Hlavní obsah

Tajemné kosti a bylinky ve zdech. Tak to dopadá, když si koupíte dům tam, kde věří na čarodějnice

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Kendal, Velká Británie

Když si mladý pár před dvěma lety koupil dům v anglickém Kendalu, vypadalo všechno zcela normálně. Bylo to historické venkovské stavení z roku 1580 a mělo nádhernou dobovou atmosféru a styl. Samozřejmě v něm leccos bylo zastaralé, ale zdálo se, že bude stačit jej vymalovat, dát nové koberce a všechno bude v pořádku. Potíže nastaly, až když se na zdech objevila růžová plíseň.

Při rekonstrukci domu ze 16. století na snoubence čekaly hororové objevyVideo: AP

Článek

Snoubenci Emmie Brookmanová (28) a Norton Johnston (34) po zjištění, že zdi domu poněkud vlhnou a že ve skříních u zdí nemohou mít ani papíry, protože chytají vlhkost také, se rozhodli pro renovaci omítek. Bylo jasné, že se v nich drží voda, místo aby se z nich odpařovala.

Znamenalo to ovšem původní omítky nejprve otlouct. Když se obrátili na odbornou firmu, ta jim udělala nabídku za 17 tisíc liber (500 tisíc korun). Snoubenci pochopili, že poté, co vydali 311 000 liber za celý dům, si tuto částku rozhodně dovolit nemohou a ani ji vydat nechtějí, a tak se raději do práce pustili sami. Vzali tedy kladiva a dláta a pod nánosy omítky se začalo objevovat kamenné zdivo.

Jaký byl však jejich úžas, když Emmie prošla v jednu chvíli kolem dveří, kde už byla omítka otlučená, a najednou ze zdi vypadla kost. Samozřejmě se náležitě vyděsila. Postupně našli kosti ještě v dalších zdech. Nakonec zjistili, že kost byla prakticky v každé místnosti a některé i z vnější strany domu. V jedné zdi pak ještě objevili zelenou lahvičku s popelem a bylinkami.

Původně mysleli, že objeví celého kostlivce. Tím spíš, když se dozvěděli, že v sousedství bydlel vrah, který byl usvědčen z napadení své hospodyně a poté prý střelil do zad mladého advokátního úředníka, který mu doručil soudní příkaz.

Ovšem vysvětlení bylo zcela jiné. Našli si knihu o Kendalu a v ní se dočetli, že v této lokalitě se odjakživa silně věřilo na kouzla a čarodějnice. Kosti vpravené do zdí tak měly být ochranou proti zlu.

„Lidé věřili, že je to ochrání,“ vysvětluje Emmie v reportáži uveřejněné webem Daily Mail.

Emmie se po počátečním zděšení s kostmi vyrovnala po svém. Některé si doma vystavila, většinu ovšem vložila zpět do zdí, než vše pečlivě zakryli maltou. Během renovace vyměnili i některé kamenné sloupky mezi okny a v současné době jim zbývá už jen vymalovat dva pokoje a koupelny.

Interiér vybavují převážně historickými kusy nábytku, který shání po bazarech, ať již těch kamenných, nebo na sociálních sítích. „Ráda pátrám po něčem, co má příběh a hodí se k nám domů,“ prozrazuje mladá žena.

S tím, že se nakonec z úsporných důvodů do všeho pustili sami, jsou snoubenci velmi spokojeni. Veškeré práce prováděli s maximální citlivostí k historické budově, a navíc ušetřili spoustu peněz. Za vše zaplatili zhruba 10 až 15 tisíc liber (300 - 440 tisíc korun). „Kdybychom si najali profesionály, stálo by to všechno 50 až 60 tisíc liber (zhruba 1,5 až 1,8 milionu korun),“ říká Emmie.

Anketa

Co byste s kostmi udělali vy?
Nechal/a bych je ve zdech všechny.
66,1 %
Udělal/a bych to stejně jako Emmie.
10,8 %
Vyhodil/a bych je.
11,6 %
Nabídl/a bych je místnímu muzeu.
11,5 %
Celkem hlasovalo 251 čtenářů.

Výběr článků

Načítám