Hlavní obsah

Mají dvojdům a sedm sousedů. Tři roky trápení s úřadem ukončilo až pohotové jednání firmy

11:36
11:36

Poslechněte si tento článek

Chtěla pro svou dceru více prostoru, než který jí mohla dopřát v malém bytě na Liberecku. Kvůli poměrně drahým stavebním pozemkům si však jeden takový nemohla dovolit, a tak se sestřenicí daly hlavy dohromady a vymyslely zpočátku skvělý nápad: postaví si dvojdům a ušetří na pozemku. To se podařilo, zato problémy na stavebním úřadě je provázely zhruba tři roky. Majitelka jedné domovní jednotky Michala v našem rozhovoru radí, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat.

Foto: Dřevostavitel

Majitelky chtěly mít především otevřený prostor s kuchyní.

Článek

Jak vznikl nápad postavit si nový dům?

Bydleli jsme v malém bytě v Libereckém kraji, a i když jsme ještě neměli dceru, byl pro nás tento prostor poměrně malý. Věděli jsme, že pro ni do budoucna budeme chtít zahradu a víc prostoru. V té době chtěla v domě bydlet i Katka, moje sestřenice, a tak jsem se s ní domluvila, že si postavíme dvojdomek.

Chtěly jste se sestřenicí zůstat v Libereckém kraji?

Ano, chtěly jsme bydlet blíž k městu. Hledaly jsme tedy stavební parcelu, ale nakonec jsme se rozhodly postavit dvojdům na zahradě, která byla za domem rodičů a umožňovala výstavbu. U příjezdové cesty stojí právě jejich starší dům a tím, že je tato parcela velká, jsme si řekly, že by bylo fajn využít té možnosti. Rodiče s tím souhlasili, a tak jsme se všichni mohli pustit do plánování. Bylo to z finančních důvodů, mohly jsme si dovolit buď pozemek, nebo dům.

A proč jste se rozhodly postavit si právě dřevostavbu?

Hlavně proto, že je to rychlé, a myslím si, že to i finančně vycházelo lépe. Přijde mi, že ten systém má jen samé výhody. V té době pro nás byla ale stěžejní rychlost výstavby, protože jsme chtěly bydlet co nejdříve. Udělaly jsme si průzkum, navštívily nějaké dřevostavby, kde v podstatě nepoznáte rozdíl oproti zděnému domu. Šly jsme do toho společně a dobře jsme udělaly.

Dvojdům jste si navrhly samy?

Ano, dispoziční návrh jsme si s Katkou vymyslely samy a následně jsme si domluvily projektanta, který nám to zakreslil. Jedná se tedy o individuální projekt, není to typový dům. Jen jsme ho musely posléze přizpůsobit územnímu plánu.

Jak konkrétně?

Bylo zapotřebí, aby měl dům sedlovou střechu a dvě plnohodnotná nadzemní podlaží. Chtěly jsme původně menší dům, ale protože místní územní plán povoluje pouze vyšší stavby, tak máme dům větší, ale nevadí to. Kdyby tady byl bungalov, asi by se sem dobře nevešel.

Popis půdorysu moderního dvojdomu

Dispozice dvojdomu je navržena zrcadlově. Majitelky mají každá vchod na jiné straně, takže se vůbec neruší. Vchod do domu paní Michaly je umístěn dál od ulice, tj. více v zahradě.

Po vstupu do domu se ocitáte v předsíni – jediném komunikačním prostoru v domě. Odtud vedou dveře na toaletu, do technické místnosti a do hlavního obytného prostoru. Odtud také vede schodiště do patra. V hlavním obytném prostoru se spojuje obývací pokoj, jídelna a kuchyň uspořádaná do písmene U. Stejně tak je zde i výstup na venkovní terasu. V patře jsou tři ložnice a koupelna s toaletou.

Stavební povolení jste si tedy vyřizovaly samy?

Ano, ale trvalo to velmi dlouho. Všechna nezbytná povolení před žádostí o stavební povolení jsme začaly řešit v červnu 2021. V září 2022 jsme zažádaly o stavební povolení a tehdy začal proces na stavebním úřadě.

Jak dlouho trval proces vyřizování na stavebním úřadě?

Od začátku do konce, tedy od prvního momentu na územním plánování až po kolaudaci, to vychází asi na čtyři roky. Samotná výstavba trvala devět měsíců, takže více než tři roky trval úřední proces.

Dokázala byste říct, proč to konkrétně u vás trvalo tak dlouho?

Od stavebníka se očekává, že předloží kompletní projekt se všemi detaily úplně na začátku, ještě předtím, než se dozví, jestli může stavět. Je tedy třeba kontaktovat projektanta a již mít domluvenou stavební firmu, aby bylo jisté, že se při stavbě dodrží všechny podmínky a regulativy.

Poté jakákoliv, i minimální změna v projektu (včetně těch, které jste nemohli ovlivnit – například změna v zákoně atp.) znamená měsíce prověřování na stavebním úřadě, nehledě na oficiální lhůty. Vždy je to „mimořádný případ“, a proto je to údajně oprávněné. Po dlouhé čekací době pošlou oznámení, ve kterém si vyžádají další dokumenty. Dokumenty dodáte a znovu čekáte měsíce na vyjádření a tak se to stále opakuje.

Foto: Dřevostavitel

Dům si postavily na zahradě na Liberecku, obklopeny sedmi sousedy. Tříleté trápení na úřadě ukončilo až pohotové jednání firmy.

Jaké dokumenty jste musely dodat?

Standardní doklady, které stavební úřad zpravidla vyžaduje, zahrnovaly: souhlasy s umístěním stavby (souhlas silničního úřadu, územního plánování), souhrnné vyjádření životního prostředí, vynětí ze ZPF, souhlas KHS, radonový průzkum, distribuční smlouvu s dodavatelem elektřiny, SČVK.

Dále jsme potřebovaly souhlasy správců sítí a dalších orgánů (dodavatel elektřiny, vyjádření ICT, internetové služby, distributor plynu, vyjádření poskytovatele telekomunikačních služeb, policie).

V neposlední řadě jsme potřebovaly projektovou dokumentaci, souhlas odboru pro územní plánování, PENB, vodohospodářský projekt, hydrogeologický průzkum, výškopis, polohopis a další dokumenty specifické pro náš projekt. Navíc vyžadovali studii stínění.

Studii stínění domu většinou lidé nemusí mít, ale my jsme byly výjimka. Máme kolem sebe více sousedů – studii jsme dodávaly proto, aby bylo jasné, jaký stín bude dům vrhat.

Tu jste musely dokládat dodatečně? Proč?

Ano, studii stínění domu většinou lidé nemusí mít, ale my jsme byly výjimka. Máme kolem sebe více sousedů – studii jsme dodávaly proto, aby bylo jasné, jaký stín bude dům vrhat. Velmi mi s tím pomohl ředitel stavební firmy, pan Lochmann – byla to opravdu nestandardní situace a já jsem moc ráda, že mi ji pomohl vyřešit.

Řešily jste s Katkou na stavebním úřadě něco nestandardního kvůli tomu, že stavíte dvojdům?

Myslím si, že s tímto nebyl žádný problém. Spíš na úřadě sledovali názvosloví – jestli je to rodinný dům o dvou bytových jednotkách, nebo jestli je to dvojdům. Takže šlo o to, aby terminologie byla v projektu uvedena správně. Měly jsme jeden projekt na oba domy. Dispozičně jsou zrcadlově.

Kolik vlastně máte sousedů?

Máme v okolí šest sousedů. Plus dům našich rodičů.

A neměli vůči projektu někteří sousedé nějaké výtky?

Jeden malý spor vznikl, ale nakonec to bylo v pohodě. Šlo o posunutí dvojdomu dál od hranice pozemku (asi o dva metry) do našeho prostoru. Sousedům jsme vyhověly. Bohužel proces na stavebním úřadě se tím vším opět prodloužil až do zimy, proto jsme již nemohly ten rok začít stavět.

Kdy jste tedy nakonec začaly stavět?

Stavět jsme začaly v roce 2024. V březnu se realizovala základová deska a v listopadu už byl dům kompletně hotový. Tenhle krok proběhl bez potíží – téměř jako kouzlo. Na podzim jsme dělaly přípojky a revize. V lednu 2025 jsme dokončily všechny potřebné revize a začal proces kolaudace na stavebním úřadě.

Dům si připravili ve výrobní hale a pak ho složili jeřábem na zahradě. Byly jsme přímo u toho, byla to celkem podívaná.

Podle čeho jste vybíraly stavební firmu?

Poptala jsem několik firem a nejsympatičtější mi připadala „naše“ společnost. Narazila jsem na ně na internetu, hledaly jsme lokální firmu s dobrými referencemi. Působili na mě jako čestní, spolehliví a otevření lidé a ten návrh, který nám poskytli, přesně odpovídal tomu, co jsme potřebovaly, takže vlastně nebylo proč hledat jinou firmu. Navštívily jsme i několik vzorových domů, viděly jsme „život v dřevostavbě“ a přišlo nám to srovnatelné se zděným domem.

Jak probíhala výstavba domu?

Dům si připravili ve výrobní hale a pak ho složili jeřábem na zahradě. Byly jsme přímo u toho, byla to celkem podívaná. Je tu docela úzký vjezd, takže jsme musely odstranit plot, aby se sem ten jeřáb vešel a stejně tak i nákladní auto. Hrubá stavba byla hotová během pár dní kompletně i se střechou, včetně oken a dveří. To bylo neuvěřitelné.

Dům jste si tedy nechaly realizovat na klíč?

Ano, včetně základové desky nám dům stavěla firma. Jediné, co jsme si dělaly svépomocí, byly přípojky a instalace fotovoltaických panelů. Čeho se člověk nejvíce bojí, což byla původně v našem případě samotná stavba, tak to proběhlo naprosto hladce, včetně dodržení všech termínů. Zdržení bylo jen z naší strany, a to kvůli úřadům. A do budoucna ještě plánujeme nějaké zahradní úpravy a realizaci příjezdové cesty.

Schraňujete na pozemku nějakým způsobem vodu?

Každá máme svou jímku na dešťovou vodu, zaléváme tím zahradu, v domě ji nevyužíváme.

Jak svůj dvojdům vytápíte?

Na střeše máme fotovoltaickou elektrárnu (24 panelů – každá 12), takže máme všechno v domě na elektřinu. Máme podlahové vytápění s elektrickými topnými kabely a v neposlední řadě i nucené větrání s rekuperací.

Elektřina z fotovoltaiky jde přímo do podlahového vytápění?

Máme tady převodník a celkem dvě velké baterie, přičemž všechno vidíme přehledně v aplikaci. Dodavateli elektřiny pak posíláme uložené přebytky, a pokud nesvítí slunce, za nějaký poplatek si tu energii můžeme vzít zase zpátky.

Od dodavatele elektřiny tedy neberete skoro nic, je to tak?

V zimě si bereme, na začátku letošního roku bylo hodně zataženo. Ale zhruba od března nebo dubna už si vyrábíme elektřinu samy.

Dokázala byste říct, zda se vám pořízení FVE vyplatilo?

Určitě ano. V domě máme všechno na elektřinu, takže vyrobenou energii efektivně využijeme. Třeba v květnu jsme vyrobily 690 kWh. Kdybych brala v potaz běžnou sazbu 6–8 Kč/kWh, tak měsíčně ušetříme 4000–5000 Kč. V případě celkové návratnosti si nejsem jistá.

(Poznámka redakce – návratnost investice si můžeme snadno vypočítat, výsledek však nebude zcela přesný. Pokud bychom uvažovali, že se dnešní ceny energií pohybují okolo 6–8 Kč/kWh a roční výroba je zhruba 6000–7500 kWh, majitelka může ušetřit 40 000 až 60 000 Kč ročně. S čerpanou dotací (např. 200 000–250 000 Kč) vychází návratnost investice na cca 6–9 let, bez dotace 10–13 let.)

Foto: Dřevostavitel

Se sestřenicí si postavily dvojdům vedle domu rodičů. Tepelné čerpadlo kupovat nemusely, fotovoltaika jim v sezoně vyrobí 690,4 kWh za měsíc.

Jakou kapacitu baterií jste musela pořídit?

Dům vytápíme elektrickým topením, elektřinu využíváme i v případě vaření a TUV – baterie mají 11,6 kW a výkon fotovoltaiky je 6 kWp.

Kolik místa zabere baterie a další technika?

Měnič, baterie a jištění se vejdou na 1–2 m2. Vše máme umístěné pod schodištěm v technické místnosti. Jen v předsíni máme rekuperační jednotku, ale tu se nám podařilo schovat.

Jaký je tady tepelný komfort v létě a v zimě?

V zimě tu bylo příjemně, všechno je dobře utěsněné, chlad jsme vůbec nepocítily. A v létě teprve uvidíme.

Protože máte jen fotovoltaickou elektrárnu a nemáte tepelné čerpadlo, zajímá mě, jak vám vyšel energetický štítek?

My jsme si množství fotovoltaických panelů dimenzovaly tak, aby to na energetický štítek stačilo. Je to nízkoenergetický dům, tepelné čerpadlo už by bylo zbytečné a náklady by se nevrátily.

Je něco, co vás v konstrukci domu překvapilo?

Napadá mě jen stěna mezi dvojdomem – je tam požárně dělicí stěna. Důvodem bylo dodržení předpisů, ale zároveň je to i protihlukové, takže se vůbec neslyšíme.

Informace o projektu:

Dispozice: 4+kk

Rozměry stavby: 16,1 m x 8,1 m

Zastavěná plocha: 130 m2 (celého dvojdomu)

Užitná plocha: 2 × 105 m2

Typ konstrukce: rámová sendvičová konstrukce

Energetický standard: nízkoenergetický

Doba výstavby hrubé stavby: 1 týden

Celková doba výstavby: cca 8 měsíců

Realizační firma: Donami Real

S akustikou a hlučností tedy nemáte problémy?

S Katkou se vůbec neslyšíme a ani neprojde do domu hluk zvenku. Shora dolů slyším třeba dceru jen v případě, že jsou otevřené dveře.

Jak probíhalo předání domu s firmou?

Společně jsme prošli dům, vše bylo v pořádku, předali nám dokumentaci ke kolaudaci.

Spousta informací se nedá nikde sehnat, člověk všechno zjišťuje za pochodu, ani na stavebním úřadu vám nedají informace o tom, co všechno je potřeba.

A co bylo podle vás nejvíce stresující na celém procesu výstavby?

Rozhodně jednání se stavebním úřadem. A stres z toho, jestli vůbec budeme stavět, kdy budeme stavět, a to nekonečné protahování. Samotná stavba už pak byla „za odměnu“.

Co byste doporučila lidem, kteří se chystají stavět dům, kteří stojí před celým tímto procesem?

Možná domluvit si někoho, kdo zařídí inženýring. Spousta informací se nedá nikde sehnat, člověk všechno zjišťuje za pochodu, ani na stavebním úřadu vám nedají informace o tom, co všechno je potřeba, spíš se tam počítá s tím, že všechno máte vědět. A pak už je jen důležité mít štěstí na stavební firmu, což my jsme měly.

Autor: Kateřina Pospíšilová, www.drevostavitel.cz

Anketa

Máte také zkušenosti se zbytečnými průtahy na úřadech?
Ano, skoro z každého jednání s úřady a je jedno, s jakými.
85,2 %
Občas na to narazím...
6,3 %
Jen výjimečně se s tím setkávám.
2,7 %
Ne, naštěstí žádné.
5,8 %
Celkem hlasovalo 1497 čtenářů.

Výběr článků

Načítám