Hlavní obsah

Milohlídce nebyl souzen klid

5:32
5:32

Poslechněte si tento článek

Rozhledny jen málokdy stojí ve městě. Při pohledu na fešnou věž vystavěnou v novogotickém stylu s lesoparkem v pozadí ale okamžitě zapomenete, že do centra Jičína je to, co by kamenem dohodil. Vypadá spíš jako pohádková hradní věžička uprostřed hlubokého lesa. Milohlídka, jejíž návštěvu lze dobře kombinovat s poznáváním města vyhlášeného Rumcajsem a dalšími zajímavostmi Českého ráje, má ale spíš znepokojivou minulost.

Milohlídka je půvabná a dobře dostupná. Během své dlouhé historie má ale dva znepokojivé zářezyVideo: Taťána Kynčlová, Novinky

Článek

Milohlídka byla postavena už roku 1843 (některé zdroje uvádějí 1844), což z ní činí nejstarší rozhlednu v Českém ráji. Rozhledna se čtvercovým půdorysem vznikla z bohulibého důvodu. Její stavbu podnítil jičínský hejtman Hansgirg za peníze obdržené darem od bohatých měšťanů, aby pomohl s obživou chudším obyvatelům města a okolí.

Na rozhledně, která stojí na kopci Čeřovka, je dodnes vytesán nápis: „Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasolibé“. Přestože okolí se od dob vzniku středověce vyhlížející věže notně změnilo, „krasolibý“ vzhled zůstal.

Před 180 lety rozhledna fungovala jako cíl romantických procházek a ležela tehdy ještě mimo Jičín. S růstem města ale postupně stoupaly i okolní stromy a osmimetrová kamenná rozhledna tak dnes poskytuje výhled jen na jih. Tři další světové strany nabízejí uklidňující výhled do šťavnaté zeleně lesoparku.

Už při příchodu k rozhledně, která stojí zhruba 15 minut od centra pohádkového města vyhlášeného loupežníkem Rumcajsem a dostanete se k ní po modré turistické značce, si všimnete lomu těsně pod ní. Jeho vznikem v roce 1850 začala „pohnutá“ minulost Milohlídky.

„Lámání chleba“

Těžba vulkanické horniny podobné čediči, která vznikla zatuhnutím lávy před miliony let, totiž postupně působila nestabilitu celého kopce a zejména rozhledny. V 80. letech 19. století začala být situace vážná. Protože už v té době se Milohlídka těšila velké popularitě díky vzrůstající oblibě turismu, město se na konci století zasadilo o její zachování.

Vrchol kopce Čeřovka byl upraven do podoby parku, cestičky byly zkultivovány a přibyly lavičky a altán. Kvůli celkovému zpevnění a pro ochranu návštěvníků před pádem do propasti byla pod rozhlednou zbudována bytelná cihlová zeď. Pozdější průzkumy dokázaly, že i díky základům, zapuštěným do pevné skály, je rozhledna bezpečná.

Sopečný vrch Čeřovka s nadmořskou výškou 331 metrů je dnes významnou geologickou lokalitou a zejména díky němu byly město Jičín a významné geomorfologické prvky v jeho okolí v roce 2015 v Paříži zahrnuty do geoparku Český ráj pod záštitou UNESCO. Čeřovka je také významným nalezištěm porcelanitu.

Při výstupu k rozhledně uslyšíte z na jaře nádherně světle zelených korun dubů, buků a habrů spokojený zpěv typických českých opeřenců. Největším zdejším druhem ptáka je kalous ušatý. Dalšího typického obyvatele lesoparku, slepýše křehkého, vidím nejen na informační tabuli, ale i v trávě pár metrů od ní. Z našeho setkání je ještě překvapenější než já a rychle se trávou plazí směrem k bývalému lomu.

Výstup k rozhledně je krátký a jednoduchý, zcela bez problémů jej zvládnou i děti. Kovaná mříž u vstupu na první pohled vypadá zamčená, stačí ale víc zatlačit. Za ní čeká pravotočivé spirálové schodiště s celkem 60 stupni.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Stavbu krášlí lomené okno.

V hranolové kamenné stavbě je zasazeno několik zamřížovaných oken, z nichž to lomené dává nahlédnout do jediného směru s volným výhledem. Nahoře se ale přece jen otevře ještě lepší podívaná.

Směrem na sever, západ i východ je vidět jen půvabná jarní zeleň listů, ideální pohled pro unavené oči. Podíváte-li se ale na jih, za dobré viditelnosti můžete spatřit předměstí Jičína, okolní obce, zříceninu hradu Veliš, Svatou Annu a dokonce i Prachovské skály.

V parku za rozhlednou si příznivci industriálních staveb mohou prohlédnout budovu vodojemu, který zde byl vybudován v roce 1907 a dodnes zásobuje okolní zástavbu a nemocnici.

Nedávná historie z prvních stránek

Naposled fotím rozhlednu v průhledu mezi ve větru se vlnícím listím, když se u mě zastaví starší žena venčící jezevčíka. „Je moc pěkná, že? A víte, že se tu málem stala vražda? Před pár lety to bylo velké drama, celé město nemluvilo o ničem jiném,“ popisuje mi jičínská rodačka.

Původně se mělo za to, že náctiletý pár, kterého si v září roku 2017 všimli náhodní kolemjdoucí v bezvědomí pod vyhlídkou a zavolali záchranku, spadl nešťastnou náhodou. Dívka poté ale vypověděla, že ji její bývalý přítel shodil, zřejmě proto, že se s ním ten den rozešla.

Osmnáctiletý mladík si dle první výpovědi nepamatoval, co se stalo, poté po vyjádření své bývalé přítelkyně svou vinu přiznal, a následně to po rekonstrukci na místě činu zase vzal zpět. Po pádu dívky pod vyhlídku zřejmě skočil za ní. Štěstím v neštěstí bylo, že nespadli do hlubiny lomu.

Padlo obvinění z pokusu o vraždu a v dubnu 2019 byl tehdy už 20letý pachatel odsouzen k sedmi letům vězení. Přes vážné zranění mladé ženy, která si při pádu zlomila několik obratlů, byl v červnu stejného roku verdikt soudu změněn na tříletý trest vězení podmíněně odložený na pět let.

Jisté je, že za více než 180 let své existence byla rozhledna svědkem lecčeho. Za první republiky kulisy bývalého lomu sloužily jako přírodní amfiteátr a hrávala se tam divadelní představení. Během druhé světové války byla rozhledna nepřístupná a nacisté z ní pravděpodobně pozorovali spojenecká letadla.

Nejstarší rozhledna Českého ráje ale všechny těžkosti ustála a dodnes krášlí okolí Jičína, trpělivě vyčkávajíc další turisty.

Výběr článků

Načítám