Spousta turistů proto vymění ležení na pláži za celodenní výšlap touto jedinečnou soutěskou. Přečtěte si před cestou zážitky, zajímavosti, ale i rady a tipy, které by vám měly pomoci vyvarovat se puchýřům na nohou a jiným nepříjemnostem.

Krétské soutěsky – to není jen Samaria. Je jich tu několik dalších - za zmínku stojí Imbros, Aradena a také Údolí mrtvých, které se krétskou krajinou táhne souběžně se Samarií, ale o 2 km západním směrem dál. Podle legendy se tady nachází jeden z vchodů do podsvětí a ticho, které tu „slyšíte“, ji jen podporuje.

Mekka turistů na Krétě

Samotná soutěska Samaria leží v pohoří Lefká Óri a je přístupná od května do října. Turisté ale musí počítat s tím, že pokud se během léta nad soutěskou přežene bouře, správa národního parku, jehož je Samarie součástí, vyhlašuje na pár dní zákaz vstupu. „Kaňon totiž slouží jako občasné řečiště pro vodu z hor,“ vysvětluje jeden ze správců a dodává: „Navíc hrozí sesuvy půdy z 300-600 metrů vysokých stěn, které cestu lemují.“

Krétská koza Kri-Kri

Symbolem Kréty je bezesporu i koza Kri-Kri – „Krétská koza“ – která byla uctívána jako posvátná a vyznačuje se typicky velkými zahnutými rohy. U starších jedinců vzhledem k jejich křehkému vzrůstu jsou rohy nepoměrně veliké. V Samarii a několika málo řeckých ostrůvcích jich žije ještě asi 2500. Spatřit je, jak s lehkostí přeskakují místní skalnatý terén, je ale kvůli jejich plachosti poměrně těžké. Ve vesničkách je ale několik ochočených stád.

Samaria je vzácnou lokalitou i proto, že je tu nejvíce zachovaný původní lesní porost. „Nepřístupnost místního horského terénu zachránila většinu stromů od pokácení pro výstavbu lodí ve středověku,“ vysvětluje delegát. „Během benátské epochy většina stromů na ostrově padla a středověcí rejdaři se obnovou nezabývali.“

A nepřístupnost terénu pomáhala i jinak a jiným. „Třeba psancům, kteří se zde schovávali před zákonem,“ říká. „Nebo i zbojníkům v dobách odporu proti Turkům. Za druhé světové války Samaria dokonce sloužila jako úkryt poraženým řeckým i spojeneckým vojákům, kteří prchali před vítěznými Němci z bitvy u Chanie.“

Soutěska má sice délku 13 kilometrů, ale cesta až k pobřeží do střediska Agia Roumeli je o tři kilometry delší. „Nejnáročnější je horní třetina,“ upozorňuje delegát. „Jde se tu prakticky stále do kopce a i když správa parku dbá na údržbu cest, některé úseky se kvůli různé velikosti stupňů můžou zdát náročnější. Ale není to nic strašného. Průměrně tělesně zdatný a zdravý jedinec zvládne cestu bez problémů.“

Téměř na každém kilometru jsou toalety a prameny s pitnou vodou. Proto s sebou ani nemusíte brát velkou zásobu vody. Průvodci nedoporučují ani příliš vydatnou svačinu. „V cílové vesnici Agia Roumeli se turisté mohou za celodenní dřinu odměnit vydatným obědem,“ uklidňují. Ve většině taveren nechybí ani točené pivo. A že jich tu je opravdu dost.

Přibližně v polovině soutěsky ve stejnojmenné vesničce Samaria je lékař. A lékař je i v Agia Roumeli. Ti, kteří jsou u konce se silami mohou využít i služeb „oslího taxi“ a pro extrémní případy jsou tu vyznačené i přistávací plácky pro vrtulníky. I přesto je ale dobré vědět, že se výlet do soutěsky nehodí pro kardiaky, epileptiky, osoby s artritidou a těhotné ženy. Správa parku má ještě pořád v paměti kolaps Holanďanky, která v horkém létě v roce 2005 na celodenní túru vyrazila v pantoflích na vysokém podpatku.

Výlet do soutěsky Samaria ale není nikterak extrémně náročný. Jen je nutné, jako téměř všude, dodržovat určitá obecně platná pravidla. Průměrný návštěvník klidným tempem dorazí do cíle zhruba po sedmi hodinách.

V přístavu v městečku Agia Roumeli se potom turisté nalodí na trajekt - západním směrem do Soúgie a Paleochory vyráží v 17:30. Na východ do Hora Sfakionu v 18:00. Většina cestovních kanceláří zajišťuje dopravu do ústí soutěsky i zpět. Záleží jen na destinaci, kde jste ubytováni.

Kam jinam vyrazit na Krétě?

Heraklion

Hlavní město Kréty má za sebou bouřlivou historii. Tři sta let bylo pod správou Benátčanů. Ti z něj udělali výstavní ukázku benátské architektury, která je zde patrná do dnešních dnů. Navštívit můžete přístavní benátskou pevnost, nebo muzeum, které je po Aténách druhé největší v Řecku.

Knóssos je nejznámější krétskou památkou

Knóssos

Znovu a znovu popisovat velkolepost archeologického naleziště Knóssu by bylo jako nosit pověstné sovy do Athén. V dobách své největší slávy měl Knóssos prý tisíc místností a žilo zde několik tisíc lidí. Patří k nejnavštěvovanějším místům celého Řecka.

Pláž Elafonisi je vhodná i pro neplavce, hloubka tu není víc jak metr

Pláž Elafonisi

Pláži v západní části ostrova, která proslula zářivě bílým pískem a mělkým průzračně čistým mořem, se občas přezdívá i „řecký Karibik“ nebo „evropské Tichomoří“. Hloubka moře je tu maximálně metr a dopravit se sem můžete z Chanie autobusem.

Související články o Řecku:

V rubrice Léto u moře jsme nedávno psali také o Costa Brava, Makarské riviéřeBulharsku. Přehled všech vydaných článků naleznete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Řecka a na Krétu

Cestovní kancelář Alex, specialista na letní dovolenou v zemích Řecko, Turecko, Tunisko, Egypt atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Řecko:

Hotel Haris

Hotel Haris leží na krásné písečné pláži v letovisku Agia Marina. Je postaven do tvaru V, většina pokojů má výhled na moře a na protější ostrov sv. Theodora.

Studia Sofia

Studia Sofia jsou nejoblíbenějším ubytováním v Agia Marině. Je to moderní komplex studií v zahradě s vlastním sladkovodním bazénem. Studia patří k nejoblíbenějším mezi klienty ALEXu.

Hotel Alianthos Garden

Hotel se nachází na okraji Plakiasu jen pár metrů od písečné pláže, je moderně zařízen. Jako výlet doporučujeme Preveli, kde je jedna z nejkrásnějších pláží na jihu Kréty.

Autor: Lucie Štěrbová & CK ALEX