Hlavní obsah

Studentská Škoda Afriq představena, umí si vyrobit vodu

23. 5. 2022, 13:29

Osmý projekt studentského vozu Středního odborného učiliště Škoda Auto míří opět do terénu, a rovnou do automobilových soutěží. Jmenuje se Afriq, vznikl na základech kamiqu a dostal pohon všech kol, hromadu světel, a dokonce systém, který vyrábí vodu.

Škoda AfriqVideo: Škoda

 
Článek

Každoroční stavba konceptu samotnými studenty SOU Škoda Auto v Mladé Boleslavi byla poznamenaná covidem, který také zapříčinil roční pauzu v tradici představování těchto vozů - poslední byla Slavia v roce 2020. Přesto se však studentům povedlo ji dokončit. Přivítejte tedy Škodu Afriq - kamiq s ambicemi pro offroadové rallye.

Základ je, jako obvykle, na voze jasně vidět, zůstala světla sériového kamiqu a tvar jeho karoserie. Kromě toho je ale skoro všechno jinak včetně počtu dveří. Zadní boční byly zavařeny, vůz se tak stal třídveřovým.

Foto: Škoda

Škoda Afriq

Blatníky, podběhy kol a nárazníky prošly změnami pro instalaci větších terénních pneumatik, stejně tak je zásadně upraveno odpružení. A samozřejmě, to nejdůležitější - vůz má pohon všech kol z octavie 4x4.

Odtud pochází také motor s převodovkou - je to 190k zážehový dvoulitr, který spolupracuje se sedmistupňovým DSG. Pro jeho zástavbu bylo nutné upravit uchycení přední nápravy a způsob uložení motoru i převodovky v karoserii.

Foto: Škoda

Stavba Škody Afriq

Největší úpravy samozřejmě potřeboval spodek vozu kvůli zástavbě systému pohonu všech kol. Je tu nová víceprvková zadní náprava a také přivařený kus podlahy z octavie, který umožnil její namontování.

Kardanová hřídel byla samozřejmě o něco zkrácena, ovšem aby se vešla, musela být použita půlená nádrž rovněž z octavie a s tím byl i upraven způsob tankování.

Design zevnějšku stejně jako interiér byly inspirovány Fabií Rally2 Evo. Proto je ve střeše ventilační klapka. Také zadní křídlo pochází z tohoto škodováckého speciálu pro WRC2, stejně jako sedačky, šestibodové pásy, volant a palubní deska. Afriq má i integrovaný hasicí systém a speciálně navrženou ochrannou klec.

Foto: Škoda

Interiér pochází z valné části z Fabie Rally2 Evo. Kelímek však nikoliv - ten přibyl s generátorem vody Watergen.

Měnila se i elektronika, např. přibyl navigační systém připravený na automobilové soutěže, dvě kamery s mikrofony zaznamenávající průběh jízdy - jedna na levém A-sloupku, druhá mezi sedadly.

Největším esem v rukávu afriqu je však systém, který automobilka označuje Watergen. Vyvinula ho stejnojmenná izraelská společnost a jeho funkce je přesně taková, jakou naznačuje název - generuje vodu.

Foto: Škoda

Systém Watergen je umístěn tam, kde má sériový kamiq zadní sedačky.

Tu získává ze vzdušné vlhkosti tak, že ventilátor nejprve nasaje vzduch a prožene ho skrz filtry prachu a nečistot. Takto vyčištěný vzduch prochází speciálním tepelným výměníkem, kde vlhkost v něm kondenzuje. Výsledná voda prochází kaskádovým filtrem pro další čištění a mineralizaci do zásobníku, odkud ji řidič a spolujezdec mohou pít.

V závislosti na okolních podmínkách, zejména tedy teplotě a vlhkosti vzduchu, dokáže systém v afriqu vyprodukovat až 20 litrů pitné vody denně.

Foto: Škoda

Tým stojící za Škodou Afriq

Třebaže by mohlo být zajímavé sledovat tovární škodovky na offroadových automobilových soutěžích, či dokonce na Dakaru, afriq je studentským projektem a tím také zůstane.

Reklama

Související články

Za volantem Škody Slavia

23. 7. 2020, 9:59

Nejnovější vůz studentů SOU strojírenského Škody Auto hrdě nosí označení „spider”, ovšem je třeba ho brát jako výstavní exponát spíš než auto, které má...

Výběr článků