Hlavní obsah

Les uvnitř kostela: polský Gdaňsk ukazuje, jak vytvořit zelenou oázu uprostřed města

2:16
2:16

Poslechněte si tento článek

Zapomeňte na strohé lavice a velebné ticho, jímž se nese jen hlas kněze a majestátní tóny varhan. V polském Gdaňsku se gotický kostel svatého Jana proměnil v něco zcela nečekaného – v bujný interiérový les. A není tím rozhodně míněna nějaká divočejší vánoční výzdoba. Šlo o plnohodnotnou uměleckou instalaci s názvem Les, která si získala srdce spousty návštěvníků svatostánku.

Ve středověkém kostele v polském Gdaňsku vyrostla přírodní oázaVideo: Reuters

Článek

Pro většinu lidí zvyklých na gotickou sakrální architekturu je to skoro rouhačská představa. Vstoupí do kostela a tam všude kolem svěží zeleň a pěšinky mezi ní. Živý travní porost, květiny, keře a stromy zaplnily 170 m2 v jeho hlavní lodi tam, kde obvykle bývají řady lavic pro věřící, a vytvořily jedinečný, multismyslový zážitek.

Kurátorka projektu Anna Zalewska-Andruszkiewiczová k tomu v reportáži agentury Reuters říká: „Chtěli jsme vytvořit prostor pro odpočinek a jakousi kontemplaci.“ A to se jim povedlo na jedničku.

Tato imerzivní zkušenost, kterou mohli návštěvníci kostela zažít na počátku prázdnin, nebyla jen o vizuálním požitku. Celou atmosféru doplnily i zvuky přírody, které složili přímo pro tuto instalaci umělci, a dokonce i speciálně navržené vůně. Součástí lesní instalace se stalo i textilní florální dílo s názvem ‚ROSEta‘ od umělkyně Gosii Golinské.

Foto: Reuters

V gotickém kostele v polském Gdaňsku vyrostla dočasná přírodní oáza.

Foto: Reuters

V kostele vznikla neobyčejná dočasná expozice živé přírody s názvem Les.

Hudebník Marcin Dymiter, který se podílel na zvukové kompozici, ji popsal jako kombinaci nejrůznějších přírodních zvuků – v uchu návštěvníka se prolínaly stejně jako v přírodě šum lesa, zurčení tekoucí řeky i uklidňující šplouchání Baltského moře.

Tato unikátní proměna gdaňského kostela může v někom vzbuzovat otázku, zda je opravdu nutné transplantovat živou přírodu do nitra kostela. Ovšem zájem návštěvníků potvrdil, že hlavní záměr organizátorů, tj. otevřít kostel všem a vytvořit v něm univerzálně kontemplativní atmosféru, se podařil. Navíc se tak neobyčejným způsobem povedlo oslavit výročí 30 let správy kostela gdaňským Baltickým kulturním centrem.

Zápůjčka na 50 let

Původně gotický kostel byl v roce 1945 během postupu Rudé armády přes Němci okupované území vypálen do základů a od roku 1948 byl pozvolna rekonstruován. Římskokatolická arcidiecéze v Gdaňsku kostel v roce 1995 propůjčila na 50 let Baltickému kulturnímu centru. Od té doby v něm probíhají nejenom mše, ale i nejrůznější společenské akce v podobě výstav a koncertů. Instalace s názvem Les tak byla jednou z nich.

Mnoho otázek jistě vzbuzuje osud živých rostlin použitých na vytvoření instalace. Jak informoval polský web WhiteMAD, organizátoři akce se zavázali, že je všechny buď vrátí na původní místo, odkud byly přeneseny, případně pro ně najdou nový prostor v zahradách soukromých vlastníků. V každém případě navzdory dočasnosti celé instalace bylo jedním ze záměrů její ekologické dopady zcela minimalizovat.

Anketa

Myslíte, že je vhodné přesouvat kus živé přírody takovýmto způsobem do kostela?
Mně to přijde parádní. Klidně by to tam mohlo být napořád.
72,9 %
Mně se ten nápad líbil. Vždyť to bylo jen na čas.
6,7 %
Nevím, jestli je to vhodné, ale nepobouřilo mě to.
5,2 %
Ne. Něco takového do kostela nepatří.
5,3 %
Moc se mi to nezamlouvá.
1,5 %
Nejde o kostel. Ale příroda má zůstat v přírodě.
8,4 %
Celkem hlasovalo 776 čtenářů.

Výběr článků

Načítám