Článek
Je-li naše domácnost pojištěná proti vloupání, ovlivní míra jejího zabezpečení limit pojistného plnění. Podmínky zabezpečení se liší podle klientem zvolené pojistné částky.
„Například pro nejnižší limit pojistného plnění u odcizení 200 000 Kč požadujeme, aby měl klient vstupní dveře uzavřené a uzamčené běžným zámkem,“ uvádí Michal Šimon z České podnikatelské pojišťovny.
„U limitu pojistného plnění ve výši do 500 000 Kč již pojišťovna požaduje, aby vstupní dveře byly uzavřené a uzamčené běžným i přídavným zámkem. Stále více domácností proto volí bezpečnostní dveře, poplachové a uzamykací systémy, aby dosáhly lepší ochrany i maximálního krytí,“ dodává.
1. Okna s uzamykacími body
Pro zajištění oken před vloupáním je důležité provedení jejich kování. „Uzavřené okenní křídlo je s rámem spojeno ve dvou typech bodů: uzavíracích a uzamykacích,“ vysvětluje Milena Tomčíková z firmy Vekra.
Zatímco v uzavíracích bodech čep na křídle jen dosedne k protikusu na rámu, uzamykací body jsou propracovanější a okenní křídlo je v tomto místě s rámem pevně spojené. Na trhu jsou také okna postrádající tyto body. Jejich nižší cena je ale vykoupena menší bezpečností.
Posílit ochranu proti násilnému otevření je možné zamykacími kličkami či kalenou podložkou převodovky (část mechanismu kování okna) proti odvrtání kličky. Kování oken lze osadit i elektromagnetickými spínači a magnety.
Jistotu zvýší venkovní stínění typu uzamykatelné rolety z pevného materiálu a bezpečnostní sklo.
2. Nepropustné dveře
Normy ČSN definují šest bezpečnostních tříd dveří, rozdělených podle odolnosti proti vloupání. Dveře nejvyšší třídy jsou testovány třeba proti útokům s elektrickými dvouručními nástroji a poskytují ochranu např. v muničních skladech. Dveře třídy 1 představují naopak nejnižší úroveň ochrany. K jejich otevření stačí základní nástroje či vykopnutí.
K zabezpečení bytů se běžně používají dveře bezpečnostní třídy 3 nebo 4. „Třetí třída je standardem pro rodinné domy a byty. Tyto dveře chrání před útoky zkušenějších zlodějů, kteří používají hrubou sílu a nástroje jako páčidla, klíny či vrtačky,“ vysvětluje Radek Lávička ze společnosti Bauhaus.
Čtvrtá třída je určena pro ochranu míst s cennostmi (sbírka obrazů), kde hrozí útoky zkušených zlodějů. Dveře této kategorie odolají pokusům o vniknutí i při použití pokročilejšího nářadí a metod.
Achillovou patou většiny dveří jsou panty. Zajistíme proto, aby byly robustní a správně upevněné. Pro další zvýšení ochrany necháme nainstalovat pojistné závěsy či speciální panty proti vypáčení.
3. Kamery a sensory
Nejžádanější funkcí chytrých kamer pro střežení bezpečnosti obydlí a jeho okolí je detekce pohybu s okamžitým upozorněním na chytrém telefonu. „Pokud je bezpečnostní systém aktivní, můžeme v reálném čase sledovat zloděje, okamžitě upozornit policii a předat jeho podobu skrze video a aplikaci. Vniknutí do našeho domova tak vyřešíme třeba i ze zahraničí,“ popisuje Florent Michalowski z firmy Netatmo.
Na dveře a okna umístíme chytré senzory, které okamžitě upozorní na jejich otevření a detekují vibrace způsobené pokusem o násilné vniknutí. Díky tomu rychleji reagujeme na potenciální hrozby.
Skromnějším řešením jsou dveře s videozvonkem disponujícím kamerou a mikrofonem, takže osobu u dveří vidíme, komunikujeme s ní, aniž bychom se vystavovali přímému kontaktu.
4. Inteligentní zámek
Inteligentní zámek nabízí flexibilní přístup do domova – používáme buď přiložené chytré klíče, nebo odemykáme zcela bez klíčů přes mobilní aplikaci. V ní snadno spravujeme přístupová práva pro rodinné příslušníky či hosty a sledujeme kompletní historii odemykání a zamykání.
Díky šifrované komunikaci a funkcionalitě i bez připojení k internetu zajišťuje chytrý zámek maximální bezpečnost.
Je dobré vědět
- K centralizovanému ovládání všech bezpečnostních zařízení slouží různé mobilní aplikace.
- Můžeme sledovat živý přenos z kamer, přijímat upozornění a spravovat nastavení jednotlivých zařízení.
- Integrace s chytrými domácími asistenty, např. Apple HomeKit nebo Google Assistant, umožňuje ovládání hlasovými povely.