Hlavní obsah

Stavební povolení měl na zděný dům. Nakonec si postavil roubenku podle návodu od firmy

13:12
13:12

Poslechněte si tento článek

Lukáš měl projekt na zděný dům, který se hodně blížil typové variantě, i když to byl individuální návrh. Nechal si ho nacenit firmou, která staví dřevostavby, a vycházelo to lépe. A tak bylo rozhodnuto. S partnerkou původně plánovali život v Jeseníkách, nicméně osud tomu chtěl jinak. Lukáš si nechal postavit hrubou stavbu a dům dokončil sám. Pro svou moderní roubenku našel ideální stavební pozemek na Brněnsku, s úchvatnými výhledy na Moravský kras.

Foto: Dřevostavitel

V dřevostavbě nikdy předtím nebydlel, a tak navštívil majitele druhé roubenky v obci a zjišťoval informace o životě v dřevěném domě.

Článek

Lukáši, proč jste se rozhodl právě pro stavbu roubenky?

Myšlenka postavit si roubenku vycházela z toho, že máme rodinnou roubenku ve skanzenu. Navíc mám velmi pozitivní vztah ke dřevu, líbí se mi. Původně jsme s partnerkou směřovali do Jeseníků, ale nakonec jsme zakotvili tady v okolí Brna, kde mám i rodinu.

Ve kterém skanzenu bychom roubenku mohli vidět?

Byla to roubenka z Beskyd, kde dříve bydleli moji předci. Pak se ale začala rozpadat, a tak ji rodina darovala skanzenu. Pracovníci skanzenu ji rozebrali a převezli do Rožnova pod Radhoštěm, kde dnes zdobí jednu z místních vesniček.

Jak dlouho už bydlíte ve vaší nové roubence?

Na konci roku 2018 jsme koupili pozemek, v roce 2019 jsme řešili projekty a koncem téhož roku byla hotová hrubá stavba. V roce 2020 a 2021 jsem dům svépomocí celý dostavěl a od půlky roku 2021 tady bydlím, takže čtvrtým rokem.

Roubenku jste si nechal postavit na dokončení?

Přesně tak. Nechal jsem si zhotovit základovou desku od externí firmy, kterou si následně stavební firma přeměřila, protože musí sedět velmi přesně, a na ni posléze postavila uzavřenou hrubou stavbu. Spodní patro je celé roubené, v prvním patře už je konstrukce opláštěná dřevem. Součástí dodávky byla komplet střecha i s betonovými taškami. A od jejich subdodavatele jsem si nechal vyrobit a osadit dřevěná okna a dveře.

Foto: Dřevostavitel

„Původně to měla být zděná stavba, na kterou jsme měli i projekt. Vzhledem k okolnostem jsem se nakonec rozhodl pro dřevostavbu,“ říká Lukáš.

Jen přízemí je roubené? První patro není postaveno z masivu?

Ano, přízemí je postaveno z masivního dřeva (30cm smrkové trámy) a patro je postaveno ze sendvičové konstrukce – stěna je z dřevěných sloupků a mezery mezi nimi jsou vyplněné minerální vatou. Skladba je uzavřená sádrokartonem, OSB deskou nebo palubkami. Co se týče masivní části domu, vše bylo naložené na jednom kamionu, který přijel z Rakouska, kde bylo vše přesně vyrobeno na CNC strojích dle projektu stavební firmy. V mém případě šlo tedy o kombinovanou stavbu. Stavební firma realizuje i domy, které jsou kompletně z masivu.

A co sousedské vztahy? Jak reagovali sousedé na stavbu roubenky?

Sousedské vztahy jsou tu velice dobré. Tím, že tady už jedna roubenka stojí, to sousedům nevadilo. Na zahradě jsem si nechal hodně vzrostlých stromů, takže je dům i trochu schovaný. A vztahy máme velmi dobré, jsou tady velmi vstřícní lidé.

Stavební společnost mi s obhájením projektu hodně pomohla, argumentovala tím, že dům nemá všechny prvky zcela tradiční, že se jedná o moderní stavbu a tak dále.

Nenastal problém při dopravě materiálů? Jak se kamion vytočil v tak úzké ulici?

Nebyl to problém. Poslal jsem stavební firmě fotky naší ulice a cesty, která vede k pozemku, a oni to zhodnotili tak, že je to úplně v pohodě. Tím, že materiál během jednoho dne firma vyloží a během dalších dvou nebo tří dnů i umístí, nebyl provoz nijak omezen. U hrubé stavby jsem byl osobně a zabralo to opravdu dohromady tři dny. Byl tu jeřáb s partou skvělých pěti lidí včetně vedení z firmy. Stavba tu za tři dny stála ve stavu komplet roubeného spodku a konstrukce vrchu.

Podle čeho jste vybíral ten správný pozemek?

Původně jsme chtěli pozemek na horách, ale tím, že pracuji v Brně a dřív ještě nebyl tak úplně častý home office, to bylo komplikovanější. Měli jsme vybrané dvě oblasti. Na sever od Brna máme rodinu a chalupu, byla to pro nás zajímavá lokalita. Moc volných pozemků tady však není – Moravský kras je chráněná krajinná oblast.

Potýkal jste se s nějakými problémy ve spolupráci s CHKO, nebo šlo vše jako po drátkách?

Tady byly připraveny všechny přípojky, je to zastavěná část, takže s pozemkem problém nebyl. Jediné, co jsme řešili právě s CHKO, byl typ konstrukce domu. Původně to měl být totiž zděný dům.

Plánovali jste stavět zděný dům? Co změnilo váš názor?

Chtěli jsme stavět dům a konstrukční systém jsme volili podle lokality – tím, že jsme nakonec nestavěli na horách a řešili jsme bydlení v okolí Brna, přešli jsme do režimu zděný dům. Potom jsem v katalogu jedné stavební společnosti viděl ceny za roubené domy a zaujaly mě. Začal jsem s nimi tedy řešit nacenění toho samého domu, na který jsme již měli k dispozici nacenění ve zděné variantě na klíč.

Jak vycházelo cenové srovnání?

Obojí nacenění vycházelo v podstatě stejně, roubenka dokonce vycházela lépe. Dřevěná varianta byla tenkrát tedy pro nás docela zajímavá. Narazili jsme kupodivu u CHKO – roubenka tady není zcela tradiční stavbou. Stavební společnost mi s obhájením projektu hodně pomohla, argumentovala tím, že dům nemá všechny prvky zcela tradiční, že se jedná o moderní stavbu a tak dále. Hodně se snažili protlačit můj projekt domu.

A vy jste přizpůsobil váš původní projekt regulativům CHKO?

Určitě ano. Tvarově to má být obdélník, což bylo v pořádku. Dále měl mít vikýř určitý tvar a řešila se i střecha. Ale dřevostavba navržená od firmy už tyto podmínky v základu splňovala, mají bohaté zkušenosti s CHKO.

Za mě je výborná věc ta, že firma vás po dokončení hrubé stavby nenechá na holičkách.

Stavební povolení jste tedy získal na zděný dům, že ano? Pak jste musel s úřady znovu komunikovat?

Ano, tenkrát by mi CHKO roubenku nepovolilo. Nakonec nám do karet nahrála i změna hranice chráněného území. Jakmile jsme se s nimi domluvili, předělali jsme projekt oficiálně na dřevostavbu. Nikdo, ani místní úřad, s tím neměl žádný problém.

Stavební povolení jste si vyřizoval sám, nebo jste měl zaplacený inženýring? Jak dlouho vyřízení trvalo?

Komunikace s úřady byla zahrnuta v ceně projektu. Jak dlouho to trvalo – to je komplikovanější otázka. Už jsem měl totiž na úřadě projekt zděného domu, později do procesu vstoupila firma, takže asi půl roku.

Podle čeho jste si vybíral stavební společnost?

Vybral jsem si je podle návrhů domů, které měli v časopisech, podle článků na internetu a podobně. Při hledání jsem narazil na hodně stavebních společností, ale tito byli lokální, což ve finále rozhodlo. Oslovil jsem je, potkali jsme se, řešili jsme především nacenění a průběh spolupráce. Překvapilo mě, že vykomunikují i záležitosti s úřady, připraví kompletní projektovou dokumentaci a celkově jsou hodně samostatní. Dokonce mi vytvořili i vizualizace domu.

Popis dispozice domu

Patrový dům je rozdělený na společenskou část a odpočinkovou část. V přízemí vcházíte do většího zádveří, odkud vedou dále dveře do technické místnosti, na samostatné WC a do hlavní obytné místnosti. Zde je propojený schodišťový prostor s obývákem, jídelnou a kuchyní. V patře se dále nachází spací část – velká hala, tři ložnice, šatna a koupelna s toaletou.

Proč jste se rozhodl pro stavbu na dokončení, a ne pro stavbu na klíč?

Jedna věc jsou finanční důvody, druhá věc, že to pro mne byla výzva. Myslím si, že obecně to funguje tak, že stavební firma vám dá v základu uzavřenou hrubou stavbu a ten klíč je o tom, že se stejně musí domluvit lokální firmy na zbytek prací. Takže jsem zvolil tuto variantu, protože mne práce rukama baví.

A co jste si tedy dělal svépomocí?

Za mě je výborná věc ta, že firma vás po dokončení hrubé stavby nenechá na holičkách. Dodají brožurku i instruktážní video s dílčími kroky k dokončení stavby, včetně například detailu skladby podlah ve spodním i v druhém patře kvůli hluku a dodržení požárních předpisů, řešení napojení zděných příček na dřevěné prvky domu, tipy ohledně zateplení, výběru materiálu atd. Je to opravdu detailní návod.

Po celou dobu jsem měl možnost radit se s technikem firmy. Podlahy, obklady, dlažbu, veškeré horní příčky jako sádrokartony, OSB desky a celou koupelnu jsem si podle návodu dělal sám. Měl jsem známého na vodu, pro elektrikáře jsem připravil kabeláž, ten to pak zapojil a zkontroloval. Kuchyně, schodiště, okna a dveře byly na dodávku. Na dodělání domu jsem si vzal rok a půl „dovolené“ v práci. Nerad sedím na dvou židlích.

Měl jste vlastní stavební dozor?

V podstatě jsem neměl stavební dozor na stavbu domu, byl potřebný spíše u té základové desky. Hrubá stavba probíhala velmi dobře, komunikoval jsem s technikem a celkově jsem měl ve stavební společnost důvěru. Takže jsem neměl stavební dozor na celou stavbu.

Jako výhodu konkrétně této dřevostavby určitě vnímám to, že si opravdu nesedá.

Jak vytápíte vaši roubenku?

Mám elektrické podlahové vytápění s kabely, kachlová kamna a nahoře v patře přímotopy.

Máte v domě nějaké moderní technologie?

Snad jen termostaty, které se dají ovládat i přes aplikaci. Jinak je to samozřejmě dost analogový domeček. Je tady elektrický bojler na vodu, který ji pořád udržuje teplou. Má 100 litrů, dokáže rychle přihřívat. Zatím to stačilo, i když tady bylo více lidí. Nechtěl jsem ani klimatizaci, když se otevřou okna dole i nahoře, vzduch se pěkně obmění.

A jak hodnotíte akustiku a hlučnost v domě? Když je dole například oslava a nahoře chce člověk usnout?

Bydlím v klidné části obce, takže zvenku je to v pohodě, a dům jako takový izoluje výborně, není tady ani žádná ozvěna. Uvnitř domu se zvuk hodně přenáší schodišťovým prostorem. Díky skladbě vodorovné konstrukce, kde je hodně vrstev (kročejová izolace, minerální vata, křížené OSB desky), nejsou skoro vůbec slyšet kroky. Podlaha jako taková má asi 20 cm všech vrstev a izoluje moc pěkně.

Už tady bydlíte čtvrtým rokem, co si na domě nejvíc užíváte?

Jako výhodu konkrétně této dřevostavby určitě vnímám to, že si opravdu nesedá. Je ze sušeného dřeva, z lepených hranolů, a tím pádem se konstrukce nikde nerozchází, nikde nepraská, nevznikají mezery.

Také se mi líbí, že součástí konstrukce není polystyren. Zvenku stačí dům co čtyři nebo pět let udržovat olejem, což konkrétně mně vůbec nevadí.

Dnes už ale existují i firmy, které to dělají za vás. Celkově jsem se stavbou hodně spokojený. Překvapilo mě, jak je dům stabilní, tepelně komfortní a finančně nenáročný na vytápění. Všechno drží barvu i tvar.

Foto: Dřevostavitel

V přízemí je dřevěná podlaha položená na betonu. Majitel domu není fanouškem napodobenin dřevěného materiálu.

Bylo něco, co jste na začátku podcenil, bral na lehkou váhu, a ve finále se to otočilo proti vám?

Těžko říct, to už je takový vzpomínkový optimismus. Hodně náročné bylo udělat přípojky. Od silnice je to kousek, ale vykopat tady něco ručně v kamenitém podloží bylo opravdu náročné. Další hodně náročný bod byl zkoordinovat všechny jednotlivé zástupce sítí ve chvíli, kdy se měly napojovat odpady a voda. Posléze to všechno zasypat, zaasfaltovat silnici, mít všechno zdokumentované a odsouhlasené atd. Takže sítě byly asi nejnáročnější.

V podstatě jsem samotnou výstavbu měl relativně bez komplikací díky tomu, že jsem si vybral zkušeného hlavního dodavatele a u dílčích externích dodávek dal na doporučení. A zbytek věcí jsem si dělal sám, takže zlobit se můžu leda tak sám na sebe.

Informace o projektu:

Dispozice: 4+kk

Rozměry stavby: 10,3 × 8,3 m

Zastavěná plocha: 85,68 m2

Užitná plocha: 131,6 m2

Konstrukce přízemí: Roubená stavba z lepených hranolů ze smrkového dřeva

Konstrukce patra: Sendvič

Energetický standard: nízkoenergetický

Doba výstavby hrubé stavby: 10 dní

Celková doba výstavby: cca 1,5 roku

Realizační firma: OK Pyrus

Je něco, co byste na svém domě udělal jinak?

Co bych udělal lépe, je větší přesah střechy vpředu a vzadu ve štítech (nepršelo by na celou stěnu a byla by chráněná). Dále bych možná změnil barvu střechy kvůli tepelnému komfortu. Celkově jsem ale nad projektem domu strávil hodně času a spoustu věcí, které bych mohl udělat špatně, mi firma rozmluvila a doporučila udělat jinak, takže mě před chybami určitě i ochránila. Opravdu jsem tady spokojený.

Říkal jste, že se vůbec nepotýkáte se sedáním domu. To je sen každého, kdo si staví masivní dřevostavbu…

Ano, jedná se o masivní BSH hranoly, což jsou vysušené menší dřevěné lamely slepené do jednoho kusu, takže se trámy nekroutí a dům si ani nesedá. Možná jen maličko. Při výstavbě je důležité, aby na dřevěnou stěnu a strop přímo nenavazovaly příčky, musí tam být dilatační mezera, která se potom zalištuje. Takže je tam vytvořená rezerva, aby si to mohlo sednout.

Nevšiml jsem si ani zatím, že by mi někde něco popraskalo. Oproti srubům, kde se musí povolovat šrouby, okna se musí zasazovat do kolejniček a podobně, tak tady nic podobného není. Tady jsou okna nasazená napevno, nic tu nepraská, neodchlipuje se.

Nevím, jestli bych každému poradil, aby stavěl svépomocí, stojí to nějaký čas a úsilí, ale má to výhody v tom, že nemusíte korigovat firmy.

Proč byste bydlení v roubence doporučil dál?

Je tu komfort bydlení, dřevo na člověka působí uklidňujícím dojmem. Náklady na stavbu byly v té době srovnatelné se zděnou stavbou. A díky návodu si dům může člověk postavit skoro sám. Vytápění je relativně úsporné, dřevostavba se rychle vytopí a dům neztratí teplo tak rychle, jak se říká. Takže náklady na bydlení jsou dobré. A žije se v tom parádně.

A na co si dát pozor, když bude chtít někdo stavět dům v CHKO?

Nejjednodušší je tam zajít, protože každá CHKO má určitě jiné pokyny pro výstavbu – základní tvar budovy a střechy, barva a typ oken, odstín fasády atd.

Co byste za sebe doporučil nebo poradil lidem, kteří stojí před celým procesem stavby domu, shánění firmy a podobně?

Nevím, jestli bych každému poradil, aby stavěl svépomocí, stojí to nějaký čas a úsilí, ale má to výhody v tom, že nemusíte korigovat firmy. Já to úplně nepotřeboval, ale obecně bych doporučil určitě stavební dozor.

Dál si zjistit (pokud je to možné), jak vypadá daný typový dům v reálu, jak probíhá výstavba, a zohlednit i komunikaci s firmou a reference. Člověk si nakonec asi se vším včetně dokumentace poradí sám, ale není špatné mít firmu, která vám s tím pomůže.

Pro mě je také moc důležitá podpora od stavební firmy a spolupráce s ní i po dokončení stavby. Po telefonu jsou pořád schopni mi i dnes s čímkoliv pomoct. Když je potřeba něco vyřešit, kdykoli přijedou a opraví, co je potřeba.

Autor: Kateřina Pospíšilová, www. drevostavitel.cz

Výběr článků

Načítám