Hlavní obsah

Nový šéf Jaguaru vysvětluje, proč musela vlajková loď XJ skončit bez nástupce

14. 7. 2021, 5:51

Jaguar pracoval na vývoji nové generace své vlajkové lodi XJ, ovšem nový generální ředitel Thierry Bolloré její vývoj ukončil. Neseděl by do nového směřování značky, vysvětluje. A načrtává, jak budou vypadat jaguary budoucnosti.

Foto: Jaguar

Všechny generace Jaguaru XJ pohromadě

Článek

Třebaže se ještě nedávno zdálo, že Jaguar XJ přežije do nové éry značky alespoň s elektrickým pohonem, jeho dvaapadesátiletý život pokračovat nebude. To ostatně víme už pár měsíců, ovšem proč tomu tak muselo být, se pro britský Autocar rozhovořil Thierry Bolloré, který v září 2020 převzal vedení značky Jaguar Land Rover, až nyní.

Foto: Jaguar

Jaguar XJ Series I (v popředí)

Byl to totiž právě on, který učinil rozhodnutí nepokračovat s modelem XJ, i kdyby tento vůz pro svou šestou generaci přešel na elektrický pohon. A důvod? Nebylo v tom nic víc, že neseděl do plánů značky. Všechny elektrické jaguary – značka se do roku 2025 chce stát plně elektrickou – mají totiž jezdit na jednotné platformě.

„Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, která jsem kdy udělal, tím spíš, že bylo v prvním měsíci, co jsem byl ve funkci. XJ bylo zcela odlišné auto od ostatních, která chceme nabízet – v technologii, chemickém složení baterie, elektronice, velikosti, výkonu i pozici na trhu,” vysvětluje Bolloré s tím, že značka chce v budoucnu mířit výše, tedy spíš do luxusního než prémiového segmentu.

Foto: Jaguar

Jaguar XJ50, oslavující 50. výročí modelu

Jeho předchůdce Ralf Speth za svou desetiletou éru v čele Jaguaru Land Roveru dosáhl značných úspěchů, ale největší růst zaznamenával Land Rover; Jaguar spíš paběrkoval. Bolloré za tím vidí i snahu přímo konkurovat BMW. „Jenže my nejsme BMW. Proč byste si kupovali jaguar, který není jaguarem, o kterém sníte?” ptá se.

Jaguar F-Type přijíždí ve speciální temné edici

AutoMoto

„Jak řekl Sir William Lyons (spoluzakladatel Jaguaru – pozn. aut.), Jaguar není kopií. Když se představil E-Type, nikdo takový design neočekával. My budeme stavět na stejných principech, nabídneme skvělý design, technologii i zpracování. ...Už jsme zvolili, jak bude nová rodina aut vypadat,” řekl Bolloré, ovšem detaily designu neprozradil.

Přesto aspoň něco načrtl: „Proporce budou naprosto klíčové. Ta auta musí být unikátní. ...Takže jsem poprvé v životě řekl, že volba platformy musí být až následek designu.” Třebaže nové jaguary podle jeho dalších slov nemají být příliš svázané s historickým odkazem značky, nejspíš se máme na co těšit.

Reklama

Související témata:

Související články

Na prodej je ford princezny Diany

16. 6. 2021, 8:32

V nabídce dražených automobilů jedné britské společnosti se objevil zajímavý vůz. Jedná se o originální Ford Escort z roku 1981, který vlastnila možná vůbec...

Výběr článků