Hlavní obsah

Zelená džungle pro krásu i zdraví

9. 8. 2022, 9:48

Zelené rostlinky interiéru sluší, navíc se vám s nimi bude i dobře dýchat. Některé druhy mají užitečnou vlastnost, umějí filtrovat ze vzduchu škodlivé látky, třeba formaldehyd, benzen, amoniak či trichloretylen. Kromě škodlivin se zbavíte také mravenců, protože je láká typická vůně formaldehydu.

Foto: WestwingNow

Pokojové rostlinky jsou užitečnou přírodní dekorací. Čistí vzduch a v interiéru vytváří zelená zákoutí a oddechové zóny.

Článek

Mezi nejlepší přírodní vzduchové filtry patří břečťan (Hedera helix) a šplhavice zlatá (Epipremnum aureum), která si dokáže poradit i s nikotinem.

Formaldehyd ze vzduchu také skvěle filtruje trpasličí datlovník (Phoenix roebelenii) a prodara japonská (Fatsia japonica).

Vhodné jsou i další rostliny, jako je aloe, fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) či lopatkovec (Spathiphyllum), který na vlhkém a stinném místě zase pohlcuje benzen a trichlorethylen.

Pokojovky jinak

Zelené rostlinky v květináči jsou skvělou přírodní dekorací. Usazené v zajímavé nádobě umějí podtrhnout styl interiéru, zaplnit prázdné místo, svými zajímavými tvary, barvou a velikostí listů vytvořit i v bytě divokou džungli.

Pět statečných aneb Pokojovky, které přežijí přehmaty začátečníků

Jak na to

Dopřejte si kvetoucí druhy i méně náročné kultivary, zkuste i atypické druhy a umístění, mohou totiž viset a levitovat u stropu, být usazeny v zajímavých nádobách.

Vyzkoušejte kokedamy, skleněná aerária ve tvaru koule nebo tajuplnou romantiku v podobě „zeleného vzkazu v lahvi“, což je v podstatě vlhkomilné uzavřené terárium.

Anketa

Líbí se vám interiéry bohatě vybavené květinami?
Ano, květin není nikdy dost.
69,5 %
Líbí se mi, když je v místnosti květin uměřené množství.
25,9 %
Mám raději jen pár rostlin.
4,6 %
Ne, upřednostňuji interiéry bez kytek.
0 %
Celkem hlasovalo 197 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Pokojovkám prospěje letní dovolená

10. 7. 2021, 8:35

Čerstvý vánek, sluneční pusinky, nocování pod hvězdami, to vše si o prázdninách užijeme nejen my, ale i naše zelené pokojovky. Celé tři sezony tráví na...

Tenura vydrží i chyby začátečníků

5. 2. 2022, 8:25

Hledáte-li robustní a působivou rostlinu do bytu, pro jejíž pěstování nepotřebujete žádné zvláštní know-how, vyjde vám vstříc nenáročná tenura.

Vystavte pokojovky místo obrazů

12. 3. 2022, 8:22

Sešla se vám fůra pokojovek a řešíte otázku, kam s nimi? Jděte na to chytře a vystavte je, jako by to byla sbírka obrazů. Oživíte nudnou zeď, ušetříte spoustu...

Výběr článků