Hlavní obsah

Mladý muž si pořídil velkorysý byt, rozčlenil jej do více jednotek

26. 2. 2021, 8:39

Náročný úkol, který vznikal s přestávkami několik let. Tak by se dala charakterizovat proměna navštíveného prostoru. Celá zakázka byla specifická i tím, že je klient kamarád (a architekt). Toho času svobodný mladý muž si pořídil velkorysý víceúrovňový prostor a rozhodl se jej rozčlenit do více jednotek, ať už za účelem pronájmu, nebo ubytování návštěvy.

Foto: Alexandra Timpow a časopis Bydlení mezi panely

Byt na spodní úrovni disponuje mimo jiné velkým oknem a dveřmi na modřínovou terasu.

Článek

Nejdříve to vypadalo, že ani nemá v plánu zde bydlet. Vzhledem k velkému převýšení neubralo ani další dělení jednotlivým prostorám na atraktivitě.

Možná i z tohoto důvodu mohli architekti po několikaletém zrání projektu započatou rekonstrukci přizpůsobit aktuálním potřebám klienta, který se v čase oženil, založil rodinu a rozhodl se nemovitost sám užívat.

„Učesali jsme poměrně komplikovanou situaci tak, aby všichni získali dostatek potřebného prostoru, například ve formě pracovny na podestě druhého podlaží, prostornou kuchyni se spíží a co nejefektivnější úložné prostory pro plnohodnotné bydlení. Výsledku pochopitelně předcházela spousta práce, investic, důvěry, trpělivosti a neutuchající optimismus na všech stranách,” konstatuje architektka Markéta Zdebská.

Koncepce prostorového uspořádání

Vznikly tři jednotky spojené předsíní. Dvě s vlastním minimálním zázemím – 1 x garsoniéra a 1 x mezonetový prostor na třech úrovních. Třetí jednotka je domovem rodiny investora.

Byt na spodní úrovni disponuje WC, malou prádelnou, do které vede shoz na prádlo z horního podlaží, kuchyní s malou spižírnou a obytným prostorem s velkým oknem a dveřmi na modřínovou terasu.

Do nového nepospíchali. Veliká terasa bytu v novostavbě vše změnila

Schodiště je tvarované tak, aby sloužilo nejen jako spojnice do druhého podlaží, ale i pro výstup ven. V podkroví je ložnice a dětský pokoj se spacím patrem ve vikýři, pracovna na galerii a hlavní koupelna.

Mezi vybavením a materiály je viditelná světle šedá PUR stěrka na podlaze spodní úrovně, březová překližka jako pochozí vrstva ložnicového patra, v hlavní koupelně na podlaze a na exponovaných stěnách světle šedý kaučuk. Stěny v zázemí v prvním patře pokrývá světle šedé Pandomo.

V mezonetovém bytě v centru Prahy zůstal zachován genius loci

Atypický nábytek včetně schodiště je proveden v kombinaci bílého laku a březové překližky. Dveře jsou se skrytou zárubní a posuvné dveře od firmy Bdoors s kováním Argenta. Nepřímé, ale výkonné osvětlení rámuje strop a umožňuje nerušeně vnímat vzdušný prostor. Středně šedé polstry a závěsy převážně z bílého lnu jsou vyrobené firmou Arthe na míru danému prostoru.

Dodávka finálních povrchů a truhlářských výrobků od firmy Devoto byla třešinkou na dortu. Spolupráci jsme završili vlastnoruční výrobou terasy, dodává architektka.

Technické údaje

Název: RK 29

Projekt: 2014-2018

Realizace: 2018-2020

Plocha: 120 m2

Autor návrhu: architektka Markéta Zdebská, architekt Marek Žáček (BY architects, spol. s r. o.)

Reklama

Související témata:

Související články

Mobilní nábytek dá domácnost do pohybu

17. 2. 2021, 8:24

Některé kousky nábytku je čas od času potřeba přesunout na jiné místo. S některými se dokonce musí hýbat i denně. To může být docela náročné. Stačí dát ale...

Starému mlýnu vládne romantika a břečťan

20. 2. 2021, 8:34

Velkolepý Stříbský mlýn ční nad levým břehem řeky Jihlavy už od časů, kdy se v nedalekých moravských Ivančicích překládala Bible kralická. Nahlédněte s námi do...

Výběr článků