Hlavní obsah

Vysejte si voskovku s květy v barvě borůvek

15. 5. 2021, 8:28
Právo, Adéla Mclintock

Máte chuť vnést do zahrady něco nového, ideálně neobvyklého, co se hned tak neokouká? Vysejte voskovku, která ze škatulky tuctových kytek vystupuje díky svým jedinečným květům.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Nad ostatními. Až 70 cm vysoká rodačka ze Středozemí převyšuje pomněnky i bílé kakosty, se kterými sdílí rabátko před suchou zídkou.

Článek

Voskovka větší (Cerinthe major) Purpurascens je sice anuelka čili rostlina, jejíž život se odehrává v rámci jediné vegetační sezony, ale do záhonu ji nemusíme zvát opakovaně.

Když v něm najde spokojenost, bude se ochotně vracet prostřednictvím svých potomků a přinášet nám radost léta letoucí.

Nekonečný koloběh

Semínky to začíná i končí. V zahradním centru pořídíme sáček semen za cenu okolo třiceti korun. Každé další semínko se při troše štěstí urodí v naší vlastní zahrádce.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Ze semen. Kdo chce voskovku pěstovat, začne od semínka. Sazenice se v sortimentu zahradních center běžně neobjevují.

Voskovka vychovává své následovníky v plodech, kterým říkáme tvrdky. Černé jsou jako kosí pírka, porcelánově se lesknou a zrají od srpna do podzimu vždy ve dvojici uprostřed trvanlivého kalicha. Obsahují po dvou semenech.

Tvrdky vyséváme celé. Vlastní výsev bývá jedinou cestou, jak voskovku pěstovat. Sazenice běžně neseženeme.

Ven s ní!

Přelom dubna a května je ideální pro přímý výsev do venkovního záhonu. Než se objeví semenáčky, pomine hrozba pozdních mrazíků a s ní i riziko záhuby. Voskovka je totiž citlivka na mráz.

Kdo chce mít po ledových mužích v záhonu místo klíčenců statné sazeničky, předpěstuje si je doma na parapetu už v březnu.

Hmyzí hotel de luxe pro včelky samotářky

Zahrada

Jakmile letnička odkvete a vytvoří semena, sesbíráme je a rovnou vysejeme pod tenoučkou vrstvu hlíny na místo, které si sami určíme. Anebo necháme na ní, ať se vysemení, kde chce.

Moc daleko neuteče, ale rozhodně počítáme s tím, že se vrátí ve větším počtu, a pokud nenarazí na odpor, vytvoří časem přitažlivé houští kvetoucí po celé léto.

Ke štěstí jí stačí málo

Rodačka ze Středozemí si vesele roste v tamních sadech pod olivovníky, ve starých vinicích, ba dokonce ve škarpách u silnic. Z toho pramení, že není žádná primadona, a když na to přijde, poradí si se suchem i chudší písčitou půdou.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Trvanlivá směs. Záhon, kde kvetou voskovky s kakosty, je pěkný celé léto. V květnu a červnu ho zpestřuje purpurový pryšec.

Hluboký stín a mokro v oblibě nemá. Do spár mezi dlaždicemi v chodníku či na patiu zavítá ráda. Dosahuje tam ale sotva poloviční výšky z možných 50 až 70 cm a rychleji odkvétá.

Zcela se obejde bez naší péče. Jen při pěstování v nádobě ji pravidelně občerstvujeme koktejlem umíchaným z vody a živin.

Půvabné kombinace

Svěšené trubičkovité květy odrůdy Purpurascens jsou uvnitř mléčně bílé, zvenčí borůvkově modré až fialové. Včely ani čmeláci kolem nich neproletí bez povšimnutí.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

(Ne)obyčejné setkání. Prostý rudý tulipán navázal s atraktivní letničkou známost a je z toho láska jako trám.

Nádherně souzní s namodrale zelenými kalichy a listy. Ty téměř objímají lysou lodyhu, mají hladký jakoby navoskovaný povrch. Tím zamezují spekulacím, že by šlo o kostival, který je takřka celý pokrytý drsnými chloupky.

S kostivalem voskovku pojí podobná vijanovitá květenství a umístění v čeledi brutnákovitých. Klidně se spolu mohou dělit i o místo v záhonu.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Přidat se může brutnák s modrými hvězdičkami květů, červené tulipány, fialková šanta. A co byste řekli na půvabnou kombinaci s různorodými kakosty, pryšci, jemnolistými trávami, vínovým pcháčem (Cirsium rivulare), žlutou diviznou, růžovou dobromyslí a kontryhelem? Voskovka se našim představám vždy ráda přizpůsobí.

Reklama

Související témata:

Související články

Není jara bez krásy petrklíče

20. 3. 2021, 8:26

Jedna z našich nejsličnějších voniček – petrklíč – dává zimě vale a s náručí plnou zlata vítá jarní pohodu na záhonech, v květináčích i lesních tišinách.

Mahónie je pro zahradu terno

10. 4. 2021, 8:26

Je na čase vyseknout této přehlížené a nedoceněné dřevině poklonu. Sluší jí to celý rok, s ničím nedělá cavyky a nádavkem plní bříška ptáčkům i hmyzu. Kdo by...

Famózní magenta v jarních květech

24. 4. 2021, 8:34

Barva inspirovaná květy fuchsií nadopuje aprílovou zahradu pořádnou dávkou energie! Nebojí se vystoupit z řady a jaro ji za to zbožňuje. I vy se do ní...

Výběr článků