Hlavní obsah

Co všechno na dovolené nesmíme? Převážet vejce s překvapením nebo žvýkat

28. 7. 2013, 17:17

V některých státech platí opravdu zvláštní zákazy, takže se může stát, že proti nám zakročí policista například při polibku na francouzském nádraží nebo převozu čokoládového vajíčka s překvapením do Spojených států amerických. Potíže můžeme mít i při konzumaci aromatického druhu ovoce v Singapuru. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Foto: Public Domain Image

Několik států USA značně omezuje koupání v přírodě kvůli tomu, že ve vodě je možné se utopit.

Článek

Turisté sice přinášejí do mnoha lokalit život a pochopitelně i peníze, nicméně jejich nadměrnému množství se lokální politici a správci některých míst snaží bojovat všemožnými zákazy, značkami či nařízeními. Některé z nich na nás mohou působit trochu kuriózně, ať už kvůli kulturním rozdílům nebo vinou zjevné absurdity. Pojďme se podívat na některé z nich, která se týkají několika turisty oblíbených lokalit.

Líbání ve Francii
Jestliže cestujete z Francie vlakem, dejte si pozor na to, kde svou letní lásku políbíte na rozloučenou. Rozhodně by to nemělo být nádraží, tam se něco takového totiž nesmí. Zákonodárci tímto předpisem chtěli omezit zpožďování odjezdů vlaků zdržované líbajícími se milenci. Zákaz platí dodnes, avšak jeho porušení se nijak netrestá.

Překvapení z čokoládového vejce si v USA neužijete

Spojené státy zakazují návštěvníkům leccos, přísná pravidla mají pro dovoz různých druhů ovoce. Důvodem jsou především obavy ze zavlečení cizokrajného hmyzu na území Severní Ameriky, ale také možnost požití jedovatých částí. Například ze slupky jamajského plodu aki se lze otrávit.

Zatímco u ovoce se dají příčiny zákazů pochopit, u některých jiných potravin spíše zarážejí, platí to třeba pro u nás tak populární čokoládová vejce s překvapením. Hračka uvnitř z něj dělá populární pochoutku středoevropských dětí. Jestliže se ji však pokusíte převézt do USA, můžete dostat pokutu. Obsahuje totiž „předměty bez výživové hodnoty“, což zapovídá zákon z konce třicátých let dvacátého století.

O zákonech a zákazech platících pro záhadný lid z Machu Picchu toho příliš nevíme:

Foto: Kevin Stanchfield (Flickr)

Rozvaha je v silničním provozu sice dobrá vlastnost, ale trocha rychlosti někdy také neškodí. Želvy přecházející silnici by o tom mohly vyprávět.

Jménem zákona přestaňte žvýkat!

Singapur patří k zemím, které v poslední době lákají záplavy turistů. Kdyby každý z nich vyplivl na ulici žvýkačku, asi by tamní ulice nevypadaly úplně ukázkově, proto v zemi raději zakázali žvýkání úplně. Jedinou výjimku představují žvýkačky pomáhající odvykání kouření. Na ně ovšem musíte mít od lékaře vystavené potvrzení. Bez něj zaplatíte pokutu. Jak ale asi singapurští policisté zjišťují, zda odvykající kuřák má v ústech žvýkačku odvykací, či nějakou úplně jinou?

Singapurci kromě toho zapovídají lidem na svém území kupříkladu plivat, krmit ptáky, na některých turisticky atraktivních se nesmí konzumovat páchnoucí druhy ovoce, které by odérem mohly obtěžovat okolí.

Co jsou lidé z různých částí světa ochotni podstoupit pro krásu?

Foto: ESO travel

Amerika je země dlouhých silnic, dálnic a prý i neomezených možností. Různých omezení ovšem státní úřady vydávají požehnaně.

Italští holubi se o sebe musí začít starat sami

Ptáci to s krmením mají složité nejen v Singapuru, ale i na některých místech v Evropě. Italské Benátky sice řeší především problém se zvyšováním hladiny moře, nicméně bojují také proti znečišťování svých památek. Proto se jejich krmení trestá pokutou 500 eur. Holubi tak pro bezpracnou potravu musí létat za hranice města.

Pokutu zaplatí i ten, koho přepadne nutkání tančit na Španělských schodech pod kostelem Nejsvětější Trojice v Římě. Tento zákaz není tak nesmyslný, jak vypadá. Mladí lidé tu často předváděli všemožné pohybové kreace, aby si jich všimli v okolí tvořící umělci a nabídli jim pózování pro svá díla. Projít schodištěm u Španělského náměstí tak mnohým kolemjdoucím působilo těžkosti.

Podivné zvyky mají lidé na Čukotce:

Foto: tenioman (Flickr)

Prosím, buďte opatrní. Na plotě nestůjte, neseďte, nelezte a nenahýbejte se přes něj. Jestliže upadnete, zvířata by vás mohla sníst, což jim může způsobit zdravotní problémy. Děkujeme.

Plavky na sebe, plavky dolů!

Těžkosti mohou mít i nudisté na dovolené v Polsku. V přísně katolické zemi našich severních sousedů se totiž koupat jen tak v Adamově rouše nesmí. Na Grenadě, na ostrůvku ležícím severně od východní poloviny venezuelského pobřeží, se předpisy také zabývají plavkami. Konkrétně tím, kde se v nich rekreanti mohou promenádovat. Na pláži to samozřejmě jde. Jakmile v nich však zamíří do obchodu kousek za pobřeží, zakročí pořádková služba.

Na některých místech ve Spojených arabských emirátech se ženy nemohou ukázat ani v bikinách. Zatímco ve většině muslimských států jako v Egyptě, Tunisku či Turecku to turistky povolené mají, v SAE nikoliv, případné opalování „nahoře bez“ dokonce hrozí velkým průšvihem.

V exotických zemích se můžeme setkat se zvláštními pravidly stolování, ale také s netradičními restauračními zařízeními:

Foto: ESO travel

V okolí Rudého náměstí by se nikdo neměl projíždět ve špinavém autě. To se podle vyhlášky v Moskvě nesmí.

Nesmrkat! Raději si odplivněte

Pohoršené pohledy Asiatů při spatření na veřejnosti smrkajícího cizince patří ke známým kulturním faux pas. V Japonsku a některých jemu blízkých zemích se takové jednání považuje za neslušné, na rozdíl třeba od plivání na zem i na těch nejvznešenějších místech.

Vyloženě zakázáno je například v Rusku nově od června kouření na veřejném prostranství, zákaz viditelného pití alkoholu v USA známe z amerických filmů plných lidí popíjejících z lahví zabalených v neprůhledných sáčcích.

Před výletem do ciziny se raději pečlivě informujte o tom, jaké zákazy obsahují zákony a vyhlášky států, do nichž hodláte cestovat. Ušetříte si trapné momenty, v některých případech i nepříjemnou pokutu.

Inzertní sdělení: Vyjeďte na dovolenou do okolí velehor!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

Ko Yao Yai je jedna položka z nekonečného výčtu ráj připomínajících zákoutí Thajska. Poznejte to na vlastní opálenou kůži!

Na plážích jamajské oblasti Negril se nechte grilovat pálícím sluncem. Dovolenou v rytmu reggae si tak vychutnáte plnými hrstmi.

Idylický, turisty dosud neobjevený ostrovní stát s úrodnými poli, deštnými pralesy pokrývajícími pohoří, řekami a vodopády, které se řítí z útesů nad plážemi s bílým pískem.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o letadlech létajících skrz turistickou pláž, o čupakabře a dalších tajemných tvorech nebo o nejčistších plážích světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Anketa

Porušili jste někdy v zahraničí zákaz, o jehož existenci jste neměli tušení?
Ne, vždy se na cestu pečlivě připravím.
16,5 %
Ne, měl(a) jsem štěstí.
30,8 %
Ano, ale prošlo mi to.
50 %
Ano, výsledkem byla pokuta.
2,7 %
Celkem hlasovalo 516 čtenářů.

Dopravní značky v zahraničí

Značení v cizině leckdy zakazuje zvláštní věci. Také upozorňuje na zvláštní jevy pro Čechy, Moravany a Slezany ne zcela běžné. Zvykli jsme si v cizích krajích vídat výstražná znamení varující před možným střetem se soby, losy, vepři a spoustou jiných živočichů. Někde ale upozorňují na zvýšený výskyt přecházejících seniorů či prodejných žen (s tím se lze setkat v Itálii v okolí města Trevisa).

Vedle toho se můžeme na zahraničních silnicích setkat se značkami jako „připravte se na překvapení na silnici“ či takové, jež varují před stromy rostoucími na vozovce. Australané též chrání rozmnožující se klokany speciální výstražnou značkou označující reprodukční oblast.

Související články

Výběr článků