Článek
Šedesátiletý hoteliér a samouk v oblasti architektury Stephen Cuddy z anglického hrabství Warwickshire není pravidelnému čtenáři Novinek zcela neznámý. Svou šikovnost při řešení náročných technických úkolů předvedl už v loňském roce. To dokončil vodní kanál i se zdymadlem, které si na zahradě u svého hotelu postavil, aby měl kam umístit úzký člun, jenž si koupil a upravil k bydlení.
Tentokrát v jiné části zahrady postavil obří dortík, cupcake. Na nápad přišel, když tak jednou hleděl na toto pečivo a uvědomil si, že právě dortík je ztělesněním typických anglických odpoledních čajů. „Říkal jsem si, že by bylo pěkné moci si dát dortík uvnitř dortíku,“ vysvětluje Stephen v reportáži webu Warwickshire World s úsměvem. „Moje partnerka Gill mi navíc řekla, že to nedokážu – a tak jsem jí to musel dokázat.“
Po zdymadle postaveném dle vlastního návrhu a výpočtů by se mohla konstrukce dřevěného pavilonu s kruhovým půdorysem jevit už jako banalita. To by ovšem nebyl Stephen, jehož okolí sice na jedné straně považuje za výstředníka, ale na straně druhé jeho díla upřímně obdivuje.
A tak na zahradě panství Grimscote vyrostla stavba v podobě obrovského cupcaku. Měří čtyři metry na výšku a pět na šířku a pojme až třicet lidí.
Konstrukčně jde o mistrovské dílo: dřevěná kupole je samonosná, nepodpírá ji jakýkoli centrálního sloup. Váha střechy je rozložena pomocí tří vodorovných prstencových nosníků a systému trojúhelníkových konzol, které vzájemně zapadají do sebe a tvoří stabilní samonosnou konstrukci. Stavbu navíc po obvodu obepíná ocelový pás, který udržuje její tvar a zabraňuje deformaci pod tíhou střechy.
Podle Stephena se jedná o podobný princip, jaký byl použit u klasických kamenných chrámových kupolí, ovšem v moderním a mnohem lehčím pojetí. I když projekt působil riskantně, autor tvrdí, že si byl od začátku jistý tím, že to vyjde: „Všechno do sebe zapadlo přesně podle plánu, což byla úleva. Myslím, že jsem tím pár lidem ukázal, že mě podcenili,“ dodává s úsměvem.
Interiér je vyzdobený živou stěnou s více než stovkou květináčů, nechybí ani menší „minicupcake“, který funguje jako samostatné hygienické zázemí a zároveň konstrukční opora celé stavby.
Neobvyklý prostor slouží nejen jako svatební síň, ale i jako prostor pro pořádání odpoledních čajů a jiných společenských akcí. Stephen plánuje pro zájemce vyhlásit zatím blíže nespecifikovanou soutěž, jejíž výherci si budou moci jako první vychutnat čaj o páté uvnitř obřího cupcaku.
„Lidé se usmívají, když to vidí. A pokud to přináší radost, pak vím, že to mělo smysl,“ říká Stephen Cuddy. „Architektura může být hravá. A tahle stavba je přesně o tom – o radosti, nadsázce a odvaze dělat věci jinak.“