Hlavní obsah

Bedekr do horka: Rychlé tipy, jak se doma ochladit i bez klimatizace

4:53
4:53

Poslechněte si tento článek

Teploty nad 30 °C působí na spoustu z nás ničivě. Připomeňme si proto základní tipy a triky pro přežití veder, pokud nemáte doma klimatizaci. Spoustu z nich jste již jistě stihli aplikovat, ale třeba si ještě některé doplníte nebo je vylepšíte.

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

Stínění a větrání…

Základem alespoň trochu slušného přežití horkých dní je důsledné stínění interiéru na exponovaných stranách. To znamená v dopoledních hodinách východ a jihovýchod, v odpoledních hodinách je nutné zcela zatemnit okna na jihozápadní a západní straně.

Pokud nemáte rolety (venkovní jsou pro tento případ nejlepší), pomohou i žaluzie a třeba i silné tmavé závěsy (tzv. black-out).

Větrejte jen brzy ráno nebo až hodně pozdě večer, ideálně celou noc, aby interiér stihl prochladnout. Snažte se vytvořit průvan, aby se horký vzduch v interiéru pohnul.

Do oken zkuste instalovat nejrůznější protisluneční fólie. Když nic jiného, vyzkoušet můžete izotermické fólie ve stříbrné barvě, někdy označované také jako záchranné deky. Sice jsou primárně určené k první pomoci, když je třeba člověka udržet v teple, ale právě jejich izolačních vlastností využijete i v okně. A za částku okolo 50 až 100 korun to stojí.

Lifehacky à la klimatizace

Zcela bez diskuze má v těchto dnech velikou výhodu ten, kdo má doma klimatizaci nebo tepelné čerpadlo s možností chlazení. Leccos se dá však podniknout i bez nich. Lidská kreativita v tomto ohledu nezná takřka hranic.

Máte-li doma větrák, upgradujte jeho chladivé schopnosti pomocí vlhké utěrky či ručníku zavěšených před něj. Velmi dobrých výsledků dosáhnete rovněž, když před větrák umístíte misku naplněnou ledem.

Misky s ledem můžete také rozmístit po místnosti, v níž nejčastěji pobýváte.

Zatáhněte záclony nebo závěsy a nastříkejte na ně vodu z rozprašovače. Stejně poslouží rozvěšení ručníků nebo dalších kusů textilií namočených ve studené vodě.

Využijte přirozené nádrže na vodu, jako je dřez nebo vana, a napusťte je tak, aby v nich bylo na dně pár centimetrů vody. Ta se bude přes den v horku odpařovat, a ochlazovat tak vzduch.

Spotřebiče na blacklistu

V horku se rovněž dostávají některé domácí spotřebiče na seznam tzv. nežádoucích. Předně omezte používání všeho, z čeho se line během provozu teplo.

Nemusíte-li, nežehlete.

Také s vařením si rozmyslete, jak moc složité a komplikované pokrmy chcete připravovat. V horku obvykle nikdo na nic teplého nemá ani moc chuť, což je dobře – nemusíte zapínat sporák ani troubu. K ohřevu upřednostněte mikrovlnnou troubu a vodu vařte v rychlovarné konvici. Tepelné dopady vaření můžete snížit pomocí digestoře.

A teď to nejnepříjemnější: Významnými zdroji tepla v domácnosti jsou rovněž televize a počítače… Upozorňujeme, že už samotná debata o omezení provozu, či dokonce úplném vypnutí těchto přístrojů může být poněkud… ožehavá.

Oblečení a postel

Pokud jste doma sami, přizpůsobte horku i vlastní životní styl. Volte pouze nejnutnější oblečení, a to v co nejvolnějším provedení. Oděvy vybírejte z prodyšných a chladivých materiálů, třeba ze saténu.

Choďte pokud možno naboso, zdržujte se především na plovoucích podlahách, vinylu nebo na dlažbě.

V noci se přikrývejte jen prostěradlem nebo povlečením. Pokud potřebujete deku, tak z dutého vlákna či peří, ale především v povlečení z chladivého materiálu, opět např. saténu.

Jestliže neusnete bez pyžama, dejte ho pár hodin před spaním do mrazáku.

Máte-li tu možnost, ukládejte se ke spánku blíže zemi, třeba jen na matracích položených na podlahu. Dole je přirozeně chladněji.

Upravte životosprávu

Dopady horka můžete snížit i úpravou životosprávy. Těžká jídla nahraďte lehkými. Ideálním pokrmem do horkých dní jsou nejrůznější zeleninové saláty. S jejich tvorbou můžete různě experimentovat. Majonézu nahrazujte bílým jogurtem.

Místo teplé polévky vyzkoušejte osvědčené recepty na ty studené, inspirujte se kuchyněmi, které s horkem počítají – řeckou a italskou. Zkuste si doma připravit tzatziki, tarator.

V každém případě pak zvyšte příjem tekutin. Opět, pokud můžete, vyhněte se teplým nápojům. Samotné jsou zdrojem nežádoucího tepla a rovněž tak jejich příprava popohání rtuť teploměru vzhůru.

V horkých dnech si můžete ulevit pomocí vlhkých a chladivých obkladů. Zapojte vše, co máte, gelové polštářky uskladněné v mrazáku na bolavé uši, zuby a spol., navlhčené ručníky a osušky, s dětmi můžete uspořádat přehlídku antických modelů v navlhčených a důkladně vyždímaných osuškách anebo si můžete z navlhčeného a vyždímaného kapesníku vyrobit fešnou čapku.

I vícekrát za den si dopřejte krátkou vlažnou sprchu. Nebo si alespoň zvlhčete obličej pomocí rozprašovače.

Pokud máte nějaký tip, který jsme neuvedli, podělte se o něj s ostatními v komentářích.

Anketa

V posledních letech se v létě často hovoří o úspěšném využití izotermických folií. Máte s nimi zkušenost?
Ano, a skvělou! Opravdu pomáhají.
6,5 %
Ano, ale nic moc.
3,7 %
Ne, zatím nemáme žádnou.
89,8 %
Celkem hlasovalo 1353 čtenářů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám