Tento a další výlety najdete na Mapy.cz. Nebo si v mapě snadno naplánujete vlastní.

Vinobus pojme najednou až dvaatřicet cestujících a díky přívěsu na kola i dvacet kol.

Okoštovat vína na patnácti zastávkách, navštívit Loucký klášter, prohlédnout si sklepní uličky a přilehlé vinice, pokochat se jedinečnými výhledy v Národním parku Podyjí a zaposlouchat se do poutavého vyprávění průvodce na trase, to všechno můžete zažít od dubna do října s Vinobusem. A hlavně nemusíte řešit, jak se dopravíte tam i zpět, myšleno za vínem, a vyhnete se tak problémům s nulovou tolerancí alkoholu za volantem či řídítky.

Vinobus vás zaveze do zajímavých vinařských lokalit.

Vinobus vás zaveze do zajímavých vinařských lokalit.

FOTO: Jitka Sobotková

Speciální Vinobus je společným projektem spolku VOC Znojmo, vína originální certifikace, a je realizován za podpory Jihomoravského kraje, města Znojma, okolních obcí a Vinařského fondu České republiky.

Znojemskem Vinobusem

Když už se pro tento způsob poznávání atraktivního prostředí Znojemska rozhodnete, můžete si vybrat z červené A-trasy, která vás zaveze například k Národnímu parku Podyjí a vyhlášené vinici Šobes či do vinařské obce Šatov a na hrádek Lampelberg, nebo se můžete vydat po modré B-trase do Lechovic či Miroslavi a Horních Dunajovic.

Buď si projedete celou A- či B-trasu s průvodcem a kratšími přestávkami na vybraných zastávkách, nebo můžete také kdekoliv vystoupit, projít si vybrané místo, ochutnat vína a počkat na další spoj či se dál vydat po některé z cyklostezek a poznávat okolí. Tak jsme to udělali i my. A nasávat jedinečnost Znojemska tímto způsobem rozhodně stojí za to.

Veškeré informace o jízdním řádu a ceně jízdného Vinobusu najdete na www.vinobus.vocznojmo.cz. Osobně doporučuji zakoupit si jízdenku na celý okruh za 110 na červené a za 90 korun na modré trase. V ceně je započtena i případná přeprava kola.

Vlkova věž ve Znojmě

Vlkova věž ve Znojmě

FOTO: Jitka Sobotková

Malá zastávka před odjezdem neuškodí

Vinobus vyráží ze středu Znojma, přesněji z Masarykova náměstí, kousek od Vlkovy věže. Dvaatřicet metrů vysoká věž je nejlépe dochovanou a také nejmohutnější hranolovou věží někdejších znojemských hradeb. Byla postavena ve 13. století. Dnes tu najdete Informační centrum VOC Znojmo, kde můžete buď přímo v přízemí, nebo ve věži degustovat vína.

Když vyšlápnete 123 schodů, tak si můžete se sklenkou vína obejít vyhlídkový ochoz a prohlédnout si tak Znojmo z ptačí perspektivy.

Vinobus vyjíždí od dubna do října.

Vinobus vyjíždí od dubna do října.

FOTO: Jitka Sobotková

Na cestě

Odjezdy od Vlkovy věže, resp. ze zastávky č. 1 na  Masarykově náměstí jsou v 9, ve 12 a v 15 hodin pro červenou trasu. A pro modrou trasu v 17.30 hodin.

My jsme si vybrali podle nás atraktivnější červenou trasu do jižní části Znojemska. A chcete-li si ji užít a vychutnat do sytosti, tak doporučuji vyrazit už v devět hodin a vracet se odpoledním spojem.

Do Vinobusu můžete přisednout i na vlakovém nádraží. A pak už s průvodcem zamířit k první ochutnávce vín v Louckém klášteře.

Bývalý premonstrátský klášter v Louce, po rakouském Melku druhý největší klášter v Dolním Rakousku, byl šest set let centrem duchovního, hospodářského i uměleckého života na Znojemsku. Klášter založil v roce 1190 znojemský kníže Konrád Otta se svou matkou Marií.

V současné době je Loucký klášter úzce propojen se společností Znovín Znojmo, která zde má Návštěvnické centrum a ochutnávku vín. V areálu je také prodejna lahvových a sudových vín, kozích sýrů a sazenic révy vinné. Za návštěvu stojí i prodejna Ovoce od tří dubů ovocnářské firmy Agro Stošíkovice.

V Návštěvnickém centru v Louckém klášteře získáte spousty informací a můžete ochutnat skvělá vína.

V Návštěvnickém centru v Louckém klášteře získáte spousty informací a můžete ochutnat skvělá vína.

FOTO: Jitka Sobotková

Z Louckého kláštera se Vinobus vydá na jih od Znojma a postupně projíždí vinařskými obcemi Nový Šaldorf, který je znám svými Modrými sklepy, dále do Konic a Popic, rodiště spisovatele a dobrodruha Charlese Sealsfielda.

Pokud vystoupíte ve staré vinařské obci Havraníky, tak můžete navštívit Infocentrum Národního parku Podyjí, nejmenšího národního parku v České republice, který byl vyhlášen v roce 1991. A ve viniční trati Staré vinice na okraji vřesoviště objevíte ochutnávkový stánek s nabídkou Znovínu Znojmo. Můžete se zde osvěžit i méně známými odrůdami vín, jako jsou Chenin blanc, Sauvignon šedý a Viognier.

Na Šobes přes Dyji

Hnanice – lávka přes řeku Dyji k vinici Šobes

Hnanice – lávka přes řeku Dyji k vinici Šobes

FOTO: Jitka Sobotková

Vinobus pokračuje do obce Hnanice, resp. na zastávku Vinice–Hnanice. U agroturistického areálu bývalé roty pohraniční stráže na samém okraji NP Podyjí se můžete občerstvit víny z místního stejnojmenného vinařství, popřípadě navštívit luxusní čtyřhvězdičkový hotel s restaurací, kde je k dispozici i toaleta.

A pokud zatoužíte poznat místo, vinici, kde se rodí víno, tak právě zde máte tu jedinečnou možnost. Proslulá vinice Šobes, tato ikona moravského vinařství, je ze zastávky, kde vystoupíte z Vinobusu, vzdálena pouhé 2 kilometry po červené cyklistické značce. Nejdříve prudké klesání k meandru řeky Dyje a poté prudké stoupání na úbočí skalního ostrohu, kde se vinice nachází, je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Vyhlídka Devět mlýnů na vinici Šobes v NP Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů na vinici Šobes v NP Podyjí

FOTO: Jitka Sobotková

Jedna z nejlepších evropských vinařských poloh, špičková lokalita s jedinečným mikroklimatem v samém srdci Národního parku Podyjí, to je vinice Šobes – nejkrásnější vinice v České republice.

Pěstuje se tu převážně Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský a  vlašský. Za mimořádnou kvalitu vděčí zdejší vína ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném proti větrům. Zvláštní a důležitý význam má i samotná řeka Dyje, která vinici obtéká.

Když už vyjdete či vyjedete na kole na viniční trať Šobes, bylo by hříchem neochutnat některá šobeská vína právě zde, v původním autentickém prostředí, a k tomu skvěle slouží degustační stánek Znovínu Znojmo. Vinici je možné navštívit celoročně. Šobes se nachází na mezinárodní cyklotrase Greenways. Ochutnávkový stánek však funguje sezónně, letos do 2. října, denně od 9 do 18 hodin.

Ochutnávkový stánek na vinici Šobes

Ochutnávkový stánek na vinici Šobes

FOTO: Jitka Sobotková

Až se budete vracet z vinice Šobes stejnou trasou, udělejte si nepatrnou odbočku po zelené turistické značce těsně před hotelem Vinice-Hnanice na vyhlídku Devět mlýnů a zhruba po kilometru se vám naskytne atraktivní pohled na meandr Dyje a vinici Šobes. Anebo se na vyhlídku vydejte dřív, než vystoupáte na vinici.

Milovníky historie bude jistě zajímat, že v roce 2015 proběhl ve spodní části vinice Šobes archeologický průzkum, který potvrdil, že vinice je malý archeologický ráj nálezů převážně z doby 1500–1800 př. n. l. Zajímavostí jsou naleziště jantaru a vltavínů a průzkum pokračuje dál.

Cestou mezi vinohrady do Šatova

Cestou mezi vinohrady do Šatova

FOTO: Jitka Sobotková

Z Hnanic je to co by kamenem dohodil kousek do vinařské obce Šatov. Na kole či pěšky čtyři kilometry. Cestou se můžete stavit i ve vinařství Trávníček & Kořínek nebo ve vinařství Josef Kořínek. První jmenovaní vyrábějí například oranžová vína v hliněných nádobách zvaných kvervi.

Šatov je známý nejen svým Malovaným sklepem

Stará vinařská obec Šatov vznikla kolem roku 1200 a v roce 1845 byla největší vinařskou obcí tehdejšího Znojemského kraje. Sklepní uličky v Šatově si doposud zachovaly původní podobu.

Raritou je Malovaný sklep, vyzdobený fantastickými plastickými malbami, vyhloubený v pískovcovém svahu. Chodby i stěny zdobí barevné naivní malby, které v letech 1934–1968 vytvořil šatovský rodák Maxmillian Appeltauer.

Malovaný sklep

Malovaný sklep

FOTO: Jitka Sobotková

Šatovskou zajímavostí, kterou ocení všichni, kdo sem přijedou za vínem, je tzv. Vinná pohotovost. Místní vinaři drží směny, kdy mají otevřený svůj sklep, a viditelný rozpis na začátku obce u autobusové zastávky a pak také u zastávky Vinobusu vám jasně ukáže, kam jít a u koho z místních okoštovat.

Šatovštví vinaři drží pohotovost.

Šatovští vinaři drží pohotovost.

FOTO: Jitka Sobotková

Další zajímavostí v Šatově je naučná vinice starých odrůd, kterou za Moravským sklípkem vysadili vinaři ze Znovínu Znojmo. Je zde devatenáct odrůd révy vinné s informačními panely a seznámíte se zde s odrůdami, které kdysi rostly na českých a moravských vinicích, například s Prachtraube, Modrým Jankem či Červenošpičákem.  Odpočinout, nabrat síly a podegustovat pak můžete v Moravském sklípku.

Moravský sklípek

Moravský sklípek

FOTO: Jitka Sobotková

A zde, pod vinařskou stodolou, je také zastávka Vinobusu. Jeho trasa pokračuje dále přes Chlalovice a sklepní uličku před Waldbergem směrem na hrádek Lampelberk, kde bývá krátká degustační zastávka ve stánku Vinařství LAHOFER. A za půl hodiny, pokud nehodláte nikde vystupovat, se dostanete zpět do Znojma na Masarykovo náměstí.

Vinobusem za burčákem

Vinobus bude brázdit šestašedesát kilometrů znojemskou vinařskou podoblastí celé září, a pokud máte chuť nejenom na dobré víno, ale i na burčák, tak je tou správnou volbou. Burčákové dny v Louckém klášteře začínají již 2. září, Znojemské vinobraní třetí zářijový víkend a řada vinařství na trase Vinobusu připravila zajímavé akce po celé září.

Doporučujeme také pořad Výleťák na Stream.cz, díl Nejstarší vinice Šobes uprostřed Národního parku Podyjí.

Video

Nejstarší vinice Šobes uprostřed Národního parku Podyjí

Tento a další výlety najdete na Mapy.cz. Nebo si v mapě snadno naplánujete vlastní.