Hlavní obsah

Okrasná zahrada na pražské Letné láká i uměním

28. 10. 2020, 9:23
Právo, Karolina Černá

Zahrada na takzvaném Letenském Montmartru v Praze je otevřena veřejnosti, ale při pobytu v ní máte pocit naprostého klidu a soukromí. Je totiž přirozená, divoká. A nejen to. Snoubí se v ní krása přírody i uměleckých artefaktů.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Rostliny, keře a stromy se doplňují v několika výškových úrovních. Na snímku jsou vpředu kapradiny a konvalinky, plamenky latnaté, hortenzie a růže, v pozadí zlatobýly. Kompozici dominují kovově lesklé listy roubovaných převislých buků červenolistých.

Článek

V letenském vnitrobloku obklopeném činžovními domy založila před čtvrtstoletím výtvarnice a galeristka Kateřina Ebelová okrasnou zahradu.

Na původně zanedbaném pozemku s centrální asfaltovou silnicí chtěla vytvořit zelenou oázu s uměleckými díly, ale také přinést poznání o zdejší vegetaci, ptactvu a geniu loci této lokality.

Pozemek o 650 m2 si vyžádal náročné terénní úpravy, aby se vůbec daly vysadit stromy a keře, vedle náletů a plevelů tu byly devadesátileté lípy srdčité a hrušeň. Zahrada je v sezoně součástí prohlídky Galerie Scarabeus a Muzea kávy Alchymista.

Část s jezírkem a kaskádovým potůčkem znají hosté kavárenské cukrárny Alchymista, inspirované prvorepublikovou atmosférou.

Hojnost po celý rok

Stromy listnaté a jehličnaté, kvetoucí i nekvetoucí keře a rozličná květena lemují travnatou cestu, která nahradila původní asfaltku. Vzhledem ke skladbě podloží pozemku a k tomu, že se většina zahrady ukrývá pod korunami stromů, převážilo osazení půdopokryvnými rostlinami vytvářejícími souvislé podrosty.

U vegetace je vždy cedulka s popisem, takže zahrada slouží i k poznávání rostlin, čehož hojně během svých návštěv využívají školy, školky i další návštěvníci.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Divokost je zahradě vlastní, její majitelka vyznává zásady permakultury, ekologického zahradnictví.

Při vstupu do zahrady, pootočíme-li hlavu vzhůru směrem ke dvorním fasádám činžovních domů, se nám nabídne ohromující pohled na zelenou fasádu tvořenou popínavými plaménky, přísavníky, břečťanem, trubačem a kultivary zimolezů.

Vertikální zelené a na podzim zlatočervené fasády jsou domovem ptactva a hmyzu.

Pojistěte si příští jaro - vysaďte tulipány

Zahrada se mění v průběhu roku, na přelomu zimy a jara kvetou žluté talovíny, bílé sněženky a různobarevné krokusy, pak nastoupí žluté a bílé narcisy, modřence, tulipány, azalky a rododendrony.

Léto je obdobím orlíčků, divizen, náprstníků kakostů a růžových čínských karafiátů se stříbrnými listy, v plné kráse jsou i růže.

Paní Kateřina má v oblibě hlavně velkokvěté staré anglické kultivary. Na sklonku léta a začátkem podzimu dominují zahradě růžovo-modro-fialová a bílá květenství hortenzií, flox a aster.

Prvek divokosti

Zahradě je vlastní určitý prvek divokosti, nenajdeme tu přísné geometrické tvary, chemie tu nedostává šanci, rostliny rostou svobodně.

Mezi růžemi tak rostou nevěstin závoj a levandule, keře (bobkovišeň lékařská, kalina kulovitá, zimostráz) a půdopokryvné rostliny jako rozchodník nachový, barvínek menší, čistec vlnatý, chrpa horská, třapatka nachová, kapradiny, jahodníky a konvalinky.

Pozvěte do zahrady sasanky, něžné princezny podzimu

Vodní zdroje pro zavlažování zahrady obstarává 10 plastových nádrží na vodu s kapacitou 10 000 l, dešťovou vodu zachytávají okapy, vše je propojeno se závlahovým systémem.

Jsou tu i dvě jezírka, kolem kterých se soustředí vodní kosatce, pomněnky a zdobné traviny.

Pocta ornitologovi i umění

V jezírcích plavou okrasné kachničky karolinské a mandarínské, v zahradě mají hnízdiště v dutých kmenech stromů, ve voliéře žijí hrdličky chechtavé a holoubci diamantoví. Za zvuku tekoucí vody v potůčku můžeme pozorovat různé druhy ptactva, nacházejících úkryt v keřích a v korunách stromů.

Ne náhodou je zdejší projekt Naučné stezky příroda a umění věnován památce strýce Kateřiny Ebelové, pražského ornitologa Veleslava Wahla a autora knihy Pražské ptactvo. Byl účastníkem odboje proti nacismu a nejmladším členem České národní rady.

Roku 1950 ve svých 28 letech byl odsouzen k trestu smrti v procesu vykonstruovaném komunistickou justicí.

Foto: Petr Hloušek, Právo

V zeleném zákoutí blízko jednoho z jezírek se můžete podívat do tváří meditačních hlav, hliněných plastik od akademického malíře Igora Hlavinky.

A kde najdeme umění? Každou sezonu zde probíhají výstavy, v současné době jsou u jezírek umístěny plastiky hlav, některé mají funkci chrličů. V úrovni korun stromů spatříme akrobaticky hravé a nezbedné drátěné plastiky sochařky Veroniky Psotkové. Konají se tu koncerty, přednášky a na malé scéně i divadelní představení.

Majitelka zakomponováním umění do zahrady podporuje zdejší atmosféru místa, které kdysi bývalo neoficiálně nazýváno Letenský Montmartre nebo také Letenská republika výtvarníků, protože se nacházelo v centru uměleckého dění kolem Akademie výtvarných umění, dostavěné v roce 1903.

Již při budování okolních činžovních domů tu vznikaly půdní i dvorní ateliéry, byly zde vyhlášené umělecké kavárny a hospůdky.

Anketa

Máte také ve vnitrobloku zahradu?
Ano, a je to moc příjemné!
25,4 %
Vnitroblok máme, ale zahradu v něm ne.
18,9 %
Nemáme vnitroblok.
55,7 %
Celkem hlasovalo 456 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Související články

Unikátní rostliny zbaví záhon všednosti

10. 10. 2020, 9:37

Klíč k poutavému záhonu není v tom, že z něj vyhodíme všecky trvalky, které se nám už okoukaly, nýbrž v tom, že mu občas nadělíme dárek v podobě rostlin, jež...

Dopřejte zahradě podzimní terapii

8. 10. 2020, 8:42

Léto je nenávratně pryč, naplno ho vystřídal podzim. Nejvyšší čas uklidit zahradu. Práce vás čeká dost, nadřít se přitom ale nemusíte. Na spoustu zahradních...

Výběr článků