Hlavní obsah

Při praní prádla myslete na přírodu

16. 6. 2021, 8:32
Právo, Karolina Černá

Neekologickými pracími prostředky znečišťujeme podzemní vody. Mohou ale také dráždit pokožku, vyvolávat alergie i chronické ekzémy. V čem jsou eko prací prostředky jiné?

Foto: Zemito

Máte tvrdou vodu? Použijte sypký změkčovač vody nebo prací vajíčko Ecoegg. Prádlo je šetrně vyprané a voda není znečištěná. Cena 359 Kč.

Článek

Obsahují složky, které se v přírodě rozloží přirozeným způsobem, aniž by po sobě zanechaly stopu.

Na trhu jsou dostupné ekologické varianty pracích prostředků v sypké i tekuté podobě. Používá se také Ecoegg, což je vajíčko na praní. Jeho využívání je šetrné k pokožce, přírodě i k peněžence. Ecoegg plníme pracími peletami v podobě kuliček, vložíme do bubnu pračky a pereme.

Minerální pelety vytvářejí hustou pěnu, která účinně odstraňuje nečistoty. V průběhu opakovaného používání se pelety postupně zmenšují, a tak jimi několikrát v roce vajíčko naplníme znovu.

K mání jsou i eko vajíčka do sušičky, která zkrátí dobu sušení prádla v sušičce až o 28 %, čímž ušetříme spotřebu energie. Jejich členitá struktura prádlo přirozeně změkčí.

Místo běžně prodejné aviváže použijeme např. ocet. Dezinfikuje a odstraní mýdlo z pračky. Vonné oleje pro praní můžeme přidat jako přísadu do praní i úklidových prostředků.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Ručníky perte šetrně a bez aviváže

24. 11. 2019, 8:44

Chcete se hned utírat do právě zakoupených ručníků? Předtím je ale raději aspoň dvakrát vyperte. Vlákna se utáhnou, jiná uvolní. Ta pak zastřihneme ve výšce...

Čistá domácnost? Pomůže chemie i roboti

23. 7. 2020, 9:03

Na jaře je pylová sezona na vrcholu, proto se vyplatí uklidit až v létě. Umýt okna, vyprat lůžkoviny, vyčistit čalouněné sedačky a křesla, zaměřit se na temné...

Čistá okna rychle a bez námahy

21. 10. 2020, 12:05

Čistá okna jsou vizitkou udržované domácnosti. Jejich mytí ale bývá náročným a nervy drásajícím procesem, kterému se snažíme vyhnout nebo ho co nejvíce...

Výběr článků