Článek
Ke skalní zřícenině ve tvaru pařezu můžete dorazit po červené turistické značce z centra Prachovských skal nebo dojet autem a zaparkovat u rybníka v Pařezské Lhotě, která je částí obce Holín v okrese Jičín.
Zříceninu, která při pohledu od rybníka dokonale dostává svému jménu, při cestě do kopce nemůžete minout. Ze silnice odbočíte napravo a dostanete se k vytesanému vstupnímu schodišti na východním předhradí. Původní hlavní přístup do hradu byl v dobách jeho obývání zřejmě skalní puklinou ze západní strany, která byla chráněna branou a mříží.
Když vystoupáte po prvních schodech, dostanete se k bývalému malému nádvoří ve skalní rozsedlině. Nachází se tu mělká jeskyně vyhloubená ve skále a další schody nahoru. Na pravé straně je po dalším schodišti přístupná vyhlídka na rybník, nalevo přes propast je umístěný gotický vstup, kde dříve podle hloubení ve skále nejspíš býval padací most.
Dnes se dá do sklepních místností, které zřejmě měly i obranný charakter, dostat z druhé vyšší vyhlídkové plošiny. Prozkoumávání sklepních chodeb je bezpochyby zábavnou kratochvíli pro děti, vzhledem k umístění zříceniny na skále a četným propastem bude ale nezbytná opatrnost a bedlivé oko rodičů.
Ve sklepě si můžete všimnout všemožných nápisů a znaků, velmi romanticky pak působí sklepní tesaná okna s výhledem do zeleně. Projdete-li skalní puklinou na západní stranu, můžete si prohlédnout zbytky věže se zdivem a pozůstatky kamenné hradby, která dříve vedla kolem celého hradu. Na vrcholu nejspíš stával hrázděný palác, jedinými svědky jeho vzhledu jsou ale okolní skály, a ani ta ve tvaru sloní hlavy s chobotem svou paměť nevyjeví.
Tajemná minulost
O hradu Pařez existuje jen velmi malé množství písemných záznamů. Jeho historie je proto do značné míry opředena tajemstvím. Písemné prameny okolo roku 1370 zmiňují Petra z Pařezu, který byl pravděpodobným zakladatelem hradu. Na začátku 15. století jej měl vlastnit Jan z Pařezu a v roce 1430 už je Pařez popisován jako zřícenina.
Má se za to, že hrad byl poničen během husitských válek jako množství dalších sídel v okolí. Podle pověsti se pak na něm měla usídlit loupežnická tlupa, která měla pustošit zdejší kraj. V takových případech zasahovala králem vyslaná zemská pohotovost, která částečně poškozené hrady bořila úplně, aby se zabránilo jejich zneužívání nekalými živly.

U tesaného vstupu nejspíš býval padací most přes propast.
O vzniku hradu koluje i pověst o nadpřirozených silách, s jejichž pomocí se prostý vesničan zasloužil o vznik hned tří hradů v oblasti. Když odhodil kost ze svého oběda, na místě, kam dopadla, se zjevil hrad Kost. Když vyplivl pecku, vyrostl hrad Pecka, a poté, co si sedl na pařez, ze země se vynořil hrad Pařez.
Nalezené artefakty z několika málo archeologických výzkumů hradu, především kusy keramiky, mince a několik drobných kovových předmětů, je možné zhlédnout v Regionálním muzeu a galerii Jičín a v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
V dnes už zřícené věži měl být nalezen opravdový poklad v podobě skladu mincí, po objevení ale zmizel neznámo kam. Pozůstatky hradu jsou ale pro turisty a milovníky záhad pokladem samy o sobě a jsou chráněny jako národní kulturní památka, která během toulek Českým rájem určitě stojí za návštěvu.