Článek
Podle dosavadních výsledků jejich bílá barva skutečně funguje, a to navzdory místním podmínkách Singapuru, jenž je ostrovním státem v tropickém pásu. Vědci opatřili novým nátěrem několik vybraných domů. Ty se díky odpařování ochlazují a uvnitř není nutné tolik klimatizovat. Navíc nátěr vydrží dlouhé roky bez jakýchkoliv úprav.
Jak připomíná webový magazín New Atlas, hlavním problémem horkých a vlhkých oblastí je, že vodní pára přítomná ve vzduchu zadržuje teplo. Klimatizační systémy uvnitř objektů se tedy musí vypořádat jak s narůstající teplotou, tak s latentním teplem, které způsobuje vlhkost. Vědci proto hledají různé možnosti, které by budovy zase o něco více ochladily. A jednou z nich jsou právě inovativní nátěry.
Už nyní existují komerční barvy s funkcí radiačního chlazení, které odvádějí teplo z povrchů tím, že do okolí vyzařují infračervené záření, nebo barvy odrážející sluneční světlo. A v obou případech se daří budovy částečně ochladit.
Nová barva na bázi cementu kombinuje rovnou tři způsoby – radiační chlazení, odraz UV záření a odpařování. Toho je dosaženo díky porézní struktuře nátěru, která umožňuje zadržovat vodu a poté ji zase nazpátek pomalu uvolňovat do okolí. Stavba se díky tomu ochlazuje podobně jako naše těla, když se v horku potí.
Tři domy, tři barvy a trojí účinek jako vítěz testu
Tým vědců se tímto materiálem zabýval dlouhodobě a v rámci testu nechal natřít trojici domů v Singapuru. Na jeden nanesli standardní bílou barvou, na druhý barvu s radiačním chlazením a třetí opatřili novým typem nátěru s trojitou funkcí. Zjistili, že nejnovější typ barvy pomohl snížit spotřebu elektřiny klimatizačními systémy o 30 až 40 %. Důvodem je odpařovací chladicí efekt a také silné reflexní chlazení a odraz 88 až 92 % slunečního záření.

Vlhké tropické prostředí Singapuru je důvodem, proč se vědci snaží vyvíjet další a ještě účinnější nátěry s chladicí funkcí.
Po dvou letech horkého a deštivého počasí navíc barvy na prvních dvou domech zežloutly, zatímco nátěr na bázi cementu zůstal dokonale bílý, a to díky nanočásticím začleněným do receptury pro zvýšenou odrazivost. O výsledku svých testů vědci informovali v červnovém čísle časopisu Science.
Nový nátěrový materiál má potenciál snížit množství energie, kterou budovy spotřebovávají k chlazení svých vnitřních prostor až o 60 %. Využití najde zejména v teplejších oblastech, jako je právě Singapur, ale i Blízký východ, Jihovýchodní Asie, Střední Amerika atd.
Vědci navíc poznamenávají, že by mohl pomoci i v boji proti tzv. efektu tepelných ostrovů, který postihuje hustě osídlené městské oblasti, kde budovy a silnice absorbují a znovu vyzařují UV záření a způsobují zvyšování teplot.