Článek
1. Při renovaci si ohlídejte izolace proti vlhkosti
Pokud se rozhodnete pro renovaci, nebo rovnou rekonstrukci balkonů, lodžií nebo střešních teras, zaměřte se na jejich ochranu před vlhkostí. Tyto stavební prvky je nutné důkladně izolovat proti vodě a bezpečně zabránit jejímu zatékání do konstrukce. Jakmile se totiž voda dostane přes spáry do balkonové konstrukce a nemůže odtud odtéct, začne poškozovat podklad. Pokud začne zatékat pod střešní terasu, máte problém i doma.
Nutná je hydroizolace, která brání zatékání, ochrání konstrukci před deštěm a celkově zlepšuje její odolnost. Dobrým tipem, jak balkon zabezpečit, je renovace s pomocí materiálů na bázi polyuretanu.
„Bezešvá hydroizolace s polyuretanovou membránou je pro balkony ideální, protože se po ní dá nejen chodit, ale také slouží jako dekorativní prvek. A o to, aby byl balkon hezký a cítili jsme se na něm příjemně, jde především,“ říká Petr Muller z divize Weber společnosti Saint Gobain.
Neméně důležitou výhodou tohoto materiálu je, že renovaci s ním lze zvládnout i svépomocí. Je však třeba postupovat pozorně.
Při realizaci hydroizolace je důležité zaměřit se nejen na pochozí část, ale i na ostatní detaily: třeba přechod hydroizolace z vodorovné plochy na svislou.
Při nesprávném spojování odlišných materiálů s odlišnou roztažností totiž hrozí riziko budoucích defektů. Je proto třeba zvolit lepicí tmel a spárovací hmotu, které jsou flexibilní a mrazuvzdorné.
2. Pozor na chyby u dlažby z přírodního kamene
Přírodní kameny jsou čím dál populárnější díky schopnosti plynule propojit vnitřní a venkovní prostory, tedy interiér s terasou či balkonem. Materiál působí luxusně a je mimořádně odolný vůči dešti i sněhu. Variant přírodního kamene je nespočet, zahrnují např. křemenec, břidlici, mramor a pískovec.
Oblíbit si lze i různé hybridy, jako jsou mj. mozaiky tvořené ze skla a přírodního kamene. Vybírat můžete nepravidelné nebo pravidelné tvary a odstíny i s praktickými či dekoračními prvky.
„Zaměřte se především na to, pro jaký účel obklady či dlažbu kupujete. U exteriéru je potřeba odlišovat mezi lehkou dlažbou, která je ideální pro pergoly či terasy, a mezi těžkou dlažbou, která slouží např. pro vjezdy do garáží nebo příjezdové cesty. Pokud zvážíte všechny tyto okolnosti, můžete se zaměřit už jen na atmosféru, které byste chtěli dosáhnout,“ vysvětluje Josef Pavlata ze společnosti Bauhaus.
3. Nejen aby bylo světlo, ale i bezpečno
Na terase či balkonu se zapomíná na dostatečné osvětlení prostoru, které umožní pobyt i za dlouhých večerů. Důležitá věc: myslete na nevyzpytatelné rozmary počasí a volte produkt odolný proti prachu, dešti a později i sněhu. To se týká nejen samotného světla, ale i vypínačů pro jeho ovládání.
„Do náročného venkovního prostředí jsou určena elektrická zařízení, vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44, které je dokáže ochránit proti stékající, a dokonce i stříkající vodě ze všech úhlů. Déšť ani sníh jim tak neublíží,“ říká Martina Obadalová ze společnosti Obzor Zlín.
Mezi spolehlivé vybavení domovní elektroinstalace patří vypínače a zásuvky, které jsou vybavené vnitřním gumovým lemem. Ten by měl těsně obepínat tělo vnitřního přístroje i okolní součásti, čímž zamezuje průniku vody do přístroje.