Hlavní obsah

Tančící dům slaví 25 let od otevření. Veřejnosti se zpřístupní technické zázemí

18. 6. 2021, 6:06 – Praha

U příležitosti 25 let od otevření bran Tančícího domu se zpřístupňují veřejnosti nové prostory. Technický okruh, který je součástí výstavy Praha dekadentní, návštěvníky provede zázemím budovy. Díky kameře Novinek si jej můžete prohlédnout v reportáži.

Tančící dům slaví, veřejnosti otevírá dosud nepřístupné prostory technického zázemíVideo: Novinky

 
Článek

V neděli 20. června oslaví Tančící dům 25 let od svého otevření. Při této příležitosti se otevře veřejnosti dosud nepřístupné technické zázemí budovy. Zároveň bude Tančící dům symbolicky po dobu 25 dnů nasvícen zelenou barvou.

Foto: Novinky

Přečerpávací systém v zázemí Tančícího domu.

„K tomuto výročí otevíráme technický okruh, kde můžete vidět technické zázemí a standardně nepřístupné prostory. V minus druhém patře uvidíte přečerpávací stanici, kotle, rozvodný systém, vzduchotechniku, která napájí celý Tančící dům. Ten totiž nemá samostatný topný systém. Vše je zde děláno pomocí vzduchotechniky,“ popisuje výstavu ředitel galerie Tančící dům Robert Vůjtek.

Pouze pro dospělé. Výstava o historii erotiky v Praze

Koktejl

Unikátní dům nazývaný podle ikonické tančící dvojice Ginger a Fred, který se nachází v Praze na Rašínově nábřeží, navrhli architekti Frank Gehry a Vlado Milunić. Jde o jednu z nejčastěji fotografovaných budov v Praze.

„V minus prvním patře můžete vidět vnitroblok a pohled na vnitřní část budovy Tančícího domu, která nikdy nebyla otevřená. Prohlédnete si, jak se vlastně stavěl Tančící dům, že byl rozložen na 99 samostatných betonových panelů. Byl vytvořen pomocí prvního elektronického systému Katia,“ seznamuje s dalšími částmi výstavy ředitel.

Foto: Archiv Galerie Tančící dům

Kotelna Tančícího domu

Málokdo ví, že se na nápadu postavit Tančící dům podílel i bývalý prezident Václav Havel, jehož byt s Tančícím domem sousedil.

„Václav Havel bydlel ve stejném domě jak Vlado Milunić a jednoho dne stáli na balkóně u Václava Havla a dívali se na proluku, která vznikla po vybombardovaném domě z roku 1945 a říkali si, co by se zde mohlo postavit. A Václav Havel měl takovou ideu, že by chtěl tuto proluku proměnit v multifunkční centrum, které by se otevřelo lidem,“ přiblížil historii domu Vůjtek.

Pražský Tančící dům je devátou nejhezčí stavbou světa

Cestování

Z nejvyššího patra budovy je velmi zajímavý výhled z unikátního Glass baru. V dohledu je Pražský hrad, skoro celé centrum Prahy a střechy staré Prahy.

Základní kámen byl položen v září 1994, do provozu byla stavba uvedena 20. června 1996, což je letos 25 let. Zprvu nezvyklou moderní stavbu zavalila vlna kritiky, ale nakonec se stala jednou z nejoblíbenějších budov v Praze.

Od jeho vzniku navštívilo Tančící dům okolo 3 milionů návštěvníků, poslední rok to bylo okolo 600 tisíc návštěvníků.

Václav Havel by byl s využitím Tančícího domu spokojený, říká historik architektury Zdeněk Lukeš

Bydlení

Technický okruh je součástí výstavy Praha dekadentní, symbolické vstupné činí 25 korun a navštívit jej lze od 18. června do 3.října.

Frank Owen Gehry

Americký architekt Frank Owen Gehry se narodil v kanadském Torontu a proslavil se především jako autor formálně expresivních staveb. K jeho nejznámějším stavbám patří Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau nebo stavba koncertního sálu Walta Disneyho v americkém Los Angeles. Gehry se věnuje také akademické kariéře, je profesorem Kolumbijské univerzity v New Yorku a rovněž na Yale.

V České republice je znám jako spoluautor návrhu Tančícího domu v Praze. Druhým autorem byl Vlado Milunić.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků