mýtický tvor zvaný „říční bůh“. Když tato variace na skotskou lochneskou příšeru někam pluje, voda kolem ní se prý zbarví rudě.

Foto: Kounosu (Wikimedia Commons)

Na hraně některých vodopádů se lze i koupat.

Parcutín: Sopka, která vytryskla z kukuřice

Také Amerika má své zázraky. V její střední části k nim patří například sopka Parcutín. Že o ní slyšíte poprvé v životě? Tomu se nelze divit. Ještě na začátku roku 1943 totiž neexistovala. Tehdy se pod kukuřičným políčkem v západní části Mexika nahromadilo magma, které po první erupci začalo prýštit ven. Už po roce měla nová sopka na výšku 336 metrů. Za dalších deset let narostla sopka na dnešních 424 metrů.

Z Parcutínu se stal nejnavštěvovanější vulkán této na sopky bohaté oblasti. Větší pozornost ovšem poutají slunečné pláže Mayské riviéry. Cancún nebo Tulum totiž mohou po celý rok nabídnout skvělé koupání v horkém počasí a prvotřídní servis pro návštěvníky.

Přečtěte si o dalších přírodních památkách a úkazech:

Foto: Karla Yannín Alcázar Quintero (Wikimedia Commons)

Jako by sem ani nepatřila, že? Je vidět, že Parcutín patří k vůbec nejmladším sopkám světa.

Rio de Janeiro: Přístav, jehož krása dotýká se hvězd

Ke hvězdám má blízko zejména osmatřicetimetrová socha Ježíše Krista vykupitele. Ale CNN vybrala Rio jako přírodní zajímavost. Především díky spektakulárnímu výjevu přístavní zátoky s horou přezdívanou „cukrová homole“. I tomuto prostředí vděčí město za to, že bylo vybráno jako dějiště olympijských her v roce 2016.

Foto: Helder Ribeiro (Wikimedia Commons)

Na cukrovou homoli neboli Pao de Acúcar vede lanová dráha.

Grand Canyon: Romantická díra

Co by to bylo za přehled zemských krás bez Grand Canyonu, že? Dominanta amerického státu Utah měří v nejhlubších místech okolo 800 metrů. Když nad ní ráno vychází slunce, vypadá to, jako by se prodralo z hlubin země.

V takové krajině se nepohybují jen beznadějní romantici, ale také drsní sportovci. Každý rok se tu koná velmi obtížný závod v běhu mezi dvěma okraji kaňonu. Na své si tu přicházejí i raftaři. Co všechno se dá zažít ve Velkém kanonu se můžete dočíst v článku Fascinující Grand Canyon: Srazila se nad ním letadla a překonal ho provazochodec.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky pobytových a exkluzivních poznávacích zájezdů:

Užijte si západ USA! ESO travel má jako jedna z mála cestovních kanceláří komerční povolení pro vstup do všech velkých národních parků USA.

Pohoda, horké počasí, moře jako kafíčko a kolem působivé pyramidy a obětní oltáře vybudované kulturou starých Aztéků. To přece nemá chybu!

Vydejte se k „cukrové homoli“ a vychutnejte si pohled na Rio de Janeiro v plné kráse. V rámci zájezdu uvidíte například i vodopády Iguacu.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o stromu, který zabírá plochu 53 fotbalových hřišť, dále o přehradě Itaipú, kterou napustili za rekordních 14 dnů, nebo o problémech sochy Svobody s velkou vodou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa

Který z přírodních divů byste viděli nejraději?
Polární záři
59,5 %
Grand Canyon
13,9 %
Přístav v Riu
2,3 %
Paricutín
1,7 %
Mount Everest
2,9 %
Viktoriiny vodopády
7,5 %
Velký bariérový útes
12,2 %
Celkem hlasovalo 173 čtenářů.

Nových sedm přírodních divů světa

Vedle průzkumu CNN měla velkou popularitu také anketa o Nových sedm divů světa. Ta byla součástí souboru několika tematických „sedmidivových“ anket a její výsledky byly zveřejněny 11. 11. 2011. Hlasování veřejnosti probíhalo od roku 2007 a jako výsledek z něj vzešlo těchto sedm divů:

Amazonie

Neustále zmenšovaný Amazonský prales s dálnicí duchů a samotný tok nejdelší a nejvodnatější řeky na světě nemůže mezi novými přírodními divy chybět.

Vodopády Iguacu

Jeden vedle druhého, některé proti sobě, vodopádů v oblasti Iguacu je na hranicích Argentiny a Brazílie spousta. Jde o nejrozsáhlejší systém vodopádů na světě.

Park Komodo

Vedle odlesňovaného Bornea největší atrakce Indonésie. Je proslulý především výskytem varana komodského.

Stolová hora v Kapském Městě

Kilometr vysoký a tři kilometry dlouhý protáhlý symbol Kapského Města vyniká při pohledu přes zátoku. Většina fotek představujících Kapské Město pochází z této části města.

Ostrov Čedžu

Ani ne 75 kilometrů dlouhý ostrov v moři poblíž Jižní Koreje ukrývá nejvyšší horu země. Je jí posledních tisíc let spící sopka Halla – san. Její dávné erupce vytvořily na ostrově tři vyhledávané lávové lokality.

Zátoka Ha Long

Vietnamská zátoka s mnoha vápencovými mohykány čnícími z moře. Moře je vytvarovalo do roztodivných tvarů, které si pohrávají s představivostí pozorovatelů.

Puerto – Princesa na Filipínách

Poměrně dlouho širokou masou turistů opomíjený národní park plný částešně zatopených jeskyní s vápencovými krápníky.

Související články

Výběr článků