Hlavní obsah

Exotický kalokvět miluje slunce

17. 7. 2021, 8:24
Právo, Adéla Mclintock

Přes svůj cizokrajný původ je kalokvět (Agapanthus) neboli africká lilie spolehlivá nádobová rostlina, která nám o prázdninách naservíruje spoustu hezkých chvilek.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Klenoty z Afriky. Aby se kalokvět (Agapanthus) dobře vyvíjel, nesmíme jej nechat žíznit, hladovět, odpírat mu slunce a dopustit, aby se ho dotkla berla mrazilka.

Článek

Byť pochází z čeledi, kam patří také narcis s česnekem, objevuje se častěji na stránkách zahradnických katalogů než v zahradách.

Pojďme to změnit a poznat jej blíž. Zjistíme, že není důvod zavírat před ním vrátka.

Tajemství dlouhověkosti

Rostliny vídané na pultech zahradnictví se nejspíš narodily v holandské pěstírně, jejich původní domovinou je však nejjižnější část Afriky. Milují slunce, teplo. S mrazem se nekamarádí, proto kalokvěty pěstujeme po způsobu jiřinek. Buď je každý rok v říjnu vyzvedneme ze země, nebo rovnou pěstujeme v přenosné nádobě. Jen tak vydrží desítky let.

Pro přezimování potřebují teplotu mezi 5 až 15 °C. Stálezeleným druhům dopřejeme světlo ve skleníku nebo u okna v garáži. Opadavé snesou tmu ve sklepě.

Květy v barvách oceánu

Ač se snaží zapůsobit mechově zelenými trsy hlaďounkých řemenitých listů, největší šanci pro získání našich sympatií má kalokvět v době letních prázdnin, kdy ho zdobí střapaté bambule květů. Ty se podle druhu skládají ze zvonečků, nálevek či trubiček, které se otevírají postupně.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Vysoký a vyšší. Kalokvět měří okolo 1 m a vzdušný sporýš až jednou tolik. Jeden s druhým výborně vychází i co do tvaru a barvy.

Paletu odstínů si vypůjčily od oceánu. Zračí se v nich temné hlubiny, bledé vlnky i mořská pěna. Květenství jednou dlaní neobejmeme, jak jsou velká. Hrdě se vystavují na bezlistých stvolech vysokých asi 1 m. Ve skutečnosti je máme k očím ještě blíž, když připočteme výšku květináče.

Fazónu drží až do září. Později nás zaujmou tobolkovitá plodenství. Neobdivujeme je ale příliš dlouho. Zrání semen rostlinu vyčerpává, a tak uděláme nejlépe, když odkvetlé stonky odstraníme co nejdřív.

Rok od roku hezčí

Pro spokojenost kalokvětu jsou důležité tři věci – aby netrpěl žízní, nehladověl a nezdržoval se ve stínu. Vyhlédneme místo, kam svítí slunce od rána do večera.

Substrát přes léto udržujeme mírně vlhký a od dubna do září ho dvakrát do měsíce obohatíme živinami. Ideální je hnojivo pro rajčata se zvýšeným obsahem draslíku.

Kdy budou rostliny chrlit jeden květ za druhým? Při výsadbě a pak s každým dalším přesazením přibližně ve čtyřletých intervalech vždy volíme jen o číslo větší květináč. Pokud totiž kořeny najdou příliš volného místa, přimějí rostlinu, aby věnovala pozornost jim a odloudí ji od kvetení. Jak míjí čas, kalokvět houstne, bohatěji nakvétá a srší exotickým půvabem.

Zhruba po čtyřech letech ho můžeme prvně rozebrat na jednotlivé růžice, a tím si ho namnožit. Ozdobí nejen terasu, ale také molo u jezírka, prostor u lavičky nebo domovních dveří.

V záhonu mu to mimořádně sluší s růžemi, rozevlátými sporýši (Verbena bonariensis) a fenyklem či s okrasnými trávami.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Chrpa horská potěší svými květy dvakrát

29. 5. 2021, 8:25

Kus nebe, chrpa zářivá se čtveračivě usmívá… Takto trefně skromnou květinu vylíčil Jaroslav Vrchlický v básni Polní kvítí. Stejně hravě a nenuceně jako polní...

Náprstník je náruživý cestovatel

26. 6. 2021, 8:27

Světem se nejraději toulá svobodně a zcela po svém. Dravě se množí a libuje si i na nevábných místech. Vlastně bychom o náprstníku mohli směle prohlásit, že je...

Výběr článků