Hlavní obsah

„Jsem za vodou, minimálně na rok.“ Žena bydlí v bunkru a šetří tisíce měsíčně

2:50
2:50

Poslechněte si tento článek

Ve světě, kde se ceny nájmů šplhají do absurdních výšin, hledají lidé kreativní způsoby, jak ušetřit. V posledních letech, i kvůli rostoucí globální nejistotě, se také zvyšuje zájem o bunkry a kryty rozličných druhů. Čtyřiačtyřicetiletá Caitlin Johnsonová z Kalifornie se proto rozhodla pro bydlení, v němž řeší oba tyto aspekty: žije v podzemním bunkru. Je sice bez oken, ale s měsíčním nájmem pouhých 500 dolarů (10 455 korun).

Aby ušetřila, bydlí Američanka v podzemním bunkru bez okenVideo: Reuters

Článek

Caitlin se před rokem přestěhovala z New Yorku do Kalifornie a domluvila se se svou kamarádkou, že se nastěhuje do nevyužívaného bunkru na její zahradě. A jak říká, udělala terno. Stará se o bunkr i dvůr a za to platí zlomek běžného nájmu, takže ušetří zhruba 1500 dolarů (přes 31 tisíc korun) měsíčně.

Podzemní obydlí rozhodně nepůsobí jako nouzové řešení. Už jenom jeho rozloha 112 m2 dává tušit, že se v něm žena nemusí nikterak omezovat. Má hlavní ložnici s koupelnou, plnohodnotnou kuchyň, obývací pokoj, dokonce osmnáct paland různě rozmístěných v bunkru, další koupelnu, dvě samostatné toalety a ještě jednu samostatnou sprchu.

Do svého neobvyklého domova vstupuje skrz hydraulicky ovládané dveře, které mohou na někoho působit poněkud morbidně. Nepřehlédnutelně totiž připomínají náhrobek uprostřed dlážděného dvora. Pod nimi se skrývá sestup po 15 schodech, na jehož konci se nacházejí další dveře jako do trezoru. Jsou konstruovány tak, aby odolaly vysokému tlaku.

„Bunkr je větší než některé byty, ve kterých jsem žila v New Yorku,“ říká v reportáži deníku New York Post Caitlin, která pracuje v zábavním průmyslu a často se kvůli svému zaměstnání stěhuje. Právě to je důvod, proč nechce kupovat nemovitost. „Nikdy nevím, jak dlouho budu na jednom místě.“

Spoustě lidí by její styl bydlení bezpochyby nevyhovoval, a to kvůli absenci sebemenšího množství denního světla. Mladé ženě to ale prý vůbec nevadí. Naopak tvrdí, že jí to pomáhá lépe spát. A pro potřeby denního režimu si pořídila umělé slunce. V zimě je to podle ní trochu náročnější, protože je venku tma, když odchází do práce, i když se vrací – ale většinu dne tráví stejně venku.

Ačkoliv se nejedná o bydlení na celý život, Caitlin si pobyt pod zemí užívá. „Zažila jsem horší byty v New Yorku. Tohle mi připadá jako normální byt – jen bez oken a o pár metrů níž, než bývá obvyklé.“ Dodává, že její přátelé se jejímu stylu života nediví: „Je to pro mě typické. Nikdo, kdo mě zná, není překvapený.“

A jako bonus? Kdyby se svět zbláznil – a podle Caitlin k tomu nemá daleko – je připravena: „Vždycky jsem říkala, že mě to ochrání při zombie apokalypse. A pak se svět začal trochu kymácet a já si řekla: No vida, já jsem vlastně připravená. Mohla bych tu klidně strávit rok a pořád bych měla co jíst. Jsem vlastně za vodou.“ Ukazuje police plné trvanlivých potravin, mezi nimiž impozantní místo zabírají šiky sklenic se zavařenou zeleninou a ovocem.

Anketa

Umíte si představit, že byste bydleli v podzemním bunkru?
Ne, to si opravdu nedovedu a ani nechci představit.
16,5 %
Jen v případě katastrofy. Jinak ne.
18,2 %
Možná jen krátkodobě.
10,9 %
A víte, že ano?
54,4 %
Celkem hlasovalo 6550 čtenářů.

Výběr článků

Načítám