Hlavní obsah

Dům lékaře Rudolfa Maliny patří k tomu nejlepšímu z tvorby architekta Zavřela

21. 5. 2020, 12:07
Novinky, Text: Klára Hodaňová, editace: tnk

Rodinný dům doktora Rudolfa Maliny v Kroměříži patří spolu s dvojdomem na Kollárově ulici tamtéž k tomu nejlepšímu z tvorby architekta Jana Zavřela zaměřené na soukromé privátní bydlení. Tehdy hodně moderní dům se nicméně i přes své tvary podřizuje řešení staršího sousedního domu, třeba prodloužením jeho vrcholové římsy.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Stavba s adresou: Vejvanovského 18/2298, Kroměříž.

Článek

Na reprezentativní Nádražní třídě v Kroměříži si těsně před válkou nechal praktický lékař Rudolf Malina se svou ženou Martou postavit rodinný dům s ordinací. Architektonické řešení navrhoval mladý městský stavební rada, zmíněný architekt Jan Zavřel.

Tento bývalý asistent slavného architekta Jiřího Krohy vyhrál konkurz na vedoucího stavebního úřadu v Kroměříži. Jako výrazná osobnost se po celý svůj další život věnoval stavebnímu a urbanistickému rozvoji města Kroměříže a navrhoval veřejné a městské stavby.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Nákres ilustruje zamýšlenou stavbu v prostoru města.

Na pozemku byl postaven podsklepený obytný dům s třemi nadzemními podlažími, s plochou střechou a zděnou konstrukcí střešní pergoly. V přízemí domu byla ordinace s čekárnou a zázemím lékaře. Druhé a třetí patro využívala rodina.

Příjemnou dispozici pro bydlení doplňuje velká plocha teras v obou podlažích.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Dům má funkcionalistické rysy a jeho hlavní dekorací jsou okna a prosklení.

Stavba se schodišťovou šachtou na jihovýchodním nároží má v jednotlivých podlažích variabilní vnitřní dispozici, která je zvenku znát díky různě velkým okenním otvorům, arkýřům nesoucím balkon a dvěma terasám obráceným k jihovýchodu.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Rozsáhlá jídelna s kuchyní a obývací pokoj

Reprezentativní role objektu na vstupní třídě do města ve směru od nádraží je podtržena stejně jako u sousedních starších staveb z dvacátých a třicátých let travertinovými obklady soklu a vstupních dveří. Fasáda objektu má břízolitovou omítku.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Zlínského kraje

Architekt Jan Zavřel na dobovém snímku

Na úrovni terénu se dochovala oblá zděná zídka a navazující plot s bránou z kovových příček. Sousední dvě brány, stejně jako přístavba garáží, jsou pozdější a nevhodně pohledově zakrývají druhou stranu domu.

Dům lékaře Maliny je kvalitní ukázkou racionalistického směru architektury konce třicátých let minulého století a dokladem dobových urbanistických plánů Kroměříže. Podoba stavby je podřízena funkčnosti a je na ní patrná architektova snaha o čistotu tvarů.

Stavbě se nevyhnuly úpravy dispozice obytných prostor, v každém z pater vzniklo samostatné bydlení přístupné ze schodiště. Exteriéry se ale dochovaly v dobrém stavu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků