Článek
Každý rodinný dům zkolaudovaný po 1. červenci 2008 musí být samozřejmě standardně vybaven hasicím přístrojem nebo instalovaným požárním hasičem, nicméně taková opatření nejsou k zahození ani ve starších stavbách. V každém případě se vyplatí mít doma instalovaný detektor kouře, což je investice v řádu několika set korun, která může zachránit majetek v hodnotě milionů.
Velmi častou příčinou požáru bývá přetížení elektroinstalací v domácnosti. Pokud jedou klimatizace naplno, počítače, televize, do toho některé velké bílé spotřebiče, stačí pak třeba jen pustit rychlovarnou konvici a může být problém. Rizikové jsou rovněž přetížené prodlužovačky a zastaralé rozdvojky.
V letních měsících stoupá i počet rodinných domů, kde požár souvisel s neodborně nainstalovanými fotovoltaickými panely. I proto má každý majitel fotovoltaických panelů povinnost vykonávat pravidelnou údržbu. „Vždy je třeba zkontrolovat panely samotné, kabeláž, střídače i baterii. Nemusíme se však do všeho pouštět na vlastní pěst. Stačí si jen zajistit pozáruční servis od odborné firmy,“ doporučuje Miloš Hutník ze společnosti Weber, Saint-Gobain.

Riziko z hlediska požární bezpečnosti představují i nejrůznější ředidla a barvy, které patří mezi hořlavé látky. Léto je časem, kdy se spousta lidí pouští do obnovy nátěrů. Tyto barvy bychom ale neměli po práci skladovat například na půdách. Právě tam - pokud nejsou dobře izolované - teploty nezřídka dosahují 60 i 70 °C, což společně se zvýšenou prašností představuje riziko pro vznik požáru.
Pro úplnost připomeňme, že v horkých a suchých dnech je holý nerozum pracovat s rozbruskou a používat ji například k řezání kovových dílů.
Obecně pak u všech nástrojů a nářadí s akumulátory je třeba dávat pozor, kam akumulátor odkládáme. „Vysoké riziko představuje například nabíjení baterie položené na parapetu s vysokou teplotou. Horka často dosahují maxima také v kůlnách či malých skladech,“ upozorňuje Miloš Hutník.

Barvy, ředidla a další chemikálie jsou hořlavé látky. Ujistěte se, že je skladujete na místě, kde není příliš vysoká teplota.
I na komín je třeba dát pozor
Extrémním teplotám je v horkých dnech vystavena především střecha domu. „To může zvýšit riziko požáru, zejména v okolí komínů nebo při práci s hořlavými materiály v těchto místech,“ varuje Michal Ponec ze společnosti Betonpres. Je podle něj proto důležité dbát na to, aby během běžného provozu domu i při drobných opravách nebyly v blízkosti komínů skladovány žádné hořlavé materiály, a neopravovat střešní prvky bez předchozí konzultace s odborníkem.
„Při jakémkoli zásahu do střešní konstrukce je nezbytné dodržet minimální vzdálenosti od hořlavých částí a využívat pouze certifikované a nehořlavé systémové prvky,“ uvádí s doplněním, že problém může způsobit i zdánlivě drobná úprava, jako například přichycení fólie ke komínu. To může vést ke ztrátě požární odolnosti.
Rizika na zahradě
Velmi rizikové mohou být v současných vedrech také některé činnosti na zahradě. Někdy je příčinou požáru nedbalost, jindy čirá náhoda. Obojímu lze v mnoha případech předcházet.
Odhozený nedopalek či zatoulaný žhavý uhlík z grilu při zahradní grilovačce jsou téměř jistým zdrojem požáru zvláště na neudržované zahradě s neuklizenou suchou trávou a větvičkami. Jako troud může zafungovat ale i vyschlá túje.
I s odpadky je třeba ve vedrech zacházet obezřetně. Dno pohozené lahve funguje jako lupa, která opět zapálí trávu, seno nebo větvičky.
Kromě opatrného chování zvýší prevenci vzniku požáru pravidelná závlaha trávníku. Připomeňme, že nemá smysl zavlažovat uprostřed dne v největším parnu, ale vyplatí se zejména ráno, nejlépe před východem slunce. Samozřejmě málokomu se chce v tuto dobu vstávat, proto se vyplatí chytrý systém závlahy. „V případě, že se nemyslelo na automatizaci zavlažování zahrady při jejím založení, přichází na řadu možnost zavlažování pomocí hodin, které se instalují přímo na vodovodní kohoutek. Tyto mohou být mechanické, ale k dispozici jsou i ,smart‘ modely, které se dají zapojit do chytré domácnosti,“ říká Stanislav Janota ze společnosti Emos.

Během letních veder stačí trávník zavlažovat méně často, ale zato do větší hloubky.
„Další příčinou vzniku požáru na zahradě mohou být zkraty starých nebo nekvalitních prodlužovaček či zahradních elektroinstalací. Oheň může vzniknout i ve chvíli, kdy prodlužovačku bez pojistky omylem přeseknete sekačkou nebo kosou,“ dodává.
I za „chytrou“ sekačku je třeba myslet
Sekačky mohou mít na svědomí i další příčinu vzniku požáru na rozpálené zahradě. Stačí, když křísnete nožem o kámen a vyvoláte jiskry. Člověk si při sekání trávy může leccos ohlídat, ale pokud používáte na zahradě robotické sekačky, je důležité si v horkém počasí trávník raději důkladně prohledat. „Byť robotická sekačka zvládne vše sama, a to včetně navigace zahradou, u běžných modelů je potřeba se pravidelně ujišťovat, že na sečeném pozemku nejsou skryté kameny. Pokud leží schované mezi stébly trávy, sekačka si jich nemusí všimnout a při kontaktu může vzniknout jiskra nebo dojít k poškození sekačky. S těmito nástrahami si bez lidského vstupu poradí snad jen nejmodernější technologie LiDAR,“ vysvětluje Tomáš Buchwald ze společnosti inSPORTline.
„Neméně důležité je i nastavení sečení, kdy doporučujeme každodenní pracovní cyklus a ideální výšku sečení 3-4 centimetry. Příliš nízké sečení může trávu oslabit a vysušit a zvýšit tak riziko požáru. Všechna tato nastavení už však lze řešit kdykoliv na dálku z mobilu,“ doplňuje.
Sledujte, zda je vydán zákaz rozdělávání otevřeného ohně
Než se pustíte do grilování a opékání buřtů, ujistěte se, zda ve vaší obci neplatí zákaz rozdělávání ohňů.
Pokud ne, i tak je nutné dbát maximální opatrnosti. Místní hasičské záchranné sbory na svých webech pravidelně připomínají základní zásady bezpečného zacházení s otevřeným ohněm. Zde jsou body platné i pro ohně na zahradách:
- Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa, nejméně 100 m od stohu a v dostatečné vzdálenosti od obytných a hospodářských budov.
- Oheň nenechávejte ani chvíli bez dozoru. Nachystejte si předem dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. Nejlepší je umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje.
- Děti by neměly být u ohniště ponechány bez dozoru plnoleté osoby.
- Místo opusťte jen tehdy, až je oheň řádně uhašený - nejlepší je ohniště pořádně prolít vodou, popřípadě zasypat zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí.
- Za silného větru nebo v období extrémního sucha byste v přírodě nebo na volném prostranství neměli oheň rozdělávat vůbec.