Hlavní obsah

Hotel Chelsea, legendární útočiště známých umělců, je na prodej

20. 10. 2010, 11:05 – New York

Legendární hotel Chelsea v New Yorku, svého času útočiště mnoha známých umělců, je na prodej. Budova, ve které několik let strávil i slavný český režisér Miloš Forman, nutně potřebuje rekonstrukci. Současní majitelé se na ni necítí, a rozhodli se ji proto nabídnout na trhu, uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ).

Foto: Profimedia.cz

Jedna z newyorských legend je na prodej.

Článek

Hotel vlastní 15 podílníků, mezi nimiž hrají prim tři maďarské rodiny, jež dvanáctiposchoďovou budovu koupily v roce 1946. Podle WSJ případný nový majitel zřejmě ukončí letitou tradici hotelu čekat umělcům s platbami za ubytování, aby se mohli soustředit na svou kariéru. "Způsob, jakým řídíme hotel my, nutně nemusí být v obchodním světě obvyklý," podotkl jeden z majitelů Paul Brounstein.

V hotelu je 125 pokojů a kolem 100 nájemních bytů. Některé z nich mají regulovaný nájem. Budova zahájila provoz v roce 1884, hotel se z ní stal kolem roku 1905. Dodnes si zachovává většinu původních architektonických prvků včetně velkého schodiště v lobby či černých litinových balkonů. Podle architektů ale stárnoucí vstupní hala nebo chodby hotelu potřebují rekonstrukci. Její cena se odhaduje na milióny dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Hotel Chelsea na Manhattanu v New Yorku

Hotel Chelsea má bohatou historii. V 60. letech si jej oblíbili filmové hvězdy, básníci i muzikanti. Bydlel zde například zpěvák Leonard Cohen, zpěvačka Janis Joplinová či známý sci-fi spisovatel Arthur C. Clarke, který zde napsal svou proslulou knihu 2001: Vesmírná odysea. Svého času neodmyslitelně patřil ke scéně kolem výtvarníka Andyho Warhola. Mezi obyvatele hotelu patři i básník Dylan Thomas, který zde také v roce 1953 zemřel na otravu alkoholem. V roce 1978 tu pak Sid Vicious z punkových Sex Pistols zřejmě nožem zabil svou přítelkyni Nancy Spungen.

V posledních letech ale hotel na svou největší slávu již jen vzpomíná. Přelomem bylo v roce 2007 odvolání letitého správce domu Stanleyho Barda, který byl jeho dobrou duší a měl pro umělce pochopení. Přinejmenším část správní rady hotelu totiž chtěla, aby hotel přestal být místem pro bohémy a začal na své slavné minulosti vydělávat.

Foto: Profimedia.cz

Interiér hotelu Chelsea

Novým správcem hotelu se tak stala společnost BD Hotels, která zasáhla proti lidem dlužícím za nájem. Někteří obyvatelé měli dluhy přesahující 10 000 dolarů a museli hotel opustit. V roce 2008 ale firma správcem být přestala a vstřícný postoj vůči umělcům se vrátil. Nový majitel ale zřejmě s budovou bude mít jiné úmysly. Podle Brounsteina by se například mohl zaměřit na mladé, bohatší zákazníky. Zdá se tak, že jednu z newyorských legend s největší pravděpodobností čeká konec.

Reklama

Související témata:

Související články

V Praze přibývá neprodaných bytů

20. 10. 2010, 6:00

Počet postavených, ale neprodaných bytů se ve třetím čtvrtletí v Praze zvýšil přibližně na 2500, což je asi o 200 víc než na jaře. Vyplývá to z analýzy...

Výběr článků